• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1488
  • Dodano: 2021-07-01 / 10:03
  • Komentarzy: 0

  Żołnierze obchodzili święto 10 Opolskiej Brygady Logistycznej

  Żołnierze obchodzili święto 10 Opolskiej Brygady Logistycznej
   <i>(Fot. kpt. Piotr Płuciennik)</i>

  (Fot. kpt. Piotr Płuciennik)

  Żołnierze, pracownicy resortu obrony narodowej oraz zaproszeni goście wspólnie obchodzili święto 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.


  Formowanie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej rozpoczęło się 9 lutego 1999 roku, a już cztery miesiące później, 30 czerwca, jednostka rozpoczęła realizację swojego pierwszego zadania, jakim było wysłanie do Macedonii pierwszego Narodowego Elementu Wsparcia w ramach misji NATO KFOR. Na pamiątkę tamtego wydarzenia ustanowione zostało coroczne święto brygady. O historii, tradycjach, ale również o aktualnych zadaniach realizowanych przez jednostkę opowiedział podczas uroczystej zbiórki dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej pułkownik Maciej Siudak. Dowódca podziękował także żołnierzom i pracownikom za profesjonalizm i poświęcenie w codziennej służbie, podziękował również zaproszonym gościom za wsparcie brygady w codziennej działalności. Na koniec swojego przemówienia dowódca podkreślił - "Aktualny dorobek 10 Opolskiej Brygady Logistycznej daje nam powód do dumy i świadomość ogromnych możliwości. Jestem przekonany, że wciąż będziemy w stanie podnosić poziom realizacji zadań, doskonalić nasze umiejętności i stawiać sobie ambitne cele".

  Zaproszony na uroczystość Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa gratulując osiągnięć brygady podziękował żołnierzom i pracownikom słowami - "Dziś chcę Wam bardzo serdecznie podziękować za Waszą służbę na pierwszej linii walki i troski o bezpieczeństwo obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, a w sposób szczególny tego regionu i tego miasta. (..) W tym miejscu chcę Wam bardzo serdecznie podziękować za cały Wasz dorobek i Waszych czcigodnych poprzedników w całej historii 10 Opolskiej Brygady Logistycznej".

  Obecny Zastępca Szefa Logistyki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych pułkownik Piotr Wagner podkreślił rolę 10 Opolskiej Brygady Logistycznej - "Od momentu swojego powstania 10 Opolska Brygada Logistyczna realizuje ważne i odpowiedzialne zadania w zakresie logistycznego zabezpieczenia wojsk, stając się jednym z najmocniejszych ogniw systemu logistycznego w całych Siłach Zbrojnych. Dziś jest sprawnie funkcjonującym organizmem, efektywnie realizującym coraz trudniejsze zadania oraz dysponującym znakomitą kadrą wojskową i cywilnymi specjalistami".

  Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski nawiązał natomiast do zadań realizowanych przez 10 Opolską Brygadę Logistyczną w walce z pandemią koronawirusa - "Te mijające lata, rok ubiegły i bieżący, to są lata, kiedy można było zawsze na państwa liczyć. W opolskich szpitalach, tych walczących z koronawirusem na pierwszej linii, czy w Opolu, czy w Kędzierzynie - Koźlu, czy gdziekolwiek indziej w województwie opolskim, zawsze byliście do dyspozycji. I to często byliście do dyspozycji na pierwszej linii, nawet w tych pierwszych momentach, kiedy nie było jeszcze wiadomo jak agresywny i śmiertelny jest ten wirus. Swoją odwagą zaświadczyliście, że na Wojsku Polskim, na 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej możemy zawsze polegać. I za to serdecznie dziękuję"

  Do życzeń dołączył się również Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski - "Z okazji święta 10 Opolskiej Brygady Logistycznej chciałbym wyrazić podziękowania za piękną służbę pełnioną na rzecz Polski, ale również podziękować za służbę na rzecz mieszkańców Opola, których tutaj reprezentuję. W ich imieniu chcę Wam złożyć wyrazy najwyższego podziękowania. Powiedzieć Wam, że jesteśmy z Was dumni, dumni z Waszej odwagi, z tego co robicie na rzecz miasta. Chciałbym również podziękować Waszym rodzinom za to, że niosą z Wami trudy żołnierskiej służby".

  W dniu święta swoją obecnością opolskich logistyków zaszczycili również przedstawiciele władz samorządowych województwa dolnośląskiego, dowódcy i komendanci jednostek wojskowych i służb mundurowych Garnizonu Opole i Brzeg, przedstawiciele instytucji państwowych oraz partnerów społecznych.

  Uroczystość była okazją do podziękowań i wyróżnienia żołnierzy szczególnie zaangażowanych w realizację zadań służbowych w kraju i na misjach poza jego granicami. Wręczono "Gwiazdy Afganistanu", "Gwiazdę Morza Śródziemnego", medale "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny", Odznaki Honorowe Wojsk Lądowych oraz odznaki pamiątkowe 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Dowódca brygady pułkownik Maciej Siudak został wyróżniony Krzyżem XXX - lecia Ordynariatu Polowego. Szczególnym momentem uroczystości było wręczenie przez Sekretarza Stanu w MON Marcina Ociepę dowódcy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej pułkownikowi Maciejowi Siudakowi Chorągwi Wojska Polskiego. Na zbiórce specjalne listy wręczył żołnierzom 1 batalionu logistycznego Dyrektor Instytutu Śląskiego dr Bartosz Kuświk, którym w ten sposób podziękował za pomoc w ratowaniu księgozbioru instytutu, po awarii w marcu ubiegłego roku.

  W przeddzień uroczystej zbiórki, żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 10 Opolskiej Brygady Logistycznej spotkali się w Kościele p.w. Bł. Czesława w Opolu na Mszy świętej w intencji kadry i żołnierskich rodzin. Mszę świętą odprawił kapelan Garnizonu Opole ksiądz kapitan Radosław Mazur. Dowódca 10 Brygady Logistycznej oraz zebrani żołnierze i pracownicy wojska wysłuchali kazania oraz przyjęli błogosławieństwo na kolejne lata służby.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".