• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 11070
  • Dodano: 2020-09-17 / 09:00
  • Komentarzy: 2

"Poszukiwacze Historii" znaleźli w Brzegu schron a w nim.. szereg przedwojennych pamiątek

 
 
"Poszukiwacze Historii" znaleźli w Brzegu schron a w nim.. szereg przedwojennych pamiątek
 <i>(Fot. UM Brzeg )</i>

(Fot. UM Brzeg )

Schron, do którego wykonano wykop przy dworcu kolejowym w Brzegu zawierał szereg przedwojennych artefaktów - w tym odznakę Luftwaffe, fragment samochodu Tatra z 1940 r., przedwojenny kałamarz, butelki, figurki, fragmenty porcelany.


O znaleziskach i akcji "Poszukiwaczy Historii" poinformował Urząd Miasta w Brzegu.

- Na zaproszenie władz miejskich w sobotę 12 września br. do Brzegu zawitali Olaf Popkiewicz i Sebastian Witkowski z popularnego programu telewizji Polsat Play "Poszukiwacze Historii". Celem ich wizyty miało być poszukiwanie bunkra z czasów II wojny światowej, o którym wspominali naoczni świadkowie, w tym Pan Waldemar Matkowski - czytamy na stronie UM Brzeg.

W trakcie realizacji przebudowy centrum przesiadkowego dotyczące posadowienia obiektu bunkrowego stały się bardzo prawdopodobne. Pracownicy, którzy pracowali przy tej inwestycji, potwierdzili istnienie pod warstwą ziemi żelbetonowego stropu. Z tego względu Gmina Brzeg podjęła działania dotyczące uzyskania wszelkich wymaganych prawem zgód właścicieli terenu oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu, celem eksploracji tego terenu. Udało się również przekonać do poszukiwań bohaterów programu "Poszukiwacze Historii".

Poszukiwania prowadzone z użyciem m.in. georadaru zakończyły się pełnym sukcesem. Nie tylko odnaleziono szereg artefaktów z czasów z przed 1945 r. (w tym odznakę Luftwaffe, fragment samochodu Tatra z 1940 r., przedwojenny kałamarz, butelki, figurki, fragmenty porcelany). Odnaleziono schron wraz z wejściem do niego.

Obiekt okazała się być tzw. "szczeliną przeciwlotniczą", zbudowaną najprawdopodobniej w latach 1943-1944. Żelbetowa konstrukcja ciągnie się na długości kilkudziesięciu metrów w kierunku dworca PKS. Szczeliny przeciwlotnicze były lokalizowane głównie w parkach i skwerach. Są to wąskie tunele zaprojektowane na rzucie "zygzaka", których celem była ochrona ludności w czasie bombardowań lotniczych.

Odcinek "Poszukiwaczy Historii" z Brzegu będzie emitowany najprawdopodobniej w grudniu br. Program ten cieszy się 1,5 mln widownią, a o jego popularności świadczyła duża rozpoznawalność prowadzących program wśród Brzeżan, którzy obserwowali całe wydarzenie z bezpiecznej odległości.
reklama
.

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-09-17 17:27:39 [178.252.17.*] id:1601858  
PauloOp23: Napisał postów [3524], status [VIP] Reputacja
No i po zabytkowym obiekcie.Ograbiony i zasypać ,zniszczyć. Takich obiektów jest pełno i nie sztuka je znaleźć a sztuka wykorzystać jego potencjał. w Opolu obrano strategię niszczenia i zakopywania historii.

Nick:
Treść:
2020-09-17 10:24:33 [83.26.159.*] id:1601844  
MGIEŁKA: Napisała postów [18085], status [VIP] Reputacja
Historia ma wiele tajemnic

Nick:
Treść: