• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1804
    • Dodano: 2021-03-04 / 15:16
    • Komentarzy: 0

    Obchody 100. Rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego potrwają cały rok

    (Fot. Dżacheć)

    Poznaliśmy program Obchodów 100. Rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W Opolu wydarzenia rozpoczną się w sobotę 20 marca i potrwają aż do listopada.


    W roku Powstań Śląskich miasto Opole chce szczególnie przypomnieć III Powstanie Śląskie, które w tym roku obchodzi swoje 100-lecie. Wydarzenia skierowane do mieszkańców miasta rozpoczną się 20 marca i potrwają do 11 listopada. W programie znalazło się ponad 30 wydarzeń zaplanowanych na przestrzeni całego roku, w które zaangażowały się liczne instytucje państwowe, miejskie jednostki kultury i oświaty oraz harcerze. Wśród nich znalazły się liczne wystawy, koncerty, pokazy filmów, rekonstrukcje historyczne oraz pikniki powstańcze.

    - Wspólnie przygotowaliśmy całoroczny ciekawy plan wydarzeń który przybliży nam III Powstanie Śląskie i jego bohaterów - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola.

    - Stulecie III Powstania Śląskiego to bardzo ważna rocznica. Opole jest miejscem, które jest jakby poza tymi wydarzeniami, ponieważ główne walki odbywały się na Górze św Anny. Nie możemy jednak skupiać się na samej bitwie ale na szeregu działań, które miały wtedy miejsce. Z opolskiego Zaodrza do tego powstania poszedł Szymon Koszyk, to człowiek który od młodzieńca cały czas starał się działać w interesie Polski. Cieszę się, że władze miasta przygotowały tak bogaty program. Wszystkie działania związane z obchodami będą trwały do końca roku - mówi Elżbieta Zajączkowska.

    Bartosz Kuświk, dyrektor Instytut Śląskiego cieszy się, że placówka ma swój duży udział w tych ważnych obchodach.

    - Cieszę się, że Instytut Śląski stał się centrum zarządzania. Tu zaczęło się powstanie i te działania zbrojne, które miały opóźnić przybycie do części przemysłowej wojsk niemieckich. Opole było centrum komunikacyjnym i węzłem kolejowym. Dużo imprez zostało zaplanowanych. Mamy informacje o ponad 100 imprezach w dwóch województwach - słyszymy.

    Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu mówi o roli instytucji jako "wisienki na torcie" tych wydarzeń. - W archiwum czuwamy nad spuścizną dokumentacyjną tych historii. Przygotowaliśmy wystawę pt. "Plebiscyt Słów". Inicjatywa ma wymiar wielopłaszczyznowy. Będzie można nie tylko zobaczyć ale też usłyszeć wypowiedzi naukowe. Również będzie można za pomocą kodo QR przekierować się na filmy, gdzie nagrano scenki z dokumentami, które będą odczytywane przez aktorów - słyszymy.

    Szczegółowy program obchodów można sprawdzić TUTAJ.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".