• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2505
  • Dodano: 2021-05-22 / 17:03
  • Komentarzy: 2

  Politechnika Opolska ma pomysł na budynek Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki

  Politechnika Opolska ma pomysł na budynek Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki
   <i>(Fot. Politechnika Opolska)</i>

  (Fot. Politechnika Opolska)

  Politechnika Opolska zamierza kompleksowo przebudować budynek Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki przy ulicy Sosnkowskiego w Opolu. Planowany koszt modernizacji budynku typu "Lipsk" w nowoczesny, samowystarczalny energetycznie obiekt, to 40 mln złotych.


  - Na rozwój uczelni wpływ mają naukowcy, studenci, doktoranci. Tym osobom trzeba zapewnić właściwe miejsca nauki, pracy, właściwe narzędzia do prowadzenia badań na światowym poziomie. Dlatego też, jako zarząd uczelni, mamy w planach przebudowę niektórych budynków - informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

  Jednym z nich jest budynek typu "Lipsk" przy ul. Sosnkowskiego w Opolu, w którym mieści się Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki. - To bardzo charakterystyczny budynek, który został zbudowany w latach 80-tych, standard tego budynku nie odpowiada obecnym standardom. To bezwzględnie trzeba zmienić - podkreśla prof. Marcin Lorenc.

  Projekt przebudowy budynku jest już gotowy. To gruntowna przebudowa - z budynku zostanie tylko konstrukcja. Ale to nie wszystko. - Projekt zakłada energetyczną samowystarczalność budynku, jest tak przygotowany, aby wykorzystywać energię słoneczną i tą energią, konwertowaną na energię elektryczną, napędzać pompy ciepła, które będą dostarczały ciepło w zimie bądź poprzez urządzenia klimatyzacyjne chłodziły latem - informuje rektor politechniki.

  Plan zakłada także zmiany otoczenia wokół samego budynku, nasadzenia drzew i krzewów oraz powstanie parkingów, na których zadaszeniach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które również będą dostarczały energię do budynku.

  Szacowany koszt inwestycji to 40 mln zł. - To nie jest tanie przedsięwzięcie, dlatego zabiegamy o środki na remont tego budynku - mówi prof. Marcin Lorenc.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-05-24 14:03:59 [94.75.72.*] id:1613082  
  Peugeot406: Napisał postów [677], status [rozpisany/na] Reputacja
  Proponuję zmianę kolejności, najpierw: Politechnika Opolska ma środki, później zabiega o pomysły na ich wydatkowanie.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-05-24 14:38:57 [217.173.195.*] id:1613084  
  wojtasoks: Napisał postów [5701], status [VIP] Reputacja
  Tak to chyba świat nie funkcjonuje :)