• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2409
  • Dodano: 2020-11-21 / 15:16
  • Komentarzy: 0

  To pierwszy na Opolszczyźnie zabieg wykonany tą metodą. 11-latka przeszła operację w USK

  To pierwszy na Opolszczyźnie zabieg wykonany tą metodą. 11-latka przeszła operację w USK

  (Fot. USK )

  11- letnia pacjentka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego jest już po operacji, dzięki której ma szansę na normalne funkcjonowanie.


  Pacjentka z wadą wrodzoną - dysplazją przynasadową, w wyniku której kości kończyny dolnej uległy deformacji, przeszła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu operację osteotomii korekcyjnej kości udowej. Zabieg przeprowadzono metodą Ilizarowa nie stosowaną do tej pory w żadnym szpitalu w województwie opolskim. Do zabiegu wykorzystano specjalny stabilizator, nazywany aparatem Ilizarowa, pozwalający na wydłużanie oraz korekcję deformacji kości.

  Dr hab. n. med. Piotr Morasiewicz, profesor Uniwersytetu Opolskiego, specjalista Ortopeda-Traumatolog z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej USK zdecydował się na leczenie tą metodą, gdyż wcześniejsza operacja, przeprowadzona w innym ośrodku - epifizjodeza (czasowe zablokowanie chrząstki wzrostowej) nie sprawdziła się. "Z tego powodu zakwalifikowałem pacjentkę do leczenia metoda Ilizarową, która jest bardzo skuteczna w leczeniu deformacji kończyn we wszystkich płaszczyznach." - podkreśla profesor Morasiewicz.

  Zabieg operacyjny trwający 1,5 godziny polegał na założeniu stabilizatora Ilizarowa na prawe udo pacjentki. Stabilizator zamocowano na kończynie za pomocą wszczepów kostnych (grotów Schanza i drutów Kirschnera). Po zamocowaniu stabilizatora przecięto kości i wykonano częściową korekcję deformacji.

  Zastosowana metoda pozwala na chód z pełnym obciążeniem operowanej kończyny już w pierwszej dobie po operacji. Pacjentka będzie miała stabilizator IIizarowa przez ok. 4 miesiące i przez cały czas będzie rehabilitowana.

  Profesor Piotr Morasiewicz podkreśla, że zabieg wykonywany tą metodą ma szerokie zastosowanie u pacjentów w każdym wieku: "Mój najmłodszy pacjent miał niecałe 2 lata, a najstarszy 87 lat." Metoda Ilizarowa pozwala również na leczenie: zaburzeń zrostu kończyn, stawów rzekomych, skrócenia kończyn, deformacji kończyn we wszystkich płaszczyznach, usztywnianie stawów, a nawet leczenie niskiego wzrostu i korekcję deformacji stóp.

  Pierwsza operacja przeprowadzona tą metodą w USK otwiera nowy rozdział w chirurgii ortopedycznej naszego szpitala i daje realną szansę pacjentom na pełny powrót do zdrowia i funkcjonowania, pomimo wad wrodzonych czy też uszkodzeń odniesionych w wyniku wypadków.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".