• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3550
  • Dodano: 2021-09-21 / 06:52
  • Komentarzy: 4

  Epidemia wymusiła wprowadzenie nowych procedur w USK

  Epidemia wymusiła wprowadzenie nowych procedur w USK

  (Fot. Dżacheć)

  Procedury dotyczą m.in. zasad przyjęcia pacjenta, zagwarantowania jego praw, zapewnienia odpowiedniej opieki na oddziałach i właściwego sposobu leczenia.


  - W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu obowiązuje szereg procedur związanych z bezpieczeństwem pacjenta. Dzięki ich stosowaniu i ciągłemu udoskonalaniu szpital legitymuje się certyfikatami i uzyskaną dobrą oceną w procesie akredytacji. Do szczególnego dbania o bezpieczeństwo pacjentów zobowiązuje nas również statut szpitala uniwersyteckiego - mówi Maria Grzeczna, naczelna pielęgniarka USK i pełnomocnik dyrektora ds. zintegrowanego systemu zarządzania.

  Procedury dotyczą m.in. zasad przyjęcia pacjenta, zagwarantowania jego praw, zapewnienia odpowiedniej opieki na oddziałach i właściwego sposobu leczenia.

  - Ważnym aspektem opieki nad pacjentem zarówno ambulatoryjnej, jak również w trakcie hospitalizacji, jest zapobieganie zakażeniom szpitalnym i w naszej placówce od ponad 10 lat za koordynację takich działań odpowiedzialne są Zespół kontroli zakażeń szpitalnych i Zespół ds. szpitalnej polityki antybiotykowej - wyjaśnia lek. med. Zofia Maj-Twardy, przewodnicząca Zespołu kontroli zakażeń szpitalnych.

  - Działania obu zespołów mają na celu zmniejszenie ilości zakażeń szpitalnych, a tym samym zmniejszenie powikłań leczenia, skrócenie czasu hospitalizacji oraz zmniejszenie liczby zgonów. Bardzo istotne jest również prowadzenie szpitalnej polityki antybiotykowej, co oznacza racjonalne stosowanie antybiotyków w naszym szpitalu a jej celem jest zarówno ochrona antybiotyków i zapobieganie powstawaniu szczepów wielolekoopornych, jak również zmniejszenie powikłań antybiotykoterapii u pacjentów. Na efekt tych działań składa się praca wielu zespołów całego szpitala - dodaje dr Maj-Twardy.

  Nowe wyzwania w pracy placówek ochrony zdrowia przyniosła epidemia Covid-19. "Wymusiła ona konieczność wprowadzenia nowych procedur dostosowanych do aktualnej sytuacji, mających na celu ograniczenie do minimum ryzyka zakażeń SARS-CoV-2 wśród pacjentów jak również pracowników naszego szpitala" - podaje Zofia Maj-Twardy i podkreśla, że był to olbrzymi wysiłek ze strony personelu szpitala, aby spełnić wszystkie wymogi bezpiecznej opieki nad naszymi pacjentami w tej kwestii.

  - I tak np. w szczycie trzeciej fali - przy pomocy wojska - m.in. weryfikowaliśmy temperaturę ciała wszystkich wchodzących do szpitala, a każdy z pacjentów przyjmowanych na oddziały był badany pod kątem zakażenia Sars-Cov2; obecnie - badania przed przyjęciem przeprowadzane są u niektórych pacjentów, gdzie z wywiadu wynika, że mogło dojść do zakażenia, a rutynowo badamy hospitalizowanych w trakcie leczenia na oddziałach. Nadal zachowujemy zasady dystansu, noszenia maseczek czy dezynfekcji rąk - informuje Zofia Maj-Twardy.

  Wyrazem troski o bezpieczeństwo pacjentów było też uruchomienie w USK punktu szczepień przeciwko Covid-19, z którego w pierwszej kolejności - zgodnie z narodowym programem sczepień przeciw Covid-19- korzystali pracownicy, a następnie mieszkańcy naszego regionu, w tym też pacjenci.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-09-21 20:20:47 [46.134.89.*] id:1621213  
  M1974P: Napisał postów [12703], status [VIP] Reputacja
  Grypa była jest i będzie :/ a te pisdowskie bencwały powielają srandemie ......

  Nick:
  Treść:
  2021-09-21 08:13:10 [37.248.157.*] id:1621142  
  opolaninn: Napisał postów [1806], status [Szycha] Reputacja
  Haha lekarze a nie wiedza ze maseczka przed niczym nie chroni ! I

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-09-21 12:42:49 [5.173.41.*] id:1621174  
  chrząszcz: Napisał postów [5042], status [VIP] Reputacja
  zależy od tego po której stronie maseczki jesteś
  2021-09-21 10:01:13 [5.184.238.*] id:1621150  
  rage366: Napisał postów [113], status [wyjadacz] Reputacja
  Jak powiedział jeden lekarz , maseczka jestem po to żeby lekarz skalpela nie oblizywał.

  Nick:
  Treść: