• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 3571
    • Dodano: 2021-01-08 / 16:56
    • Komentarzy: 1

    Od 8 stycznia do specjalisty tylko z e-skierowaniem

    (Fot. https://pacjent.gov.pl/)

    Do tej pory było tylko udogodnieniem, ale od 8 stycznia 2021 roku placówki medyczne mają obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. Na czym to polega i jak masz się teraz rejestrować na badanie lub wizytę u specjalisty?


    Od dzisiaj, czyli 8 stycznia, pacjenci otrzymają skierowanie na leczenie tylko w formie elektronicznej. E-skierowanie to kolejne po e-zwolnieniu i e-recepcie rozwiązanie, które umożliwia załatwianie Twoich spraw zdrowotnych w formie elektronicznej. To szczególnie użyteczne w czasie pandemii.

    Na portalu pacjent.gov.pl możemy wyczytać szereg dogodności związanych z nową, obowiązkową już formą skierowań. - E-skierowania nie można zgubić - jest dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta, ponadto pacjent może w każdym momencie sprawdzić historię swoich e-skierowań, rodzice i opiekunowie mogą śledzić historię leczenia swoich dzieci i podopiecznych, znika problem nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu lub błędów - system e-zdrowie (P1) dokonuje weryfikacji poprawności e-skierowania. Nie trzeba przyjeżdżać do placówki w celu odbioru skierowania, można je też otrzymać po kontakcie telefonicznym z lekarzem
    pacjent rejestruje się telefonicznie na zabieg lub konsultację - czytamy na portalu pacjenta.

    Co więcej, pacjent nie może zarejestrować e-skierowania jednocześnie w kilku placówkach, co wpłynie na skrócenie kolejek do specjalistów oraz na zabiegi. Od dziś również znika obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni.

    E-skierowanie możesz otrzymać w postaci SMS-a z 4 cyfrowym kodem, e-maila z pdf-em lub wydruku informacyjnego e-skierowania.

    E-skierowanie może być wystawione na:

    - ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, za wyjątkiem porady w zakresie logopedii
    - leczenie szpitalne
    - badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ
    - rezonans magnetyczny
    - badanie endoskopowe przewodu pokarmowego
    - badanie echokardiograficzne płodu.

    W dalszym ciągu obowiązuje papierowe skierowanie w przypadku skierowania na leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację lub do szpitala psychiatrycznego. Warto w tym przypadku dodać, że są specjaliści, do których nie trzeba skierowań. Nadal nie potrzeba skierowania w żadnej formie do lekarza psychiatry, ginekologa i położnika, onkologa, wenerologa i dentysty.

    Na konsultację lub badanie możesz się zapisać telefonicznie, podając kod e-skierowania oraz nr PESEL. Jeśli zapisujesz się osobiście, pokazujesz w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub SMS z kodem, aby przychodnia mogła go zeskanować, i podajesz swój PESEL.

    Z uwagi na pandemię rekomendujemy rejestrację przez telefon lub np. mail lub czat, jeśli przychodnia to umożliwia.
    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-01-08 17:48:24 [178.252.17.*] id:1606822  
    PauloOp23: Napisał postów [3723], status [VIP] Reputacja
    Najpierw trzeba zrobić E-wizytę u E-lekarza rodzinnego.

    Nick:
    Treść: