• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1537
    • Dodano: 2021-06-26 / 11:15
    • Komentarzy: 2

    Bezpieczeństwo nad wodą. Co robić, gdy ktoś się topi?

    (Fot. iStock)

    Przed wyjazdem na wakacje należy zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa nad wodą. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy to my będziemy musieli udzielić komuś pomocy. Sprawdź, jak zrobić to dobrze.

    Jadąc nad wodę wybierajmy przede wszystkim strzeżone kąpieliska. W takich miejscach nad bezpieczeństwem naszym i innych czuwają doświadczeni ratownicy, którzy dysponują odpowiednim sprzętem ratunkowym. W przypadku wystąpienia zagrożenia, czyli np. nieodpowiednich warunków, jak wysokie fale, prądy wsteczne czy burze, to właśnie oni decydują o wywieszeniu czerwonej flagi i wprowadzeniu zakazu kąpieli. W miejscach niestrzeżonych zdani jesteśmy wyłącznie na siebie.

    Jak pomóc tonącemu?

    Do nieszczęśliwego wypadku może dojść jednak wszędzie. Nawet na kąpielisku strzeżonym powinnyśmy zachować czujność. Pomóc może każdy z nas, bo liczy się przede wszystkim czas reakcji. Jak rozpoznać, że ktoś się topi?
    - W pozycji pionowej wykonuje gwałtowne, nieskoordynowane ruchy, spieniając wodę.
    - Nie krzyczy, bo nie ma na to siły. Koncentruje się na zaczerpnięciu powietrza i utrzymaniu głowy nad powierzchnią wody.
    - Jeśli ma długie włosy najczęściej zasłaniają one całą twarz. Tonący człowiek nie ma siły ani możliwości ich odgarnięcia.

    Jeżeli zauważymy taką osobę natychmiast powinniśmy powiadomić o tym ratownika. Jeżeli go nie ma, oceń swoje możliwości. Należy pamiętać, że nie pomożemy nikomu, jeżeli nasze własne życie lub zdrowie będzie zagrożone. Jeżeli nie potrafimy dobrze pływać, z pewnością nie uratujemy tonącego. Jeśli twierdzisz, że twoje umiejętności są wystarczające:
    - wskaż osobę, która zadzwoni po służby ratunkowe,
    - nie płyń z tzw. gołymi rękami, rzuć tonącemu koło ratunkowe lub linę, podpłyń łódką lub podaj mu cokolwiek, czego będzie mógł się dobrze złapać. Samodzielne podpływanie do tonącego i holowanie go do brzegu to ostateczność. W takich przypadkach często dochodzi do podwójnych utonięć. Pamiętajmy, że osoba tonąca panikuje i bezwarunkowo będzie starała się wybić na powierzchnię i w ten sposób może podtopić nas.

    Gdy uda ci się wydobyć tonącego na brzeg musisz ocenić jego stan zdrowia:
    - prawdź oddech,
    - skontroluj puls,
    - ułóż poszkodowanego w odpowiedniej pozycji,
    - jeżeli poszkodowany nie oddycha, natychmiast wykonaj sztuczne oddychanie i masaż serca,
    - wykonuj zabieg, aż do przywrócenia funkcji życiowych lub przyjazdu służb ratunkowych.

    Ważne: jeżeli wybierasz się nad wodę koniecznie zapisz sobie numer ratunkowy 601 100 100. W razie wypadku połączy nas z głównym centrum ratownictwa wodnego w Polsce.

    News4Media
    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-06-26 12:48:14 [188.123.205.*] id:1614794  
    ombre: Napisał postów [19797], status [VIP] Reputacja
    Porady wujka Dobra Rada.Rzeczywistość ogranicza się do powiadomienia służb a i o to jest trudno mało kto chce być świadkiem i być przesłuchiwanym.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2021-06-27 12:56:59 [5.173.124.*] id:1614847  
    Król Forum: Napisał postów [1832], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    I łazić po sądach.... Lepiej być głuchoniemym w tym kraju.