• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1516
  • Dodano: 2021-03-04 / 09:20
  • Komentarzy: 0

  Zamek Górny będzie jeszcze bardziej atrakcyjny. Nowe wyposażenie, mural i wirtualny spacer

  Zamek Górny będzie jeszcze bardziej atrakcyjny. Nowe wyposażenie, mural i wirtualny spacer
   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  Umowę z prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim o dofinansowanie projektu unijnego dotyczącego wyposażenia Zamku Górnego podpisał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.


  W ramach projektu miasto zamierza m.in. dokupić wyposażenie zamku, wykonać przed wejściem mural ilustrujący przebieg murów obronnych Opola oraz stworzyć wirtualny spacer po obiekcie. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, jego wartość to ponad 313 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie unijne to ponad 250 tysięcy złotych.

  Partnerem projektu jest Uniwersytet Opolski, którego naukowcy mają przygotować publikację poświęconą Zamkowi Górnemu. Powstanie także rekonstrukcja historyczna na temat życia codziennego na zamku w czasach Władysława Opolczyka, pasjonaci historii otrzymają również historyczną grę planszową, poświęconą Zamkowi Górnemu i jego okolicom. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski cieszy się, że pieniądze unijne zostaną przeznaczone na przypominanie atmosfery tego zamku sprzed paru wieków.

  Jak mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, dofinansowanie projektu było możliwe dzięki uzyskanym oszczędnościom ramach RPO. - Dzięki nim udało się wygospodarować pieniądze na takie projekty wyposażeniowe, jak ten opolski. To nasza cegiełka dodana do tego, co już miasto zrobiło - mówi. Marszałek dodaje, że nie tylko z funduszy unijnych mamy pieniądze na takie atrakcje, ale także z budżetu województwa w tym roku aż 900 tysięcy złotych zarząd województwa przeznaczył na renowację opolskich zabytków. - Widzimy, jak konieczne jest kontynuowanie wielu rozpoczętych już prac przy zabytkach, więc staramy się z roku na rok przeznaczać na ten cel pieniądze, żeby można było oddawać po renowacji kolejne cenne zabytkowe obiekty.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".