• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1308
  • Dodano: 2021-06-16 / 19:35
  • Komentarzy: 1

  Minister zdrowia podpisał rozporządzenie "Profilaktyka 40 PLUS"

  Minister zdrowia podpisał rozporządzenie "Profilaktyka 40 PLUS"

  (Fot. Archiwum)

  Od 1 lipca każdy Polak powyżej 40 roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Minister Adam Niedzielski dziś podpisał rozporządzenie dotyczące programu "Profilaktyka 40 PLUS", które przeszło proces konsultacji publicznych. By zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, także od 1 lipca do końca 2021 r. zostaną zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów.


  - Społeczeństwo, które nie dba należycie o swoje zdrowie, trudniej przechodzi przez epidemię, taką jak epidemia koronawirusa, z którą obecnie mamy do czynienia. Większa liczba hospitalizacji czy poważnych komplikacji to często efekt kumulacji chorób, na które cierpi pacjent, będąc tego nieświadomym. "Profilaktyka 40 PLUS" ma więc pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, ale też przygotować Polaków na tego typu wydarzenia w przyszłości. Dlatego zadbajmy o nasze zdrowie i skorzystajmy z zaproponowanego projektu profilaktyki - podkreśla szef resortu zdrowia.

  Aby skorzystać z pakietu badań, należy wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), która pozwoli na ocenę czynników ryzyka. Dzięki temu zostanie wygenerowane zlecenie pakietu badań odpowiedniego dla płci.

  Dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP, przewidziane jest wsparcie przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej.

  Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program "Profilaktyka 40 PLUS". Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym.

  Trzy pakiety badań

  "Profilaktyka 40 PLUS" zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

  Po uzgodnieniach i konsultacjach publicznych rozporządzenia w sprawie programu "Profilaktyka 40 PLUS" ministerstwo zdrowia zdecydowało się delikatnie skorygować pakiet badań diagnostycznych. Zamiast badania poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1c (w pakiecie pozostaje badanie stężenia glukozy), wprowadzono badania pozwalające ocenić funkcje wątroby (AlAT, AspAT, GGTP, tzw. enzymy wątrobowe). Jeśli wyniki tych badań będą nieprawidłowe, wtedy będzie można rozpocząć dalszą diagnostykę lub leczenie w kierunku stłuszczenia wątroby, uszkodzeń polekowych lub zapalenia wątroby.

  Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet będzie zawierał:

  morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  stężenie glukozy
  ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe)
  kreatynina
  badanie ogólne moczu
  kwas moczowy
  krew utajona w kale

  Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn będzie zawierał:

  morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  stężenie glukozy
  ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe)
  kreatynina
  badanie ogólne moczu
  kwas moczowy
  krew utajona w kale
  PSA (badanie w kierunku raka prostaty)

  Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn

  pomiar ciśnienia tętniczego
  pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
  ocena miarowości rytmu serca
  Program "Profilaktyka 40 PLUS" będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r.
  Aby zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, także od 1 lipca do końca 2021 r. zostaną zniesione limity przyjęć. Dzięki temu pacjenci będą mogli szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-06-17 09:51:35 [217.173.195.*] id:1614255  
  wojtasoks: Napisał postów [5701], status [VIP] Reputacja
  Może lepiej udrożnić dostęp do specjalistów? Większość ludzi wie co im dolega, tylko nie mają z kim rozpocząć leczenia. No ale jest kolejny program, można chwalić się w TVP, że coś się robi. Ludziom bardziej jest potrzebna normalna codzienność a nie szopki medialne.

  Nick:
  Treść: