• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4268
  • Dodano: 2020-08-14 / 18:58
  • Komentarzy: 1

  Wakacyjni przemytnicy - tych pamiątek lepiej nie przywoź z wakacji

  Wakacyjni przemytnicy - tych pamiątek lepiej nie przywoź z wakacji

  (Fot. Aga_Ko)

  Krajowa Administracja Skarbowa stworzyła spis rzeczy, których nie powinniśmy przywozić z wakacyjnych podróży.


  Wiele z nas nie wie, że przywożąc niewinną pamiątkę z wakacyjnego wyjazdu w prosty sposób możemy stać się nielegalnymi "wakacyjnymi przemytnikami". Sprawdź co i w jakiej ilości możesz przewozić przez granicę, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki.

  Gdy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. To co możemy przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane. Ilości niektórych towarów różnią się w zależności od tego czy podróżujemy transportem lądowym, statkiem, czy samolotem.

  Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy lub morski).


  - Jeśli podróżujesz samochodem, autobusem lub pociągiem, zgłoś prezenty o wartości ponad 300 euro.
  - Jeśli podróżujesz statkiem lub samolotem, zgłoś prezenty, których wartość przekracza 430 euro.

  Żywność

  Żywność pochodzenia niezwierzęcego możesz na teren UE przywieźć bez granicznej kontroli sanitarnej tylko na własne potrzeby, w ilościach niehandlowych.

  Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, musisz oddać na granicy, wyrzucić je do specjalnego pojemnika.

  Wyroby tytoniowe

  Podczas przekraczania granicy UE zachowaj limity przywozowe wyrobów tytoniowych. Limity zależne są od rodzaju transportu. Jeżeli przyjeżdżamy do UE, możemy ze sobą przywieźć: 40 papierosów, lub 20 cygaretek, lub 10 cygar, lub 50 g tytoniu do palenia.

  Jeżeli przylatujemy lub przypływamy do UE, możemy przywieźć: 200 papierosów, lub 100 cygaretek, lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu do palenia.

  Alkohol

  Wracając z zagranicy (z krajów poza UE) możemy przywieźć ze sobą: 1 l alkoholu mocnego powyżej 22 % (np. wódka), 2 l alkoholu do 22% (np. likier), 4 l wina, 16 l piwa.

  Pieniądze

  Maksymalnie 10 tys. euro (lub równowartość w innej walucie) w gotówce możesz przewieźć przez granicę bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej KAS.

  Gatunki zagrożone wyginięciem

  Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów, reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.

  Nielegalny przewóz okazów to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Możliwy jest tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

  - Nigdy nie kupuj produktów z kości słoniowej - Słoń jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Przewóz przez granicę wyrobów z kości słoniowej jest zabroniony.

  Wszystkie dzikie koty są gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Wyroby wykonane z gatunku zagrożonego wyginięciem są okazami CITES.

  Bagaż

  Pamiętaj! Nie zostawiaj bagaży bez opieki w miejscach publicznych i nie dawaj ich obcym. Nie przyjmuj od osób nieznajomych rzeczy do przewiezienia przez granicę.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-08-14 19:11:17 [5.173.34.*] id:1600817  
  tippmann: Napisał postów [6461], status [VIP] Reputacja
  pod żadnym pozorem proszę nie przewozić z ameryki południowej anakondy,bo w unii jest pod ścisłą ochroną,a w ameryce to szkodnik zabijany masowo:)))

  Nick:
  Treść: