• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1983
  • Dodano: 2021-06-04 / 14:31
  • Komentarzy: 0

  Ptasia grypa w gminie Biała. Zutylizowano 79 sztuk drobiu

  Ptasia grypa w gminie Biała. Zutylizowano 79 sztuk drobiu

  (Fot. Archiwum)

  Blisko 80 sztuk drobiu musiało zostać "zutylizowane" z powodu wykrytego ogniska ptasiej grypy w powiecie prudnickim.  W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone.

  - Ognisko HPAI nr 2021/334 zostało stwierdzone 26 maja 2021 r. w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 79 ptaków (kury i kaczki). Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Miłowice w gminie Biała, powiat prudnicki, woj. opolskie - informuje Główny Lekarz Weterynarii. Władze gminne zostały zmobilizowane do wykonania tabliczek informujących o tym zdarzeniu. Nie można wykluczyć, że pojawią się kolejne zakażenia.

  Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany.

  Grypa ptaków jest wirusową chorobą drobiu o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym. Wywoływane przez nią straty wynikają nie tylko z faktu, że wirus może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego.

  Jakie objawy mogą sugerować, że drób choruje na grypę?

  Na początku choroby spada apetyt i pragnienie. Ponieważ wirus atakuje mózg, chore osobniki mogą wykazywać objawy nerwowe: drgawki, porażenia skrzydeł, chwiejny chód, skręt szyi, czy też wygięcie szyi na grzbiet (tzw. "patrzenie w gwiazdy"). Towarzyszyć temu może duszność, sine zabarwienie grzebienia i biegunka. Ptaki są osowiałe, mają nastroszone pióra i gromadzą się wokół źródeł ciepła. U drobiu nieśnego gwałtowanie spada liczba składanych jaj. U gęsi składane jaja mogą być pozbawione skorup (tzw. "lanie jaj"). Hodowca powinien jednak pamiętać, że opisane wyżej objawy nie zawsze muszą występować. Czasami występują nagłe przypadki śmiertelne, bez poprzedzających je zauważalnych zmian w zachowaniu. Dotyczy to przede wszystkim kur i indyków.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".