• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 3788
  • Dodano: 2021-09-10 / 20:09
  • Komentarzy: 6

  Przeczytaj, zanim wybierzesz się do lasu. Coraz więcej zgłoszeń

  Odpowiednie ubranie i naładowany telefon to tylko część ekwipunku, który trzeba zabrać na wyprawę na grzyby. W razie kłopotów i zgubienia się w lesie, potrzebnych będzie więcej rzeczy. Jak się odpowiednio spakować?

  Od końca lata do niemal samego schyłku jesieni nie ma praktycznie dnia, żeby mundurowi nie informowali o przypadkach zagubionych grzybiarzy. Jednemu z grzybiarzy właśnie pomogli policjanci z Lipna (województwo kujawsko-pomorskie). Na numer alarmowy zadzwonił mężczyzna, który wyjechał z domu rowerem i udał się do oddalonej o trzy kilometry miejscowości, by tam w lesie zbierać grzyby.

  "Przed 23, kiedy uznał, że nie jest w stanie samodzielnie odnaleźć drogi, zadzwonił po pomoc. Dyżurny natychmiast skierował na miejsce patrole z Lipna i pobliskich posterunków. Dzięki kontaktowi telefonicznemu z mężczyzną, policjantom szybko udało się odnaleźć amatora grzybów. Po zbadaniu 49-latka przez wezwaną na miejsce załogę karetki pogotowia policjanci bezpiecznie odwieźli go do domu." - opisują sytuację mundurowi.

  Jednak wiele zdarzeń wymaga szerokich, wielogodzinnych poszukiwań, zaangażowania straży pożarnej, OSP, pogotowia. Zdarza się, że nie udaje się odnaleźć grzybiarzy do zmroku. Wtedy muszą spędzić noc w lesie. Dlatego policja udziela kilka rad, każdemu ,kto planuje wyprawę na grzyby.

  • Nie należy wybierać się na taką wyprawę samotnie.
  • Idąc grupą, nie należy się rozdzielać na duże odległości. Należy utrzymywać kontakt wzrokowy.
  • Dobrze jest zapamiętywać punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby znaleźć drogę powrotną.
  • Koniecznie trzeba mieć naładowany telefon. Dyspozytor 112 potrafi zlokalizować dzwoniącego z lasu z dokładnością do kilku kilometrów.
  • Warto mieć ze sobą elementy odblaskowe.
  • Jeżeli nie zna się terenu, nie należy oddalać się od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.
  • Do lasu należy wybrać się rano, aby w razie problemów, grzybiarza nie zastał zmrok.
  • Odpowiednie ubranie. Najlepiej zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, odpowiednie buty, grubą bluzę.

  To podstawy, a eksperci od survivalu dodają, że jeżeli ktoś chce się poważnie przygotować się do wyprawy, musi zadbać o więcej kwestii. Po pierwsze należy zabrać ze sobą ekwipunek. Sam nożyk do zbierania grzybów nie wystarczy. Dobrze mieć ze sobą większe ostrze z piłką. Pomoże przeciąć nawet grubsze gałęzie, gdy trzeba będzie zbudować schronienie lub rozpalić ogień. Warto mieć ze sobą zapałki, zapalniczkę lub krzesiwo. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie multitoola z wieloma ostrzami i funkcjami.

  Koniecznie należy spakować prowiant: jedzenie i picie. Przy czym bagaż nie powinien być wielki, aby jego noszenie nie obciążało. Plecaka czy torby nie można zdejmować i zostawiać na ziemi oddalając się. W taki sposób łatwo zgubić ekwipunek. Całość może uzupełniać sznurek, kompas (także jako aplikacja w telefonie), powerbank, latarka, podpałka, gwizdek. Ta ostania rzecz może wydać się dziwna, ale jest pomocna w czasie akcji poszukiwawczej.

  Znaki

  Jeżeli już ktoś zgubi się w lesie, powinien wiedzieć, że w Polsce takie tereny są podzielone na sektory. Zwykle mają prostokątny kształt, a przedzielona są pasami bez drzew. W przypadku kłopotów należy iść tym pasem, aż napotka się betonowy słupek. Na nim powinny znajdować się numery określające sektor. Taką informacje należy przekazać służbom w rozmowie telefonicznej. Znaki zawsze znajdują się w południowo-zachodnim narożniku każdego oddziału leśnego. Można także odnaleźć miejsce składowania ściętego drewna i odczytać numer na czerwonej, plastikowej plakietce na jednym z pni. To także przydatna przy lokalizacji informacja.


  News4Media, fot.: iStock
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-09-13 08:26:58 [217.173.195.*] id:1620629  
  wojtasoks: Napisał postów [10131], status [VIP] Reputacja
  Najlepiej to iść przed siebie, bez zmiany kierunku. Jak nie będzie się miało bardzo dużego pecha to dosyć szybko dojdzie się do jakiejś drogi albo miejscowości.

  Nick:
  Treść:
  2021-09-11 11:28:12 [80.49.63.*] id:1620538  
  Bodziulla: Napisał postów [1836], status [Szycha] Reputacja
  Nie rozumiem. Część moich znajomych śmieje się z dzisiejszego pokolenia, że teraz nawet z telefonem potrafi się zgubić. Jak opowiadają kiedyś brali flachę, bez telefonu, wszyscy wracali w zdrowiu i nikt się nie gubił :)Taki żart do naszego pokolenia

  Nick:
  Treść:
  2021-09-11 09:30:51 [83.26.54.*] id:1620527  
  Krzycho: Napisał postów [4003], status [VIP] Reputacja
  A nie prościej używać mapy google. Pinezka w miejscu gdzie stoi auto i w las. Jeszcze mi się nie zdarzyło zgubić :)

  Nick:
  Treść:
  2021-09-11 08:12:00 [188.123.207.*] id:1620525  
  tippmann: Napisał postów [7185], status [VIP] Reputacja
  i jeszcze flachę czegoś mocniejszego

  Nick:
  Treść:
  2021-09-11 07:08:56 [188.147.33.*] id:1620524  
  rage366: Napisał postów [148], status [wyjadacz] Reputacja
  Nie dopisali, żeby zabrać ze sobą lodówkę turystyczną i namiot, wtedy już napewno nic ci nie grozi jak się zgubisz.

  Nick:
  Treść:
  2021-09-10 22:28:38 [31.60.103.*] id:1620518  
  kemotazi: Napisał postów [264], status [maniak] Reputacja
  (...) Koniecznie trzeba mieć naładowany telefon. Dyspozytor 112 potrafi zlokalizować dzwoniącego z lasu z dokładnością do kilku kilometrów(...) ???

  Nick:
  Treść: