• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1108
  • Dodano: 2021-09-16 / 07:59
  • Komentarzy: 3

  Nauczyli krowy korzystać z toalet. Idea jest poważna

  Nauczyli krowy korzystać z toalet. Idea jest poważna
  Naukowcy usiłują znaleźć sposób na obniżenie ilości azotu zanieczyszczającego wodę. Dwaj badacze wpadli na nietypowy pomysł - do walki ze zjawiskiem chcą wykorzystywać wyrabianie wśród krów nawyku oddawania moczu do specjalnych toalet. Wyniki ich badań są zaskakujące.

  Azot w krowim moczu

  Prof. Lindsay Matthews i prof. Douglas Elliffe, we współpracy z Instytutem Badawczym Biologii Zwierząt Gospodarskich w Niemczech, podjęli się nietypowego przedsięwzięcia, którego celem jest obniżenie poziomu azotu przedostającego się do wody. Jest on jednym ze składników krowiego moczu. Przemieniający się w podtlenek azotu gaz, to jeden z czynników efektu cieplarnianego. Naukowcy twierdzą, że gdyby udało się zebrać i oczyścić choćby część płynów, ich wpływ na środowisko mógłby się zmniejszyć.

  Wytresowali krowy

  Badacze pracowali z szesnastoma cielętami, które uczyli oddawać mocz w specjalnych zagrodach. Pomagały w tym wibrujące obroże i nagrody zachęcające bydło do wykonywania wskazanych czynności. Z kolei krowy oddające mocz poza boksem, nazwanym przez naukowców "MooLoo", zniechęcane były do tego poprzez spryskiwanie wodą. Autorzy eksperymentu udowodnili, że bydło może kontrolować naturalny odruch i wstrzymywać go, dopóki nie znajdzie się we właściwym miejscu. Pod warunkiem, że zwierzę zostanie nagrodzone. Oszacowali również, że czas potrzebny na wyrobienie nawyku jest zbliżony do tego, którego potrzebują dzieci, czyli ok. 20 - 25 dni.

  Kolejne wyzwania przed naukowcami i rolnikami

  "Nasze badania są dowodem słuszności koncepcji. Bydło można szkolić w toalecie i to bez większych trudności. Jednak zwiększenie skali metody do praktycznego zastosowania w rolnictwie wiąże się z dwoma kolejnymi wyzwaniami." - piszą profesorowie w swoim raporcie.

  Chodzi o opracowanie systemów wykrywających mocz i automatycznie nagradzających krowy za jego oddanie w zagrodach latrynowych oraz produkowanie tego typu boksów na większą skalę. Ponadto naukowcy muszą zbadać, jak daleko bydło jest w stanie przejść, aby tego dokonać. To byłoby podstawą do wskazania w późniejszym czasie lokalizacji, w których mogłyby stanąć zagrody. Profesorowie podkreślają również, że wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoli na większą produkcję artykułów mlecznych i mięsa przeznaczonego do spożycia.

  "Im więcej moczu wychwytujemy, tym mniej będziemy musieli zmniejszyć liczbę bydła, aby osiągnąć cele w zakresie emisji - i tym rzadziej będziemy musieli iść na kompromis w sprawie dostępności mleka, masła, sera i mięsa z bydła." - czytamy w opisie badania.


  News4Media, fot.: iStock
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-09-16 11:20:12 [217.173.202.*] id:1620881  
  Patriota777: Napisała postów [94], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
  Po pierwsze Pani Sylwia Spurek wraz z resztą światłych euroentuzjastów jasno określiła co wolno a czego nie wolno jeść Polakom. Jak przeforsują swój koncept żywienia nas szczawiem i mirabelkami skończy się problem sikających gdzie popadnie biednych, gwałconych w celu pozyskania mleka krów. Ten proces legislacyjny musi oczywiście trochę potrwać, bo tysiące zapisanych durnotami stron regulacji trzeba w papierniach wyprodukować a lasy tylko w Niemczech się szybciutko karczuje. Dlatego do tego czasu, Pani Spurek postuluje, należy krowy wyposażyć w pampersy! Który z polskich rolników się nie dostosuje będzie objęty wyrokiem TSUE, czyli natychmiastowym nakazem zamknięcia obory.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2021-09-16 12:33:30 [185.127.20.*] id:1620884  
  Pedro: Napisał postów [8579], status [VIP] Reputacja
  Świetnie nadawałbyś się do pisania pasków info dla knurskiego... pomyśl nad tym!
  2021-09-16 15:11:10 [217.173.195.*] id:1620899  
  wojtasoks: Napisał postów [6993], status [VIP] Reputacja
  Patriota jest czynownikiem. Niemniej są wśród nas, cywilizowanych ludzi, tacy, którzy chyba generalnie nie lubią ludzkości. Pani Spurek, takie mam odczucie, ma trochę nierówno pod sufitem :)