• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1030
  • Dodano: 2021-06-26 / 11:15
  • Komentarzy: 2

  Bezpieczeństwo nad wodą. Co robić, gdy ktoś się topi?

  Bezpieczeństwo nad wodą. Co robić, gdy ktoś się topi?

  (Fot. iStock)

  Przed wyjazdem na wakacje należy zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa nad wodą. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy to my będziemy musieli udzielić komuś pomocy. Sprawdź, jak zrobić to dobrze.

  Jadąc nad wodę wybierajmy przede wszystkim strzeżone kąpieliska. W takich miejscach nad bezpieczeństwem naszym i innych czuwają doświadczeni ratownicy, którzy dysponują odpowiednim sprzętem ratunkowym. W przypadku wystąpienia zagrożenia, czyli np. nieodpowiednich warunków, jak wysokie fale, prądy wsteczne czy burze, to właśnie oni decydują o wywieszeniu czerwonej flagi i wprowadzeniu zakazu kąpieli. W miejscach niestrzeżonych zdani jesteśmy wyłącznie na siebie.

  Jak pomóc tonącemu?

  Do nieszczęśliwego wypadku może dojść jednak wszędzie. Nawet na kąpielisku strzeżonym powinnyśmy zachować czujność. Pomóc może każdy z nas, bo liczy się przede wszystkim czas reakcji. Jak rozpoznać, że ktoś się topi?
  - W pozycji pionowej wykonuje gwałtowne, nieskoordynowane ruchy, spieniając wodę.
  - Nie krzyczy, bo nie ma na to siły. Koncentruje się na zaczerpnięciu powietrza i utrzymaniu głowy nad powierzchnią wody.
  - Jeśli ma długie włosy najczęściej zasłaniają one całą twarz. Tonący człowiek nie ma siły ani możliwości ich odgarnięcia.

  Jeżeli zauważymy taką osobę natychmiast powinniśmy powiadomić o tym ratownika. Jeżeli go nie ma, oceń swoje możliwości. Należy pamiętać, że nie pomożemy nikomu, jeżeli nasze własne życie lub zdrowie będzie zagrożone. Jeżeli nie potrafimy dobrze pływać, z pewnością nie uratujemy tonącego. Jeśli twierdzisz, że twoje umiejętności są wystarczające:
  - wskaż osobę, która zadzwoni po służby ratunkowe,
  - nie płyń z tzw. gołymi rękami, rzuć tonącemu koło ratunkowe lub linę, podpłyń łódką lub podaj mu cokolwiek, czego będzie mógł się dobrze złapać. Samodzielne podpływanie do tonącego i holowanie go do brzegu to ostateczność. W takich przypadkach często dochodzi do podwójnych utonięć. Pamiętajmy, że osoba tonąca panikuje i bezwarunkowo będzie starała się wybić na powierzchnię i w ten sposób może podtopić nas.

  Gdy uda ci się wydobyć tonącego na brzeg musisz ocenić jego stan zdrowia:
  - prawdź oddech,
  - skontroluj puls,
  - ułóż poszkodowanego w odpowiedniej pozycji,
  - jeżeli poszkodowany nie oddycha, natychmiast wykonaj sztuczne oddychanie i masaż serca,
  - wykonuj zabieg, aż do przywrócenia funkcji życiowych lub przyjazdu służb ratunkowych.

  Ważne: jeżeli wybierasz się nad wodę koniecznie zapisz sobie numer ratunkowy 601 100 100. W razie wypadku połączy nas z głównym centrum ratownictwa wodnego w Polsce.

  News4Media
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-06-26 12:48:14 [188.123.205.*] id:1614794  
  ombre: Napisał postów [18328], status [VIP] Reputacja
  Porady wujka Dobra Rada.Rzeczywistość ogranicza się do powiadomienia służb a i o to jest trudno mało kto chce być świadkiem i być przesłuchiwanym.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-06-27 12:56:59 [5.173.124.*] id:1614847  
  Król Forum: Napisał postów [1461], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  I łazić po sądach.... Lepiej być głuchoniemym w tym kraju.