• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1455
    • Dodano: 2021-04-03 / 09:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Co oznaczają podwyższone leukocyty w ciąży?

    Każda przyszła mama chciałaby, aby dziecko urodziło się zdrowe. Z tego względu znaczenie ma, aby już w okresie ciąży zadbać o odpowiednie odżywianie i regularne badania. Jednym z niepokojących sygnałów mogą być podwyższone leukocyty. Przyczyny są różne, jednak nierzadko jest to stan zapalny w organizmie. W niektórych przypadkach niezbędne będzie rozpoczęcie leczenia.

    Jedną z częstych przypadłości, jakie towarzyszą przyszłym mamom, są podwyższone leukocyty w ciąży. Najczęściej dotyka pań będących w zaawansowanym stadium. Chociaż przyczyny mogą być różne i często okazują się niegroźne, to pod żadnym pozorem nie należy tego lekceważyć. W takiej sytuacji koniecznie trzeba zasięgnąć konsultacji u ginekologa, szczególnie kiedy wyniki są znacznie ponad normą. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące podwyższonych leukocytów u ciężarnych kobiet.

    Jakie są najczęstsze przyczyny podwyższonych leukocytów u kobiet w ciąży?
    Odpowiedni poziom leukocytów, czyli białych krwinek ma duże znaczenie dla zdrowia organizmu, gdyż odpowiada za prawidłowe działanie układu odpornościowego. To właśnie one wykrywają, a następnie niszczą drobnoustroje chorobotwórcze atakujące organizm. Ich podwyższony stan może świadczyć o tym, że w organizmie powstał stan zapalny spowodowany chorobą. W ciąży najczęściej taka sytuacja ma miejsce na krótko przed porodem lub w jego trakcie, a także po posiłku czy wysiłku fizycznym.
    Podwyższony stan leukocytów najczęściej wskazuje na infekcję organizmu, a konkretnie przeziębienie lub zakażenie układu moczowego. Nie mniej jednak czasami zdarza się, że ma to związek z poważniejszymi dolegliwościami. Wśród nich wymienić można między innymi:

    zakażenia bakteryjne,
    zatrucia,
    krwotoki,
    uszkodzenia tkanek,
    ostre i przewlekłe zapalenia narządów,
    alergie i niepożądane reakcje na leki,
    zaburzenia metaboliczne,
    dna moczanowa,
    nowotwory.

    Z tego względu niezwykle ważne jest, aby szybko zdiagnozować problem i w razie konieczności rozpocząć odpowiednie leczenie.

    Co zrobić w przypadku podwyższonych leukocytów?
    Chociaż podwyższone leukocyty w ciąży mogą wskazywać na różnego rodzaju schorzenia, to w większości przypadków okazują się niegroźne. Duże znaczenie w prawidłowym rozpoznaniu problemu z pewnością ma dokładne stężenie we krwi oraz ewentualne towarzyszące objawy czy choroby. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku infekcji wirusowej układu oddechowego, pokarmowego czy też moczowego.
    W przypadku podejrzenia infekcji u ciężarnych kobiet należy w pierwszej kolejności wykonać ogólne badanie moczu i stężenia białka CRP. Nawet jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów, takich jak kaszel, gorączka czy złe samopoczucie, to warto iść do lekarza rodzinnego lub ginekologa, aby ustalić dokładną przyczynę wzrostu leukocytów. W rzadkich przypadkach przyczyną są problemy z przebiegiem ciąży, takie jak infekcja wewnątrzmaciczna. To bardzo poważny stan, którego nie należy lekceważyć. Jeśli ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może zachodzić konieczność wprowadzenia leczenia antybiotykami.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".