• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 759
  • Dodano: 2021-11-24 / 09:40
  • Komentarzy: 0

  Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie będzie miało nowy pawilon

  Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie będzie miało nowy pawilon
   <i>(Fot. UMWO)</i>

  (Fot. UMWO)

  Rozbudowa szpitala w Korfantowie wpłynie na komfort leczenia pacjentów. W nowym budynku praktyczną wiedzę zdobywać będą także studenci Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej.


  28 milionów 500 tysięcy złotych będzie kosztować budowa nowego pawilonu Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Inwestycja zostanie zrealizowana na zasadach "zaprojektuj i wybuduj". Prace wykona firma PBO Śląsk sp. z o.o. Firma do tej pory zajmowała się m.in. budową bądź remontami Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Centrum Nowych Technologii Gliwicach czy Silesia City Center.

  W poniedziałek 22 listopada została podpisana umowa z wykonawcą. Prezes spółki Marek Zychla przekonuje, że prace zakończone zostaną do końca stycznia 2023 roku. - Mamy ogromne doświadczenie związane z tego typu przedsięwzięciami. W przypadku szpitala w Korfantowie mamy do czynienia z połączeniem starego z nowym. Nowoczesny budynek dopasujemy do zabytkowego charakteru szpitala. To jest dla nas bardzo ważny projekt. Jest tutaj bardzo dużo pozytywnej emocji między zarządem województwa, dyrekcją a nami - mówi prezes Marek Zychla.

  Dla dyrektora szpitala Wojciecha Machelskiego podpisanie umowy, jak przyznaje, jest to historyczna chwila. - Dziś pacjenci przebywają w czteroosobowych pokojach, a kiedy zakończy się remont, znacząco zwiększy się komfort pacjentów. To jest bardzo ważne w dobie pandemii, aby znacząco ograniczać ryzyko zakażenia. Jesteśmy placówką na bardzo wysokim poziomie medycznym, brakowało nam tego jednego elementu, komfortu - podkreśla Wojciech Machelski. Dodaje, że szpital prowadzi zajęcia dla kadry medycznej i dla studentów, ale dzięki zmianie organizacji szpitala będzie można sprofesjonalizować zaplecze centrum edukacyjnego.

  Dodajmy, że koncepcja rozbudowy powstała już w 2007 roku. W 2015 roku rozbudowano część bloku operacyjnego. To były niezbędne inwestycje, które pozwalają na usprawnienie pracy szpitala. Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że większość inwestycji w służbę zdrowia jest realizowanych dzięki wsparciu unijnemu. - Mamy zgodę Komisji Europejskiej przeznaczenie pieniędzy na remont nie tylko szpitala w Korfantowie. Będzie to wsparcie służby zdrowia i biznesu. Przed nami ogromne wyzwanie - zaznacza marszałek Andrzej Buła.

  Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, podkreśla, że województwo opolskie potrafi podejmować decyzje ponad podziałami. - Najważniejsze jest to, aby mieszkańcy naszego regionu czuli się bezpiecznie, dlatego zapadła decyzja o rozbudowie centrum rehabilitacyjnego. Zmienia się funkcjonalność szpitala. To bardzo znacząca poprawa dla pacjentów i komfort pracy dla kadry medycznej. Te osoby są na pierwszym miejscu - mówi wicemarszałek.

  Wiceprzewodniczący sejmiku województwa Piotr Wach podkreśla, że przekazanie pieniędzy na ten cel przez zarząd województwa jest konsekwencją dbania o zdrowie w województwie. - Każda inwestycja w ochronę zdrowia jest bardzo ważna, dlatego jako radni nie mamy wątpliwości w zasadność przekazania tych pieniędzy dla bardzo ważnego ośrodka rehabilitacyjnego, nie tylko w naszym województwie, ale również Polsce - mówi. Radny województwa Bogusław Wierdak dodaje, że inwestycja to finał wieloletnich starań.

  Ordynator oddziału rehabilitacji Jan Wierzchowiec mówi, że w inwestycji najważniejsi są ludzie. - Tutaj wszyscy współpracujemy, znamy się od wielu lat. Dla nas ta inwestycja to ogromna zmiana warunków pracy. Dzięki dodatkowym miejscom zmniejszy się kolejka do operacji, które odbywają się w naszym szpitalu - cieszy się Jan Wierzchowiec.

  Nowy pawilon łóżkowy stworzy lepsze warunki dla pacjentów rehabilitacyjnych, którzy dziś leżą w wieloosobowych salach bez węzłów sanitarnych, pozwoli na zmianę lokalizacji oddziału chirurgii ortopedycznej z budynku zamku, wyeliminuje też konieczność transportu pacjentów po zabiegach operacyjnych. Budowany pawilon jest w bezpośrednim sąsiedztwie bloku operacyjnego.

  Będzie on także stanowił bazę dydaktyczną dla studentów Uniwersytetu Opolskiego kierunku lekarskiego zgodnie z zawartym porozumieniem, jak również dla studentów kierunku fizjoterapii Politechniki Opolskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Katowicach.

  Dodajmy, że szpital w Korfantowie do tej pory otrzymał oprócz pieniędzy na rozbudowę około 30 milionów złotych. 12 milionów złotych pozwoli na opiekę pocovidową, którą będzie realizował szpital. - Jest to bardzo duży program, który rozpoczynamy już w styczniu przyszłego roku wraz ze szpitalem w Mosznej - informuje Wojciech Machelski. Obecnie w szpitalu każdego dnia na oddziale rehabilitacji przebywa około 150 osób.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".