• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 888
  • Dodano: 2021-04-26 / 12:34
  • Komentarzy: 1

  Po miesięcznej przerwie wraca szkoła rodzenia i poradnia neonatologii w Szpitalu Ginekologicznym

  Po miesięcznej przerwie wraca szkoła rodzenia i poradnia neonatologii w Szpitalu Ginekologicznym
   <i>(Fot. Kliniczne Centrum)</i>

  (Fot. Kliniczne Centrum)

  Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wznawia bezpłatne badania oraz porady adresowane do kobiet w ciąży oraz rodzin z dziećmi do lat 2 udzielane w Poradni Neonatologicznej oraz w Szkole Rodzenia.


  Badania prenatalne, badania oraz porady udzielane podczas hospitalizacji, a także u partnera projektu cały czas były realizowane bez przestoju. Inaczej było ze szkołą rodzenia czy poradami w Poradni Neonatologicznej, które były wstrzymane z uwagi na zaostrzony rygor sanitarny.

  Świadczenia udzielane przez Kliniczne Centrum są podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy z nich jest adresowany przede wszystkim do kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu, ale także rodziców i opiekunów prawnych dzieci w wieku do lat 2. Mieszkańcy województwa opolskiego znajdujący się w tej grupie docelowej mogą się do nas zgłosić, aby skorzystać z badań oraz poradnictwa lekarzy i innych specjalistów począwszy od etapu ciąży, a skończywszy na osiągnięciu przez dziecko 2 lat.

  Poza specjalistycznymi badaniami tj. np. badania prenatalne, uczestnictwem w zajęciach przygotowujących do porodu w Szkole Rodzenia, mogą także skorzystać z poradnictwa licznych specjalistów. Jednym z nich jest poradnictwo udzielane przez lekarza neonatologa szczególnie adresowanego do rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie lub u których podczas badań prenatalnych wykryto nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

  W ramach konsultacji nasi specjaliści szczegółowo omawiają występujący u dziecka problem, odpowiadają na wszystkie pytania rodziców związane z tym zagadnieniem, przedstawiają możliwości diagnostyczno - terapeutyczne. W przypadku dzieci z wykrytymi wadami rozwojowymi szczególnie ważne jest, aby rodzice mogli świadomie przygotować się do ich przyjścia na świat - nasi specjaliści pomagają rodzicom przejść przez ten proces.

  Drugi blok projektu jest poświęcony przede wszystkim diagnostyce rozwoju dziecka w wieku od urodzenia do lat 2. Na dostępne porady i badania mogą się do na nas zgłosić rodzice/opiekunowie prawni z dziećmi w celu sprawdzenia jego prawidłowego rozwoju. W przypadku stwierdzenia jego ewentualnych nieprawidłowości nasi lekarze i specjaliści, tj. np. pediatra, neurologopeda, fizjoterapeuta obejmują je specjalistyczną opieką. Wszystkie stosowane metody diagnostyczne rozwoju dziecka są nieinwazyjne.

  Od początku realizacji projektu, tj. podpisania umowy z Województwem Opolskim w dn. 31.10.2019 r., z udzielanych świadczeń skorzystało ponad 6 000 osób.

  W ramach bloku: "Poprawa jakości opieki nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu", mieszkańcy województwa opolskiego mogą korzystać z:

  1. Badań prenatalnych - adresowanych dla kobiet wieku do 35 lat.

  2. Mobilnej opieki okołoporodowej, czyli szkół rodzenia, opieki położnej środowiskowej, poradni laktacyjnej, wczesnej rehabilitacji kobiet po porodzie, wsparcia kobiet po ciąży mnogiej.

  3. Poradnictwa specjalistycznego dla rodziców, czyli poradnictwa: neonatologa, prawnika, neurologopedy, fizjoterapeuty, psychologa, pielęgniarki neonatologicznej, pielęgniarki i położnej w zakresie udzielania pierwszej przedmedycznej pomocy noworodkowi oraz dietetyka.

  W ramach bloku: Ochrony zdrowia dziecka w kierunku wsparcia jego rozwoju psychospołecznego:

  1. Pogłębionej diagnostyki rozwoju (psychomotorycznego) dziecka za pomocą metod: Skala Brazeltona, Metoda Prechtla, Ocena Rozwoju Dziecka wg Kamieni Milowych, Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa.

  2. Niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 - diagnostyka pediatryczna, neurologopedyczna, fizjoterapeutyczna, a także wykorzystanie takich metod jak: diagnoza SI, skale rozwoju Bayley, karty oceny rozwoju psychoruchowego, badanie USG przezciemiączkowe lub jamy brzusznej .

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-04-26 19:53:03 [185.127.22.*] id:1611837  
  Rolnikos: Napisała postów [9049], status [VIP] Reputacja
  Jak to oni uczą rodzić nie rodząc ??

  Nick:
  Treść: