• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 450
  • Dodano: 2021-06-23 / 16:01
  • Komentarzy: 0

  1 mln zł dla USK w Opolu na doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

  1 mln zł dla USK w Opolu na doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

  (Fot. USK Opole)

  Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzymał 1 mln zł z Ministerstwa Zdrowia na doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Opolski szpital znalazł się wśród 21 placówek medycznych w kraju, które otrzymały pieniądze z Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na zakup sprzętu i aparatury medycznej.


  Aparat EEG, urządzenia do monitorowania czynności układu nerwowego przy diagnostyce, zestawy do ogrzewania i schładzania pacjentów, ECMO do pozaustrojowego utlenowania krwi - to niektóre z urządzeń, które kupimy dzięki przyznanej puli ministerialnej - wymienia lek. med. Maciej Gawor, ordynator oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

  Pieniądze z Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej trafiły do 21 szpitali w kraju jako forma docenienia ich zaangażowania w transplantologię.

  W USK za tę dziedzinę odpowiedzialnych jest czterech lekarzy anestezjologów, spośród 30 pracujących (łącznie z rezydentami) na oddziale AiIT. - Jako szpital wielospecjalistyczny, równocześnie prowadzący centrum urazowe, włączamy się w narodowy program transplantacji - wyjaśnia dr Gawor. - Wyznaczeni lekarze współpracują z ogólnopolskim centrum ds. transplantacji "Poltransplant", które zajmuje się koordynacją pobrań i prowadzi listy biorców. Mają oni dostęp do centralnego systemu, są odpowiednio przeszkoleni, ich rolą jest przeprowadzenie rozmowy z bliskimi potencjalnych dawców i w następnej kolejności przygotowanie do pobrania narządów.

  Ordynator oddziału AiIT USK przyznaje, że czasu na przeprowadzenie wszystkich wymaganych prawem czynności przy transplantacjach, od momentu wysunięcia podejrzenia śmierci mózgowej, jest niewiele. - Niezwykle trudno utrzymać taki organizm w kondycji pozwalającej na pobranie narządów w idealnym stanie - wyjaśnia Maciej Gawor. - A potrzeby transplantacyjne są w Polsce ogromne - wskazuje dr Gawor.

  Przyznaje, że z jednej strony edukacja prowadzona za pośrednictwem środków masowego przekazu, sprawiła, że wiele osób wie, jak ważna jest donacja organów; sami mają znajomych czy słyszeli o czekających na przeszczepy. - Zdarza się jednak, że rodzina przekonuje, że potencjalny dawca, nie wyrażał za życia zgody na pobranie organów, co uniemożliwia transplantację. Często za taką postawą kryje się nadzieja, że będzie to oznaczało, że nie odłączymy ich bliskiego od respiratora. Niestety, potwierdzenie śmierci mózgowej przez komisję lekarską jest równoznaczne z zakończeniem prowadzonej terapii - mówi dr Maciej Gawor i podkreśla, że jakiekolwiek wątpliwości w czasie prowadzonej procedury są zawsze rozstrzygane na korzyść pacjenta.

  Sprzęt zakupiony dzięki ministerialnemu finansowaniu pozwoli na lepszą diagnostykę w czasie przygotowań do donacji, m.in. w zakresie jakości funkcjonowania centralnego układu nerwowego, śmierci mózgowej, monitorowania hemodynamicznego czy parametrów metabolicznych, profilaktyki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, żywienia pozaustrojowego krytycznie chorych, regulacji temperatury ciała. - Stosowanym na świecie rozwiązaniem, jakie chcemy wprowadzić w naszym ośrodku, jest wykorzystanie urządzenia ECMO do podtrzymania funkcji narządów przy przygotowaniu do transplantacji płuc i serca - opisuje dr Maciej Gawor.

  - Przyznany naszemu szpitalowi 1 mln zł z Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej to dowód uznania dla ogromnych starań naszego zespołu w niełatwym obszarze, jakim jest transplantologia. Dzięki temu znaleźliśmy się w ścisłym gronie najlepszych jednostek - komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK.
  Finansowanie w wysokości 1 mln zł otrzymało 9 placówek w kraju, jeszcze wyższe kwoty - 1,25 mln zł - przyznano 2 szpitalom, pozostałym - po 700 i 500 tys. zł. Kwoty uzależnione były od zaangażowania szpitali w narodowy program w latach 2017-2019.

  Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK w Opolu dysponuje łącznie 18 łóżkami, w tym 7 na oddziale Kardiochirugii. - To niewystarczająca liczba wobec rosnących potrzeb rozwijającego się uniwersyteckiego szpitala - zaznacza dyrektor Dariusz Madera. - W planach mamy budowę Centrum Sercowo-Naczyniowego, w którym znalazłyby się wszystkie oddziały zabiegowe z tych dziedzin medycyny oraz rozbudowany do 35 stanowisk - intensywnej terapii - zapowiada i przypomina, że szpital stara się o pozyskanie dofinansowania na realizację tego projektu z unijnej puli, będącej w dyspozycji rządu.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".