• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1534
  • Dodano: 2021-09-02 / 18:43
  • Komentarzy: 0

  Polski student ratuje psy z użyciem nowych technologii

  Maciej Szczepański zapowiada się na znakomitego lekarza weterynarii. Nie tylko fachowego, ale także nowatorskiego. To, co teraz przedstawił, jest ogromnym ułatwieniem i pomocą dla psów.

  Sonia ma trzy lata. Straciła część tylnej łapy, gdy potrącił ją samochód. 8-letniemu Leto pociąg przejechał przednią kończynę. To tylko dwa z psów, które wskutek fatalnych wypadków doznały bardzo poważnych uszczerbków. I właśnie takim zwierzętom pomaga Maciej Szczepański, student weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Wykorzystując technologię druku 3D produkuje protezy dla zwierząt.

  Wrocławska uczelnia w wydanym komunikacie zaznacza, że Szczepański jest laureatem pierwszej edycji programu stypendialnego "Magistrant wdrożeniowy", realizowany na UP. Celem programu jest wspieranie studentów, których prace magisterskie cechuje kreatywność, wysoki potencjał naukowy i innowacyjność. Zgłoszone pomysły muszą także odpowiadać potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa. A takim właśnie jest produkcja protez dla zwierząt.

  "Interesuję się ortopedią weterynaryjną i już od dawna myślałem o tym, by druk 3D wykorzystać do leczenia zwierząt z częściową amputacją kończyn. To dużo tańsza metoda niż np. endoproteza. W Polsce to temat świeży, dopiero raczkujący, ale np. w Stanach Zjednoczonych to powszechna, alternatywna metoda leczenia okaleczonych zwierząt." - mówi Szczepański i tłumaczy, że za pomocą wycisków i skanowania cyfrowego udaje mu się stworzyć protezy już dla dwóch psów. To właśnie Sonia i Leto.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".