• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 846
  • Dodano: 2021-01-05 / 08:01
  • Komentarzy: 0

  Chcesz korzystać z małego ZUS plus w nowym roku? Dowiedz się czy możesz i jak to zrobić

  Chcesz korzystać z małego ZUS plus w nowym roku? Dowiedz się czy możesz i jak to zrobić

  (Fot. Archiwum)

  Jest dobra wiadomość dla osób, korzystających z "Małego ZUS plus" w 2020 r. Jeśli od nowego roku nadal chcą prowadzić działalność gospodarczą i płacić niższe składki, to nie muszą ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń.

  Inaczej jest w przypadku osób, które dopiero w 2021 r. chcą skorzystać z małego ZUS plus. Tacy płatnicy powinni zgłosić się w ZUS do ubezpieczeń z kodem, który rozpoczyna się od cyfr 05 90 albo 05 92.

  - Osoba, która kontynuuje działalność prowadzoną w 2020 roku, nie korzystała z małego ZUS plus, a chce od nowego roku skorzystać z tej ulgi, musi wyrejestrować się z ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10 albo 05 12. Następnie powinna zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego albo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego z kodem zaczynającym się od 05 90 albo 05 92 - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

  Dokumenty zgłoszeniowe powinieneś przekazać do 1 lutego 2021 r., jeśli:
  - w 2020 r. prowadziłeś działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni i nie korzystałeś
  z małego ZUS plus,
  - w styczniu 2021 r. rozpocząłeś na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. lub wznowiłeś prowadzenie działalności gospodarczej,

  bądź w ciągu 7 dni od dnia, w którym spełniłeś warunki do korzystania z małego ZUS plus jeśli:
  - rozpocząłeś lub wznowiłeś prowadzenie działalności gospodarczej po 24 stycznia 2021 r.,
  - spełniłeś warunki w innym miesiącu niż styczeń 2021 r.

  Oprócz dokumentów zgłoszeniowych - jeśli chcesz skorzystać z małego ZUS plus - musisz również przekazać ZUS DRA cz. II (dokument, w którym wykazujesz rozliczenie składek oraz
  wypłacone świadczenia) albo ZUS RCA cz. II. (imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach).

  TUTAJ znajdziesz przykłady o składaniu dokumentów umożliwiających zgłoszenie do małego ZUS plus oraz sprawdzisz czy spełniasz warunki do skorzystania z małego ZUS plus.

  W lutym tego roku tzw. mały ZUS przekształcił się w mały ZUS plus. Przed lutym, z małego ZUS mógł skorzystać przedsiębiorca, którego przychód (w 2019 r.) nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys., a ulga w postaci małego ZUS plus stała się wówczas zachętą dla 1400 opolskich przedsiębiorców prowadzących działalność na małą skalę. W Polsce, w lutym tego roku chętnych do płacenia niższych składek w ZUS było ponad 63 tys. przedsiębiorców

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".