• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2413
  • Dodano: 2021-01-08 / 16:56
  • Komentarzy: 1

  Od 8 stycznia do specjalisty tylko z e-skierowaniem

  Od 8 stycznia do specjalisty tylko z e-skierowaniem

  (Fot. https://pacjent.gov.pl/)

  Do tej pory było tylko udogodnieniem, ale od 8 stycznia 2021 roku placówki medyczne mają obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. Na czym to polega i jak masz się teraz rejestrować na badanie lub wizytę u specjalisty?


  Od dzisiaj, czyli 8 stycznia, pacjenci otrzymają skierowanie na leczenie tylko w formie elektronicznej. E-skierowanie to kolejne po e-zwolnieniu i e-recepcie rozwiązanie, które umożliwia załatwianie Twoich spraw zdrowotnych w formie elektronicznej. To szczególnie użyteczne w czasie pandemii.

  Na portalu pacjent.gov.pl możemy wyczytać szereg dogodności związanych z nową, obowiązkową już formą skierowań. - E-skierowania nie można zgubić - jest dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta, ponadto pacjent może w każdym momencie sprawdzić historię swoich e-skierowań, rodzice i opiekunowie mogą śledzić historię leczenia swoich dzieci i podopiecznych, znika problem nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu lub błędów - system e-zdrowie (P1) dokonuje weryfikacji poprawności e-skierowania. Nie trzeba przyjeżdżać do placówki w celu odbioru skierowania, można je też otrzymać po kontakcie telefonicznym z lekarzem
  pacjent rejestruje się telefonicznie na zabieg lub konsultację - czytamy na portalu pacjenta.

  Co więcej, pacjent nie może zarejestrować e-skierowania jednocześnie w kilku placówkach, co wpłynie na skrócenie kolejek do specjalistów oraz na zabiegi. Od dziś również znika obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni.

  E-skierowanie możesz otrzymać w postaci SMS-a z 4 cyfrowym kodem, e-maila z pdf-em lub wydruku informacyjnego e-skierowania.

  E-skierowanie może być wystawione na:

  - ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, za wyjątkiem porady w zakresie logopedii
  - leczenie szpitalne
  - badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ
  - rezonans magnetyczny
  - badanie endoskopowe przewodu pokarmowego
  - badanie echokardiograficzne płodu.

  W dalszym ciągu obowiązuje papierowe skierowanie w przypadku skierowania na leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację lub do szpitala psychiatrycznego. Warto w tym przypadku dodać, że są specjaliści, do których nie trzeba skierowań. Nadal nie potrzeba skierowania w żadnej formie do lekarza psychiatry, ginekologa i położnika, onkologa, wenerologa i dentysty.

  Na konsultację lub badanie możesz się zapisać telefonicznie, podając kod e-skierowania oraz nr PESEL. Jeśli zapisujesz się osobiście, pokazujesz w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub SMS z kodem, aby przychodnia mogła go zeskanować, i podajesz swój PESEL.

  Z uwagi na pandemię rekomendujemy rejestrację przez telefon lub np. mail lub czat, jeśli przychodnia to umożliwia.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-01-08 17:48:24 [178.252.17.*] id:1606822  
  PauloOp23: Napisał postów [3546], status [VIP] Reputacja
  Najpierw trzeba zrobić E-wizytę u E-lekarza rodzinnego.

  Nick:
  Treść: