• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1145
  • Dodano: 2021-03-25 / 07:38
  • Komentarzy: 2

  Najmłodsi pacjenci mogą korzystać z kolejnych darów WOŚP. Sprzęt trafił do USK w Opolu

  Najmłodsi pacjenci mogą korzystać z kolejnych darów WOŚP. Sprzęt trafił do USK w Opolu

  (Fot. USK Opole)

  Kardiomonitory, respirator, analizator parametrów krytycznych i ogrzewacze - to najnowsze podarunki WOŚP dla najmłodszych pacjentów USK w Opolu.


  Wart niemal 140 tys. zł respirator trafił do USK w styczniu, a najnowszy przekazany temu oddziałowi przez WOŚP dar to analizator parametrów krytycznych, który pozwala na szybką analizę próbek krwi.

  - Nowoczesny respirator daje nam możliwość wentylacji mechanicznej konwencjonalnej, ale także oscylacyjnej, o dużej częstotliwości, stosowanej w wybranych przypadkach niewydolności oddechowej. To bardzo ważne, bo uzupełnia on lukę po konieczności wycofania z użytkowania dwóch respiratorów oscylacyjnych starszej generacji - mówi dr n med. Wojciech Walas, ordynator oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

  - Mamy jeden taki analizator na oddziale, a nowy - z racji mniejszych gabarytów - chcielibyśmy wykorzystywać m.in. w ambulansie do transportu noworodków, które trafiają na nasz oddział z całego województwa - wyjaśnia dr Walas, który jest jednym z ekspertów WOŚP odpowiedzialnych za wybór urządzeń kupowanych przez fundację.

  W 2021 roku WOŚP przekazał także na oddział AiITDziN USK urządzenie do podgrzewania płynów infuzyjnych oraz zaawansowane technologicznie urządzenia do ogrzewania większych niemowląt i dzieci. To specjalne materacyki z mikrootworkami, przez które wydmuchiwane jest ciepłe powietrze. To jedyny taki oddział w województwie, który opiekuje się nie tylko noworodkami, ale także dziećmi starszymi. Na oddział AiITDziN w ciągu roku trafia około 250 pacjentów.

  Natomiast Oddział Chirurgii Dziecięcej USK otrzymał w br. 10 mobilnych kardiomonitorów z wyposażeniem dostosowanym także do małych dzieci, m.in. odpowiedniej wielkości rękawami do mierzenia ciśnienia.
  - Złożyliśmy też do WOŚP zapotrzebowanie na narzędzia laparoskopowe do operacji noworodków, niemowląt i małych dzieci, neuromonitoring, niezwykle pomocny przy zabiegach, gdzie konieczne jest szczegółowe monitorowanie przebiegu nerwów oraz wielofunkcyjną kolumnę do elektrokoagulacji z możliwością zamykania dużych naczyń krwionośnych laparoskopowo i w chirurgii otwartej - wymienia dr n. med. Ryszard Noparlik, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej. - To nam pozwoli na operowanie noworodków i małych dzieci w najnowocześniejszy sposób - komentuje.

  - Fundacja pyta nas, co potrzebujemy albo czy sprzęt, który planuje zakupić, znajdzie u nas zastosowanie. Wiele oddziałów pozbawionych nagle sprzętu z charakterystycznym serduszkiem stałoby się niemal puste - dodaje dr Wojciech Walas.WOŚP wspiera opolski szpital od wielu lat, m.in. monitoring do kontrolowania stanowisk intensywnej terapii dzieci i noworodków został zakupiony z pieniędzy zbieranych przez fundację.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-03-25 21:14:14 [89.67.187.*] id:1610338  
  emsi: Napisał postów [1738], status [Szycha] Reputacja
  Nie podłączać pisowców i księży.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-03-25 21:55:16 [185.127.20.*] id:1610339  
  Pedro: Napisał postów [7661], status [VIP] Reputacja
  Ale jak to... im się to po prostu należy :P