• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3920
  • Dodano: 2021-07-01 / 09:38
  • Komentarzy: 0

  Staś, Wojtuś i Karol to kolejne trojaczki, które przyszły na świat w Opolu

  (Fot. Kliniczne Centrum)

  Stasiu ( 1 730 g), Wojtuś ( 1 810 g) i Karol ( 1 650 g) to już drugie w tym roku trojaczki, które przyszły na świat w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.


  Chłopcy urodzili się 15 czerwca, kolejno o godz. 9.37, 9.38, 9.39. Ich stan jest stabilny, czują się dobrze. Hospitalizację będą mogli zakończyć po osiągnięciu odpowiedniej masy ciała oraz nabyciu umiejętności picia przez smoczek.

  - Ciąża trojacza zawsze jest związana z podwyższonym ryzykiem, dlatego też pani Katarzyna, mama trojaczków, była objęta naszą opieką na Pododdziale Patologii Ciąży jeszcze przed rozwiązaniem. Natomiast poród, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ze względu na bezpieczeństwo dzieci, odbył się po zakończeniu 32.tygodnia ciąży. Była to ciąża dwukosmówkowa trzyowodniowa. - podsumował Marek Chowaniec Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa w Klinicznym Centrum.

  - Bardzo się cieszę, że nasz szpital jest szczęśliwym miejscem dla tego typu ciąż. Najważniejsze jest jednak to, że od lat rodzicom, a szczególnie mamom zapewnić możemy szeroki wachlarz pomocy. Opieka nad matką i dzieckiem rozpoczyna się jeszcze przed narodzinami i towarzyszy rodzicom przez kolejne lata po narodzeniu. Badania prenatalne, szkoły rodzenia, opieka okołoporodowa, to tylko nieliczne z wielu programów - mówi Zuzanna Donath-Kasiura wicemarszałek województwa opolskiego.

  Pani Katarzyna, szczęśliwa mama trojaczków, nie kryje radości. - Siedem lat staraliśmy się o drugie dziecko. Nasza córeczka Zosia nawet w liście do Mikołaja poprosiła o rodzeństwo. Jej prośba okazała się bardzo skuteczna, ponieważ niedługo po tym liście zaszłam w ciążę, a nasze emocje i poziom radości rosły po każdej kolejnej wizycie u lekarza ginekologa. Najpierw otrzymaliśmy informację, że jestem w ciąży, podczas kolejnej wizyty, że to będzie ciąża bliźniacza, a podczas kolejnej, że trojacza. Ciąża przebiegała prawidłowo, a 15 czerwca nasza rodzina powiększyła się o trzech chłopców. Wojtuś i Karol są bliźniakami jednojajowymi, natomiast Stasiu osobnym bliźniakiem. Razem z mężem jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że mogliśmy wydać na świat tak cudownych i zdrowych chłopców. Dziękujemy Bogu za ten cud narodzin. - powiedziała Pani Katarzyna.

  Mimo że noworodki są jeszcze malutkie, to już można poznać ich charaktery. - Zdecydowanie Karol jest najgłośniejszy, Wojtuś również potrafi pokazać emocje, Stasiu - przynajmniej na razie - jest najspokojniejszy. - relacjonuje Pani Katarzyna. Zapytana czy ma jakieś obawy związane z opieką nad trojgiem małych dzieci, zdecydowanie zaprzeczyła. - Pracuję w żłobku, zatem jestem przyzwyczajona i przygotowana do jednoczesnej opieki nad kilkorgiem małych dzieci.- podsumowała pani Katarzyna.

  Państwo: Katarzyna i Jan, 9-letnia Zosia oraz nowo narodzeni Stasiu, Wojtuś i Karol mieszkają w gminie Dąbrowa.

  Kliniczne Centrum jako jedyne w województwie opolskim zapewnia opiekę perinatalną na najwyższym, czyli III poziomie, co m.in. oznacza, że do niego jest kierowana zdecydowana większość pań z ciążą zagrożoną przedwczesnym urodzeniem oraz z ciążą mnogą. Wszystkie porody poniżej 32. tygodnia ciąży w województwie opolskim odbywają się właśnie w Klinicznym Centrum.

  Statystycznie trojaczki rodzą się raz na 6 700 ciąż, w Klinicznym Centrum 1-2 razy w roku ( w 2018 roku - jeden raz, 2019 r. - dwa razy, 2020 r. - jeden raz i w 2021 r. - dwa razy ( do czerwca).
  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".