• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 3223
    • Dodano: 2020-11-21 / 15:16
    • Komentarzy: 0

    To pierwszy na Opolszczyźnie zabieg wykonany tą metodą. 11-latka przeszła operację w USK

    (Fot. USK )

    11- letnia pacjentka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego jest już po operacji, dzięki której ma szansę na normalne funkcjonowanie.


    Pacjentka z wadą wrodzoną - dysplazją przynasadową, w wyniku której kości kończyny dolnej uległy deformacji, przeszła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu operację osteotomii korekcyjnej kości udowej. Zabieg przeprowadzono metodą Ilizarowa nie stosowaną do tej pory w żadnym szpitalu w województwie opolskim. Do zabiegu wykorzystano specjalny stabilizator, nazywany aparatem Ilizarowa, pozwalający na wydłużanie oraz korekcję deformacji kości.

    Dr hab. n. med. Piotr Morasiewicz, profesor Uniwersytetu Opolskiego, specjalista Ortopeda-Traumatolog z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej USK zdecydował się na leczenie tą metodą, gdyż wcześniejsza operacja, przeprowadzona w innym ośrodku - epifizjodeza (czasowe zablokowanie chrząstki wzrostowej) nie sprawdziła się. "Z tego powodu zakwalifikowałem pacjentkę do leczenia metoda Ilizarową, która jest bardzo skuteczna w leczeniu deformacji kończyn we wszystkich płaszczyznach." - podkreśla profesor Morasiewicz.

    Zabieg operacyjny trwający 1,5 godziny polegał na założeniu stabilizatora Ilizarowa na prawe udo pacjentki. Stabilizator zamocowano na kończynie za pomocą wszczepów kostnych (grotów Schanza i drutów Kirschnera). Po zamocowaniu stabilizatora przecięto kości i wykonano częściową korekcję deformacji.

    Zastosowana metoda pozwala na chód z pełnym obciążeniem operowanej kończyny już w pierwszej dobie po operacji. Pacjentka będzie miała stabilizator IIizarowa przez ok. 4 miesiące i przez cały czas będzie rehabilitowana.

    Profesor Piotr Morasiewicz podkreśla, że zabieg wykonywany tą metodą ma szerokie zastosowanie u pacjentów w każdym wieku: "Mój najmłodszy pacjent miał niecałe 2 lata, a najstarszy 87 lat." Metoda Ilizarowa pozwala również na leczenie: zaburzeń zrostu kończyn, stawów rzekomych, skrócenia kończyn, deformacji kończyn we wszystkich płaszczyznach, usztywnianie stawów, a nawet leczenie niskiego wzrostu i korekcję deformacji stóp.

    Pierwsza operacja przeprowadzona tą metodą w USK otwiera nowy rozdział w chirurgii ortopedycznej naszego szpitala i daje realną szansę pacjentom na pełny powrót do zdrowia i funkcjonowania, pomimo wad wrodzonych czy też uszkodzeń odniesionych w wyniku wypadków.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".