• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2050
  • Dodano: 2020-09-18 / 15:00
  • Komentarzy: 0

  Grupa "Speed" ma już rok

  Grupa "Speed" ma już rok

  (KWP Opole)

  Ponad 20 000 tysięcy wykroczeń, zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych czy ujawnionych 80 przestępstw drogowych. To tylko niektóre z wyników grupy ,,SPEED". Jej cel to zwalczanie najniebezpieczniejszych zachowań na drodze, w tym walka z piratami drogowymi. Niedawno minął rok, od czasu jej powstania.

  Grupa ,,SPEED" powstała w lipcu 2019 roku. Policjanci wchodzący w jej skład kierowani są w te rejony naszego województwa, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego, w tym przekraczania prędkości. To także miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.

  Do zadań grupy"SPEED" należy m.in.:

  - ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń, takich jak: przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym w obrębie przejść dla pieszych, a także innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych;

  - monitorowanie oraz analiza umieszczanych w Internecie nagrań (filmów) prezentujących notoryczne przekraczanie prędkości przez tych samych sprawców.

  Na Opolszczyźnie policjanci z grupy "SPEED" podzieleni są na 8 grup. Są to komendy w : Brzegu, Kluczborku, Oleśnie, Nysie, Krapkowicach, Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie -Koźlu oraz Opolu. Funkcjonariusze z tych grup jeżdżą po wszystkich drogach naszego województwa. W codziennej służbie policjanci z zespołów "SPEED" używają najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także ręcznych mierników prędkości z wizualizacją.

  Bilans działań grupy "SPEED" od początku jej istnienia to ponad 22 000 kontroli drogowych, w tym ujawnionych 20 000 wykroczeń z czego 14 000 związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości. To także zatrzymanych 370 praw jazdy na 3 miesiące w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50km/h.

  Funkcjonariusze z tej grupy zatrzymali również blisko 700 dowodów rejestracyjnych kierowcom, którzy nie posiadali aktualnych badań technicznych lub ich pojazdy stwarzały zagrożenie w ruchu drogowym. Ujawnili także ponad 80 przestępstw drogowych. To nietrzeźwi kierowcy, osoby które nie zatrzymały się do kontroli czy też kierowały pojazdami pomimo cofniętych uprawnień.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".