• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1675
  • Dodano: 2020-12-01 / 13:42
  • Komentarzy: 1

  Powstała publikacja : "Mniejszość Niemiecka w województwie opolskim jako wartość dodana"

  Powstała publikacja : "Mniejszość Niemiecka w województwie opolskim jako wartość dodana"

  (Fot. Dżacheć)

  Doświadczenia europejskie pokazują, że mniejszość, jej język, kultura mogą być zarówno postrzegane jako wyróżnik, jako motor napędowy gospodarki danego regionu, jak i mogą być traktowane jako zagrożenie. Jak to jest w województwie opolskim i jak będzie za kilka czy kilkanaście lat, zależy od nas samych.


  TSKN na Śląsku Opolskim wydało publikację zawierającą wyniki przeprowadzonych badań socjologicznych wśród członków Mniejszości Niemieckiej województwa opolskiego. Książkę wydano w ramach kampanii "Mniejszość niemiecka ma wartość". Publikacja wydana została przez wydawnictwo Książka i Prasa na zlecenie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w ilości 500 egzemplarzy.

  Badania socjologiczne wśród członków Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim przeprowadzili w roku 2019 dr Magdalena Lemańczyk z Polskiej Akademii Nauk oraz dr Mariusz Baranowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Efektem przeprowadzonych badań był raport, na podstawie którego powstała publikacja "Mniejszość Niemiecka w województwie opolskim jako wartość dodana".

  Publikację przedstawili dziś członkowie TSKN. Publikacja przedstawia m.in. diagnozę stanu tożsamości ludzi posiadających niemieckie korzenie. Jak podkreślają, to skomplikowane i wielowymiarowe zagadnienie, stąd też istotna jest wiedza na temat ich świadomości, postrzegania aktywności organizacji mniejszości niemieckiej
  i własnego w nich udziału, sukcesów i barier czy dumy grupowej.

  - Tego rodzaju badania i analizy stanowią dla nas niezmiernie istotną informację odnośnie tego, w jaki sposób ukierunkowywać nasze działania w przyszłości, i w końcu, na jakie aspekty zwracać uwagę rządom Polski i Niemiec, jak również innych instytucji krajowych i europejskich, w kontekście konstytucyjnego prawa do zachowania i pielęgnowania własnej tożsamości narodowej - mówi przewodniczący TSKN Rafał Bartek i dodaje, że wyniki badania podkreślają ponadto ważny aspekt funkcjonowania mniejszości niemieckiej
  w regionie, w którym Niemcy od pokoleń mieszkają i w którego rozwój się angażują.

  - Doświadczenia europejskie pokazują, że mniejszość, jej język, kultura mogą być zarówno postrzegane jako wyróżnik, jako motor napędowy gospodarki danego regionu, jak i mogą być traktowane jako zagrożenie. Jak to jest w województwie opolskim i jak będzie za kilka czy kilkanaście lat, zależy w głównej mierze od nas samych. Nie możemy bowiem nigdy ulec złudzeniu, że znajomość kultury niemieckiej, języka i tradycji regionu jest nam dana raz na zawsze. Aby te wartości przetrwały, trzeba o nie ciągle na nowo zabiegać i podejmować stale codzienny wysiłek.

  W dniach 9.12.-10.12.2020 TSKN na Śląsku Opolskim organizuje konferencję online pt. "Mniejszość niemiecka w Polsce: teraźniejszość i perspektywy przyszłości". Podczas pierwszego dnia konferencji w godzinach 18.00-20.00 autorzy wyżej wspomnianej publikacji opowiedzą o przeprowadzonych badaniach, ponadto przedstawione zostaną nowe inicjatywy realizowane przez organizacje mniejszości niemieckiej w Polsce. W drugim dniu, również w godzinach 18.00-20.00 TSKN zaprasza na dyskusję z udziałem naukowców, którzy oprócz przybliżenia charakterystyki Mniejszości Niemieckiej w Polsce podyskutują nad przyszłością i perspektywami dla tej społeczności. Wydarzenie będzie na żywo transmitowane na facebooku Mniejszość Niemiecka w Opolu / Deutsche Minderheit in Oppeln oraz na kanale YouTube TSKN SKGD.

  Dla zainteresowanych publikacja dostępna jest w siedzibie TSKN. Realizacja publikacji była możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-12-02 17:53:02 [83.10.114.*] id:1605436  
  Gaz: Napisał postów [4520], status [VIP] Reputacja
  Ja od stycznia 2021 wydaje w berlinie czasopismo jak niemcy mordowali Żydów i Polaków.

  Nick:
  Treść: