• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1515
  • Dodano: 2021-01-16 / 15:14
  • Komentarzy: 1

  Ruszył nabór wniosków o stypendia "Marszałkowskie Talenty"

  (Fot. Archiwum)

  Od piątku 15 stycznia osoby, zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami, mogą składać wnioski o stypendia Marszałka Województwa Opolskiego "Marszałkowskie Talenty". To pieniądze na realizację konkretnych przedsięwzięć kulturalnych.


  Jak mówi wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca, ubiegły rok był niezwykle trudny także dla twórców i ludzi kultury. - Niemniej jednak mogliśmy nagradzać artystów z regionu, zdobywających sukcesy ogólnopolskie - dodaje, przypominając nagrody przyznane przez marszałka kilka tygodni temu młodym muzykom - Magdalenie Meg Krzemień i Jędrzejowi Skibie. - Nadal chcemy poszukiwać takich talentów, stąd już kolejny raz proponujemy stypendia ludziom kultury - mówi Zbigniew Kubalańca.

  Marszałek dodaje, że w tym roku w budżecie województwa jest na ten cel 150 tysięcy złotych, co pozwoli przyznać stypendia w kwocie 7 600 złotych dziewiętnastu osobom. - Stypendia są dla osób zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami i przyznawane są na realizację określonego przedsięwzięcia odbywającego się na obszarze województwa opolskiego lub będącego istotnym dla jego mieszkańców - informuje wicemarszałek.

  Stypendia będą przyznawane są w trzech kategoriach:

  1. Na przedsięwzięcia związane z twórczością artystyczną w dziedzinach: muzyka, sztuki wizualne, taniec, literatura, teatr, film, twórczość ludowa;

  2. Na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury, w dziedzinie edukacji i animacji kulturalnej oraz wspierania rozwoju kadr kultury;

  3.Na przedsięwzięcia związane z opieką nad zabytkami.

  Jak podkreśla Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UMWO, realizowane w ramach stypendium przedsięwzięcie powinno mieć charakter twórczy, artystyczny. - To oznacza, że przedmiotem stypendium nie może być działanie organizacyjno-produkcyjne, np. druk książki, nagranie i wyprodukowanie płyty czy produkcja i filmu czy spektaklu - mówi. - Będziemy brać pod uwagę tworzenie - czyli np. skomponowanie i aranżację nowego utworu muzycznego; stworzenie oryginalnych prac plastycznych, napisanie scenariusza sztuki teatralnej czy dzieła literackiego - wymienia.

  Nabór wniosków potrwa od 15 stycznia do 25 lutego 2021 roku.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-01-16 16:01:22 [185.117.85.*] id:1607113  
  jarekzopola: Napisał postów [1144], status [stały bywalec] Reputacja
  morawiecki i glinski idealni kandydydaci cala kase dla "siebie" zgarniaja wiecznie im malo wiec i ten konkurs musza wygrac :DDDD

  Nick:
  Treść: