• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1986
  • Dodano: 2021-05-11 / 15:40
  • Komentarzy: 1

  W USK utworzono 17-łóżkowy oddział dla mocno wymagających medycznie pacjentów z Covid-19

  (Fot. USK Opole)

  Pacjenci chorujący na Covid-19 wymagający równocześnie innej wysokospecjalistycznej pomocy medycznej hospitalizowani są w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. USK nie tylko prowadzi szpital tymczasowy w Opolu w obiekcie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, ale także przyjmuje zakażonych pacjentów w placówce macierzystej przy al. Witosa.


  - Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim lekarzom i pielęgniarkom za fachową opiekę cierpliwość i w końcu za uratowanie życia. Ja czuję się dobrze, tylko jeszcze jestem trochę słaby. Chodzę już bez problemów, nawet po schodach. Jeszcze raz proszę pozdrowić całą ekipę ECMO i oddział covidowy - napisał pan Piotr, jeden z pacjentów po terapii ECMO hospitalizowanych w Centralnej Izolatce Szpitalnej (CIS) USK.

  To specjalnie wydzielony 17-łóżkowy oddział, w którym leczeni są pacjenci zakażeni koronawirusem, a wymagający wysokospecjalistycznej pomocy medycznej, której nie można zapewnić im w szpitalu tymczasowym.
  W CIS znajdują się m.in. stanowiska do terapii ECMO, czyli pozaustrojowego utlenowania krwi.

  - Polega ona na zastępowaniu funkcji płuc pacjentów Covid-19 w ekstremalnie ciężkich przypadkach, gdy płuca praktycznie nie funkcjonują. Taka terapia jest jedyną szansą na ich regenerację. Jej skuteczność sięga w naszym ośrodku 45-50 proc. i jest to poziom porównywalny z ogólnoświatowym, raportowanym przez międzynarodową organizację ELSO, skupiającą ośrodki ECMO z całego świata - mówi dr hab. n. med. Tomasz Czarnik, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Regionalnego Centrum ECMO w USK i CIS.

  Od listopada 2020 r., kiedy RC ECMO USK zaczęło prowadzić terapie chorych na Covid-19, do opolskiego ośrodka przyjęto 24 takich pacjentów, spośród których trzech jest właśnie podłączonych do ECMO. Kwalifikowani do terapii ECMO trafiali do Opola z całego województwa, ale i ościennych - śląskich. Transportowani byli karetkami lub helikopterami przez mobilne zespoły ECMO USK.

  Najkrótsza hospitalizacja ECMO pacjentów z Covid-19 w USK trwała 5 dni, a najdłuższa - ponad 30. - Uznajemy, że terapia jest zakończona sukcesem, gdy pacjent zostaje wypisany z naszego oddziału w stabilnym stanie, samodzielnie oddychający. Najczęściej tacy pacjenci trafiają następnie do ośrodków rehabilitacyjnych - kontynuuje prof. Czarnik.

  W części intensywnej terapii CIS hospitalizowani się także pacjenci zainfekowani koronawirusem po zabiegach operacyjnych z zakresu neurochirurgii, chirurgii naczyniowej, kardiochirurgii czy w stanie wstrząsu kardiogennego po interwencjach wieńcowych. W opiekę nad nimi zaangażowani się anestezjolodzy, pielęgniarki intensywnej terapii i innych oddziałów USK oraz fizjoterapeuci.

  Oprócz tego w CIS funkcjonuje także odcinek nieintensywny - dedykowany pacjentom wymagającym opieki specjalistów z USK, ale niepoddanych inwazyjnej wentylacji mechanicznej. Z powodu zakażenia korzystają oni dodatkowo z klasycznej tlenoterapii biernej czy terapii wysokoprzepływowej tlenem. Opiekę nad nim sprawuje personel z oddziałów macierzystych oraz pielęgniarki i pielęgniarze CIS.

  Łącznie w USK są przygotowane 22 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub stwierdzoną chorobą SARS-CoV-2, z czego 17 w CIS: (10 - w celu udzielania świadczeń specjalistycznych z neurochirurgii, kardiochirurgii, chirurgii szczękowo-twarzowej, chirurgii naczyniowej, nefrologii, chirurgii dziecięcej; 5 łóżek intensywnej terapii i 2 - pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO) oraz 5 - dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia do czasu otrzymania wyniku badania lub w razie konieczności zabiegów ratujących życie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Covid-19.

  W szpitalu tymczasowym w CWK są 142 miejsca opieki dla pacjentów z Covid-19, w tym 30 stanowisk intensywnej terapii. Według stanu na poniedziałek rano do szpitala przyjęto niemal 540 pacjentów. Obecnie na odcinku IT przebywa 12 osób, a na ogólnym 44.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-05-12 08:22:48 [217.173.195.*] id:1612505  
  wojtasoks: Napisał postów [9268], status [VIP] Reputacja
  Mocno wymagających medycznie.... Kiedyś chyba mów9iło się o ciężkich przypadkach.... No ale rozumiem, że chodzi o to aby nie obrażać tych ciężkich masą.... :)

  Nick:
  Treść: