- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 74838
- Dodano: 2020-10-21 / 19:31
- Komentarzy: 36
Wiemy jak będzie wyglądał Plac Dworcowy w Opolu. Jest pozwolenie na budowę
Projekt przebudowy placu przed dworcem kolejowym w Opolu uzyskał pozwolenie na budowę. Firma projektowa przedstawiła wizualizację końcową.
Budowa Centrum Przesiadkowego w Opolu to ukłon w stronę osób uczących się i pracujących, które dojeżdżają do naszego miasta pociągami czy autobusami PKS. Osoby zmierzające do pracy i na uczelnie w większości kierują się obecnie na przystanki autobusowe zlokalizowane w obrębie skrzyżowania ulic 1 Maja oraz Kołątaja, a w przyszłości będą kierować się do nowoczesnego Centrum Przesiadkowego Opola.
- Z radością informujemy, że pozwolenie na budowę otrzymał projekt przebudowy Placu Dworcowego w Opolu.
Poniżej zaktualizowane wizualizacje prezentujące ostateczną wersję projektu - napisali na Facebooku SN Architekci.
Zmiana oblicza placu przed Dworcem Głównym w Opolu to pomysł Urzędu Miasta Opola, który ogłosił 2 lata temu konkurs na nową koncepcję. Oczekiwano nowoczesnej przestrzeni, która umożliwi dostosowanie nowego placu do powstającego w ramach przebudowy m.in. parkingu czy pasażu handlowego. Dodatkowym elementem, który miał wpływ na projekt są wymogi planu zagospodarowania przestrzennego, który zobowiązuje do zaprojektowania minimum 40% powierzchni biologicznie czynnej.
Do tego dochodziło zaplanowanie tunelu w ciągu ul. 1 Maja, co ma umożliwić płynne poruszanie się pieszych i rowerzystów pomiędzy dworcem a ulicą Krakowską.
- Forma projektowanego placu zdeterminowana jest liniami wytyczającymi ciągi komunikacyjne w kierunku ulicy Krakowskiej i przystanków na ulicy 1 Maja (w przyszłości do Centrum Przesiadkowego), oraz osi widokowych rozpościerających się na budynek Poczty Głównej i Dworca Głównego. Projektowana strefa zielona placu dworcowego została zaprojektowana na siatce okręgów, którą wytyczają osie widokowe Dworca Głównego oraz Poczty. Okręgi nie wyznaczają wyraźnych granic placu ani nie determinują głównego kierunku orientowania się placu. Strefę tą wyróżnia duża ilość rozbitej zieleni w postaci górek na okręgach, które tworzą wiele kameralnych przestrzeni półpublicznych dla różnych grup ludzi oraz funkcji - piszą projektanci z SN Architekci.
Zaprojektowano zarówno przestrzenie zacienione jak i nasłonecznione, miejsce spotkań w postaci "pawilonu odpoczynku", a także plac zabaw dla dzieci, pagórki oraz wysoką zieleń dodatkowo izolującą akustycznie.
Tak utworzona przestrzeń tworzy współczesny zurbanizowany Park Miejski, który nie stanowi wyraźnej granicy pomiędzy obszarami utwardzonymi a samym parkiem. Stylistyka projektowanego placu dworcowego nawiązuje materiałami do obecnie realizowanego projektu ulicy Krakowskiej.
Plan zakłada, że budowa Centrum Przesiadkowego Opole Główne zakończona będzie jesienią 2022 roku. Wykonawcą inwestycji jest firma Warbud, która realizuje ją za około 65 mln zł.
Zdjęcie (1/19)
(Fot. SN Architekci)
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ivo70: Napisała postów [19], status [nowy]
Niech mnie ktoś oświeci. Artykuł mówi o zgodzie na przebudowę placu przy dworcu.(zgoda od kogo) Dane udostępnili na facebooku Architekci. OK. dotąd kumam. Kto będzie przebudowywał plac, za ile i kiedy( bo że po zakończeniu przebudowy infrastruktury drogowej to wiadomo).Końcówka artykułu dotyczy centrum przesiadkowego -wykonawcy Warbud i ceny za centrum. Oni skończą przebudową infrastruktury drogowej i wtedy wejdzie "ktoś" i przebuduje plac za "ileś". Autorka pominęła szczegóły rewitalizacji czy ja ich nie widzę ?