• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1440
  • Dodano: 2020-11-30 / 17:22
  • Komentarzy: 0

  Ofiara czadu w Moszczance. Pamiętajmy o bezpieczeństwie!

  Ofiara czadu w Moszczance. Pamiętajmy o bezpieczeństwie!

  (Fot. OSP Moszczanka)

  Niestety po przybyciu na miejsce służb ratunkowych na pomoc było już za późno. Lokator domu jednorodzinnego leżał na swoim łóżku, zatruł się tlenkiem węgla.


  W okresie trwania sezonu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla. Przyczyny tragedii są zazwyczaj podobne: niewiedza, zaniedbanie, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin.

  Do przykrego zdarzenia doszło w piątek 27 listopada wieczorem. Służby ratunkowe zawiadomił sąsiad, który nie mógł się skontaktować ze swoim sąsiadem, a w jego domu cały czas zapalone było światło. Na miejsce wezwano policję, która w asyście strażaków weszła do domu jednorodzinnego w Moszczance.

  - Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i otwarciu mieszkania w asyście policji. Niestety w środku zostały znalezione zwłoki właściciela budynku. Przyczyną zgonu było bardzo wysokie stężenie tlenku węgla - informują druhowie z OSP w Moszczance.

  Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wskazuje, że od 1 października Państwowa Straż Pożarna odnotowała 10 zgonów w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w skali kraju.

  W celu uniknięcia zaczadzenia należy przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić. Użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta. Stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu. W sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.

  Nie wolno zaklejać i zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych, a w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

  Należy systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki
  wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki. Warto często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy
  gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".