• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 939
  • Dodano: 2021-10-29 / 12:48
  • Komentarzy: 0

  Nagrody i stypendia edukacyjne wręczone

   Nagrody i stypendia edukacyjne wręczone

  (Fot. UMWO)

  Profesor Wiesław Szwast z Uniwersytetu Opolskiego otrzymał tytuł Professora Opoliensis. W trakcie Regionalnego Święta Edukacji uczniowie dostali nagrody Prymus Opolszczyzny, a studenci stypendia. Nagrodzono także pedagogów za pracę dydaktyczną oraz upowszechnianie edukacji.


  Nagrodę za najlepszą pracę naukową i tytuł Professora Opoliensis otrzymał profesor Uniwersytetu Opolskiego dr hab. Wiesław Szwast z Instytutu Informatyki. Wyróżnienia trafiły do prof. Ingi Lewandowskiej z Wydziału Jazzu PWSZ w Nysie oraz dra Sebastiana Rutkowskiego z Katedry Fizjoterapii Klinicznej Politechniki Opolskiej.

  Nagrodzeni zostali również uczniowie - 60 najlepszych otrzymało nagrody Prymus Opolszczyzny w dwóch kategoriach - wiedza i sztuka. Wśród prymusów była Martyna Czekała ze Strzelec Opolskich. Uczennica interesuje się programowaniem. - Uzyskałam tytuł laureatki w ogólnopolskiej olimpiadzie poligraficznej. To jest moja pasja. Nagrodę chciałabym wykorzystać do zakupu nowego sprzętu. Pomoże mi to poszerzać kwalifikacje. To inwestycja w moją naukę - mówi laureatka. Z nagrody cieszy się również Ryszard Augustyn, ósmoklasista ze szkoły z Brzegu. - Mam wiele osiągnięć naukowych i uczestniczyłem w wielu olimpiadach. Interesuję się matematyką, informatyką. Staram się nie kierunkować, ale być dobrym w wielu rzeczach. Swoja nagrodę także chce przeznaczyć na zakup nowego sprzętu, a szczególnie nowoczesnego procesora. - Chcę uczyć się nowych języków programowania - podkreśla. Dawid Warzocha jest już studentem Politechniki Opolskiej, a rok temu wygrał olimpiadę logistyczną. - Zawsze chciałem służyć w naszej 10 Brygadzie Logistycznej. Od początku inwestowałem w siebie, aby móc zdobyć ten zawód. Pieniądze, które otrzymuję, pozwolą mi rozwijać swoje pasje - mówi.

  Irena Niewęgłowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Strzelcach Opolskich nagrodę otrzymała za upowszechnianie i szczególne osiągnięcia w rozwoju edukacji. Podkreśla, że nagroda wręczana jest w szczególnym dla niej czasie. - Przede mną emerytura. Ta nagroda jest podsumowaniem mojej pracy. Przez lata doskonaliłam się w kwestii współpracy z dziećmi i rodzicami. Teraz jest czas zebrania tej wiedzy i doświadczeń - mówi laureatka. Nagrodę odebrała również Dorota Gajda Szczegielniak, dyrektor szkoły w Dobrzeniu Wielkim, która podkreśla, że zawód nauczyciela to nauka przez całe życie. - Uświadamiam sobie, jak ważna jest praca nauczyciela. Taka gala jest szczególna, ale każdego dnia można usłyszeć dobre słowo. Bardzo wierzę w takie przesłanie: Taka będzie szkoła, jacy są nauczyciele - mówi i podkreśla, że to trudna pracę, jednak daje wiele pozytywnej energii. - Ta moc rekompensuje wszystko - dodaje Dorota Gajda Szczegielniak.

  Nauczycielką w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu jest Katarzyna Waleska. Dodajmy, że organem prowadzącym szkoły jest Województwo Opolskie. Laureatka o swojej pracy mówi, że jest to codziennie zaskakująca przygoda. - Pracuję z osobami dorosłymi. Ta praca jest zupełnie inna niż z młodzieżą. Sposób nauczania trzeba dostosować do ich trybu pracy i życia. To są osoby, które często też są rodzicami uczniów. Więc te dwa światy łączymy, choć są zupełnie inne - opowiada Katarzyna Waleska. W tej kategorii - czyli nauczycieli placówek Województwa Opolskiego - nagrodzeni zostali również: Lesław Tomczak, Patrycja Kleszno i Alicja Kisała.

  Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura podkreśla, że Regionalne Święto Edukacji to święto wyjątkowych ludzi. - Ci ludzie wierzą w to, że nauka jest piękna. Dziś tym młodym ludziom, którzy rozwijają i doskonalą swoje talenty, możemy wręczyć stypendia. Honorujemy też nauczycieli. Nagrodzeni są również pracownicy szkół, dla których Województwo Opolskie jest organem prowadzącym. Dziś też doceniamy naukowców. Brałam udział w obradach kapituły tytułu Professor Opoliensis. Mnogość wyjątkowych ludzi bardzo mnie zaskoczyła - mówi Zuzanna Donath-Kasiura.

  Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego, uświetnili ją swoim występami m.in. zdobywcy stypendiów Marszałkowskie Talenty. To święto było przygotowane wspólnie przez Departament Edukacji i Rynku Pracy oraz Departament Kultury, Sportu i Turystyki UMWO.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".