• Wyświetleń: 6510
    • Dodano: 2021-01-13 / 18:42
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w samochodzie?

    Klimatyzacja w samochodzie to bardzo duże udogodnienie. Niestety zdarza się, że ulega ona awariom. Niezwykle często zaczyna się od nieszczelności układu klimatyzacji. Czy można szczelność klimatyzacji sprawdzić samodzielnie? W wielu przypadkach tak. Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w aucie? Odpowiedź w tym artykule.

    Objawy braku szczelności klimatyzacji


    Układ klimatyzacji w aucie to niemało różnych elementów, w których krąży czynnik chłodzący, Można tu wymienić wężyki, chłodnicę klimatyzacji, kompresor i inne części. Każda z nich może ulec awarii, która spowoduje nieszczelność układu klimatyzacji. Nieszczelność może pojawić się też na skutek uszkodzenia niewielkiej uszczelki czy innego elementu. Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w samochodzie? Najprostszym sposobem jest sprawdzenie poprawności jej działania. Sprawna klimatyzacja po uruchomieniu powoduje obniżenie temperatury wewnątrz pojazdu. Z nawiewów wydobywa się chłodne powietrze, które obniża temperaturę wewnątrz auta.


    Jeśli po uruchomieniu klimatyzacji, z nawiewów wydobywa się powietrze o temperaturze równej temperaturze otoczenia, może to oznaczać, że klimatyzacja jest nieszczelna. Nie zawsze jednak tak jest - dodaje Tomasz Wykowski z portalu motoryzacyjnego motoklub.pl.


    Ciepłe powietrze wydobywające się z układu klimatyzacji po jej uruchomieniu, może oznaczać nieszczelność układu klimatyzacji, może też oznaczać usterkę klimatyzacji. Jeśli nie słychać charakterystycznego dźwięku załączania się klimatyzacji, nie czuć spadku obrotów silnika, przyczyna awarii układu może być inna. Jeśli klimatyzacja pracuje a nie chłodzi, warto poszukać nieszczelności.


    Oględziny układu klimatyzacji


    Czynnik krążący w układzie klimatyzacji nie jest bezbarwny. Olej, będący składnikiem czynnika najczęściej ma barwę zieloną, nie jest to jednak regułą. Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji samodzielnie? Czasem wystarczy popatrzeć na elementy układu klimatyzacji. Duży wyciek czynnika można zauważyć bardzo szybko. Okolice miejsca usterki będą po prostu brudne. Niestety nie zawsze wyciek jest na tyle duży, by zostawił ślad na elementach układu. Niewielka usterka, minimalny wyciek spowoduje złe działanie klimatyzacji, jednak będzie nie do zauważenia. Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w takiej sytuacji?


    W wielu miejscach w sieci Internet można przeczytać, że wystarczy woda z mydłem, którą należy zmoczyć elementy układu i powietrze z kompresora, którym powinieneś napełnić układ klimatyzacji. Teoretycznie ma to sens, w miejscu nieszczelności będą pokazywać się bąbelki powietrza, jednak tego sposobu lepiej unikać. Powietrze zawsze jest wilgotne, wpompowane w układ klimatyzacji może przyczynić się do jego rdzewienia, może też uszkodzić delikatne elementy układu. O wiele lepszym sposobem jest wpompowanie w układ azotu i badanie nieszczelności wodą z mydłem lub czujnikiem, który stwierdza wyższą obecność azotu w powietrzu. Alternatywą jest też napełnienie układu czynnikiem ze środkiem widocznym w świetle lampy UV, w świetle najnowszego prawa, ta metoda sprawdzania szczelności klimatyzacji jest jednak zakazana.


    Tylko u fachowców


    Powyższe metody sprawdzania szczelności klimatyzacji są trudne do wykonania w warunkach garażowych, dlatego od razu najlepiej udać się do fachowca. Może też on zaproponować napełnienie układu nowym czynnikiem i pojawienie się w warsztacie, jak z klimatyzacją będzie dziać się coś złego. Nie powinieneś się na to godzić, bowiem jest to rozwiązanie droższe niż sprawdzanie szczelności układu azotem.


    Co w przypadku nieszczelności?


    Nieszczelność układu klimatyzacji to nie tylko brak chłodzenia. Warto mieć świadomość, że naprawa nieszczelności jest bardzo ważna, bowiem może ona przyczynić się do usterek układu w tym awarii sprężarki, trudnej w wymianie i kosztującej niemało pieniędzy. Każdą nieszczelność należy więc usuwać jak najszybciej, nie dopuszczając do tego, by układ klimatyzacji przez długi czas pozostawał pusty. Oczywiście uszkodzonej klimatyzacji nie powinno się uruchamiać.


    Podsumowując


    Nieszczelność układu klimatyzacji łatwo wykryć. Bardzo często możesz to zrobić samodzielnie, tylko przy drobnych wyciekach lepiej sprawdzić układ klimatyzacji u fachowca. Z naprawą zaś nie należy zwlekać, bowiem - pomijając mało komfortową jazdę bez sprawnej klimatyzacji - nieszczelność w układzie może przyczynić się do dalszych jego usterek.


    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".