• Wyświetleń: 813
    • Dodano: 2021-06-02 / 11:25
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jakie ekologiczne jedzenie warto wybierać?

    Ekologiczne jedzenie uznawane jest za bardziej wartościowe dla zdrowia niż konwencjonalne. Ile jest w tym prawdy? Które produkty ekologiczne warto wybierać, jeśli chcemy uniknąć pozostałości pestycydów, metali ciężkich i innych szkodliwych substancji? Podpowiadamy, jak kupować eko żywność, żeby wyszło nam to na zdrowie.

    Czym jest ekologiczne jedzenie?


    Ekologiczne jedzenie to żywność produkowana w specjalny sposób. W uprawach i hodowlach ekologicznych nie można używać sztucznych nawozów, środków ochrony roślin (np. pestycydów, herbicydów). W celu polepszenia żyzności gleby stosuje się płodozmian. Eko jedzenie pozbawione jest też modyfikacji genetycznych (GMO). Żywność ta nie może posiadać dodatku sztucznych konserwantów, barwników, polepszaczy smaku czy aromatów.


    Ponadto produkcja ekologiczna odbywa się przy zachowaniu ochrony zdrowia ludzi i środowiska, co oznacza, że nie obciąża naturalnych ekosystemów i wspiera rozwój rolnictwa. A więc ekologiczne jedzenie ma nie tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ale także na kondycję naszej planety.


    Ekologiczne warzywa i owoce - smaczne i zdrowe


    To fakt, że ekologiczne warzywa i owoce są smaczniejsze niż z konwencjonalnych upraw. Doskonale wiedzą o tym osoby, które miał okazję kiedykolwiek zjeść marchewkę albo pomidora z przydomowego ogródka prowadzonego w zgodzie z naturą. Wpływ na smak ma wiele czynników. Sam fakt, że owoce i warzywa dojrzewają w słońcu, w spokojnym tempie, bez sztucznych nawozów, sprawia, że nabierają naturalnego, intensywnego smaku. Rośliny, które nie są pryskane, muszą same radzić sobie ze szkodnikami, wytwarzając substancje ochronne, takie jak polifenole, czyli antyoksydanty, które mają istotny wpływ na zdrowie człowieka - zmniejszają stan zapalny, chronią przed rozwojem chorób układu krążenia i nowotworów.


    Niektóre produkty pochodzące z upraw konwencjonalnych są bardziej zanieczyszczone niż inne. Z tego względu warto sięgać po ekologiczne: truskawki, borówki amerykańskie, jabłka, sałatę, szpinak, jarmuż, paprykę, seler, wiśnie i brzoskwinie. Według badań jabłka, cebula, ziemniaki, kapusta, pomidory i papryka pochodzące z ekologicznych upraw bogatsze są w witaminę C i witaminy z grupy B niż owoce i warzywa z konwencjonalnych upraw. W składzie żywności ekologicznej jest też wyższa zawartość składników mineralnych, np. żelaza w marchwi, magnezu w czarnej porzeczce, fosforu w selerze, potasu w szpinaku czy wapnia w wiśniach.


    Zobacz także: https://foodsbyann.com/Levann-Supplements-ccms-pol-95.html


    Inne ekologiczne produkty, które warto kupować


    Spośród innych świeżych ekologicznych produktów, warto wybierać jaja, drób, mięso i ryby - charakteryzują się one dużo lepszym składem kwasów tłuszczowych niż produkty pochodzenia zwierzęcego pochodzące z rolnictwa konwencjonalnego. Mają więcej pożądanych w diecie kwasów omega-3, które mają działanie przeciwzapalne i korzystnie działają na lipidogram (obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL). Poza tym zwierzęta z ekologicznych hodowli są zdrowsze, nie otrzymują antybiotyków, jedzą naturalną paszę i mogą wypasać się swobodnie - to wszystko wpływa na wartości odżywcze i smak produktów pochodzenia zwierzęcego.


    Warto też sięgać po inne eko produkty, np. ekologiczne oleje BIO, kakao, kawy i herbaty ekologiczne. Znajdziemy je przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością - stacjonarnie i online. Ale też w hipermarketach i dyskontach. Trzeba tylko zwrócić uwagę na odpowiednie oznaczenia ekologicznego jedzenia. Powinniśmy na opakowaniu szukać zastrzeżonego symbolu. Jest nim "euroliść", przedstawiający 12 gwiazdek układających się w kształt listka na zielonym tle. Pod nim znajdziemy informacje dotyczące kraju pochodzenia surowców oraz numer jednostki certyfikującej.




    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".