• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2353
    • Dodano: 2021-06-04 / 22:58
    • Komentarzy: 0

    Strażacy gasili pożar w lesie w Kotorzu Małym

    (Fot. OSP Kotórz Wielki)

    W piątkowe popołudnie zauważono ogień w lesie w Kotorzu Wielkim w gminie Turawa. Wezwano straż. Słoneczna pogoda sprzyja pożarom lasów, dlatego warto wiedzieć, co należy robić, gdy ujrzymy ogień.


    Informacja o pojawieniu się ognia na terenie leśnym w Kotorzu Wielkim wpłynęła do służb ratunkowych w piątek 4 czerwca o godzinie 13:46.

    Do akcji zadysponowano 3 zastępy straży pożarnej, które sprawnie opanowały żywioł. Na tę chwilę nie wiadomo co było przyczyną pojawienia się ognia. Warto jednak wiedzieć, co robić, gdy zauważymy ogień w lesie.

    Piękna pogoda zachęca do spacerów, szczególnie w lasach. Najczęściej do pożaru lasu dochodzi w wyniku działalności ludzkiej, zamierzonej bądź niezamierzonej. Jest to w szczególności nieostrożne obchodzenie się z ogniem i obiektami żarzącymi zarówno przez osoby dorosłe jak i osoby nieletnie - zaniedbanie, pozostawienie niedopałka papierosa, niedogaszone ognisko w miejscu do tego nieprzeznaczonym, wypalanie roślin w sąsiedztwie lasów.

    I chociaż często bezpośrednia przyczyna powstałych pożarów pozostaje nieznana, to niestety niemal 40 proc. przypadków spośród wszystkich pożarów lasu kwalifikowane jest jako różnie motywowane podpalenie. Zdarzają się również pożary będące skutkami wypadków i awarii, w tym linii energetycznych i transportu kołowego.

    A co powinniśmy robić, gdy zauważymy w lesie ogień? Przede wszystkim zachowajmy spokój i starajmy się działać racjonalnie.

    Należy zaalarmować osoby będące w strefie zagrożenia oraz niezwłocznie zawiadomić właściwe służby ratownicze najlepiej poprzez jednolity Europejski Numer Alarmowy 112 (alarmujemy właściwe Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego). W zgłoszeniu należy podać możliwie najdokładniej gdzie się pali, co się pali i ile się pali, można wskazać punkt charakterystyczny otoczenia, jeśli jest taka możliwość, to również pozycję GPS.

    Poinformujmy, czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, czy nie widać innych zagrożeń. Podajemy swoje nazwisko i imię oraz numer telefonu jako powiadamiającego o pożarze. Nie odkładamy telefonu do czasu uzyskania potwierdzenia zgłoszenia przez dyspozytora, być może zajdzie potrzeba udzielenia dodatkowych informacji. Oczywiście należy wykonywać polecenia przekazywane przez dyspozytora lub służbę dyżurną.

    reklama

    Więcej zdjęć

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".