• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2380
  • Dodano: 2021-04-16 / 08:46
  • Komentarzy: 3

  Nowe sposoby wyłudzenia oszczędności na "mandat karny". Uważajmy i nie dajmy się oszukać

  Nowe sposoby wyłudzenia oszczędności na "mandat karny". Uważajmy i nie dajmy się oszukać
   <i>(Fot. CERT Polska)</i>

  (Fot. CERT Polska)

  Oszuści wysyłają smsy z rzekomą zaległością z tytułu nieopłaconego mandatu karnego. Wchodząc dalej według wskazówek możemy tym samym dać oszustom wszelkie narzędzia do przejęcia naszych oszczędności.


  Policja ostrzega przed nową odsłoną oszustwa, w którym przestępcy podszywają się pod policję i wysyłają fałszywe SMS-y informujące o konieczności opłacenia zaległego mandatu.

  - Oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów, których treść sugeruje konieczność opłacenia zaległego mandatu w kwocie 10 złotych. By nakłonić do zapłaty podszywają się pod policję oraz sugerują wszczęcie egzekucji komorniczej w przypadku braku reakcji. W treści wiadomości znajduje się hiperłącze prowadzące na stronę, na której można opłacić rzekomy mandat. W rzeczywistości jest to fałszywy panel płatności, który podszywa się pod firmę PayU. Wprowadzenie danych w tym panelu umożliwi przestępcom przejęcie naszego konta - czytamy na stronie głównej policji.

  Podanie kodów SMS umożliwia atakującym kradzież środków z naszego konta, dlatego jeśli otrzymałeś takiego SMS-a, kliknąłeś w linka i podałeś dane logowania, jak najszybciej zadzwoń na infolinię swojego banku.

  - Na bieżąco uzupełniamy naszą listę ostrzeżeń o kolejne szkodliwe domeny. Wiele z tych adresów jest przysyłanych przez Was. Jeśli widzicie podejrzane wiadomości - zgłaszajcie je - czytamy na profilu CERT Polska - witrynie o tematyce komputerowo-internetowej.

  Podobne incydenty można zgłaszać za pośrednictwem strony: na naszej stronie: LINK - Uważajcie i przekażcie znajomym! O ile mechanizm ataku (fałszywa bramka płatności) to nic nowego, to odświeżenie pretekstu "na mandat karny" może u wielu osób uśpić czujność.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-04-16 14:07:35 [83.7.213.*] id:1611376  
  Gaz: Napisał postów [4520], status [VIP] Reputacja
  Kolega Tuska Nowak wyszedł na wolnoś no i już złodzieje i oszuści z Platformy Obywatelskiej w akcji

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2021-04-16 16:21:45 [89.67.142.*] id:1611380  
  wojtasoks: Napisał postów [5071], status [VIP] Reputacja
  Wyszedł na wolność bo prokuratura przez rok nie potrafi udokumentować jego kradzieży. Takich zdolnych ludzi Ziobro zatrudnia.
  2021-04-16 17:35:34 [185.117.85.*] id:1611382  
  jarekzopola: Napisał postów [915], status [stały bywalec] Reputacja
  twoi pisowscy koledzy zapewniali ze ukruca ten proceder :) ale widocznie weszli z oszustami w spolke i czerpia z tego korzysci :) wiec nie ma aresztowan a proceder kwitnie :)