• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1215
  • Dodano: 2021-01-22 / 18:59
  • Komentarzy: 0

  Strażacy ćwiczą na lodzie. Jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód?

  Strażacy ćwiczą na lodzie. Jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód?

  (Fot. KP PSP Kędzierzyn-Koźle)

  Być może to jedno z ostatnich ćwiczeń na pokrywie lodowej podczas tegorocznej zimy. Najbliższe dni zapowiadają się "na plusie". Mimo wszystko strażacy cały czas doszkalają się w ekstremalnych warunkach.


  Przed nami jeszcze 1,5 miesiąca zimy i nie wiemy jakie temperatury przyniosą kolejne tygodnie. Być może znajdziemy się w sytuacji, która będzie wymagała od nas podjęcia szybkiej i świadomej decyzji, która zaważy o czyimś zdrowiu, lub życiu? Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

  - W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej - czytamy w poradniku opracowanym przez mł. asp. Łukasza Nowaka, oficera prasowego Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

  Kiedy zauważysz osobę tonącą:

  - W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  - Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
  - Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  - Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  - Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  - Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".