• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 6940
  • Dodano: 2020-07-31 / 15:30
  • Komentarzy: 2

Osadzeni ze Strzelec Opolskich mieli zlecić zabójstwo Prokuratora Krajowego? Jest akt oskarżenia

 
 
Osadzeni ze Strzelec Opolskich mieli zlecić zabójstwo Prokuratora Krajowego? Jest akt oskarżenia

(Fot. Archiwum)

Do Sądu Okręgowego w Opolu trafił akt oskarżenia w sprawie zlecenia zabójstwa Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego i jego rodziny. Zleceniodawcami mieli być osadzeni z Zakładu Karnego nr 1 w Strzelcach Opolskich.

Prokuratura Krajowa potwierdza, że Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko przebywającym w zakładzie karnym przestępcom, którzy planowali zabójstwo Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego i jego rodziny. Motywem były m.in. zemsta i obawy, że prokurator Święczkowski doprowadzi do kolejnego skazania jednego z osadzonych - tym razem na karę dożywotniego więzienia.

W początkowej fazie śledztwo dotyczyło korupcji w Zakładzie Karnym Nr 1 w Strzelcach Opolskich. Jak ustalono, funkcjonariusz Służby Więziennej Krzysztof N. wielokrotnie w okresie od listopada 2018 r. do listopada 2019 r. przyjmował korzyści majątkowe od Grzegorza P. i Bogdana G., którzy odbywali kary pozbawienia wolności m.in. za zabójstwa.

W zamian Krzysztof N., zatrudniony w zakładzie karnym na stanowisku wychowawcy, wydał pozytywną opinię o Bogdanie G. niezbędną do złożenia wniosku o jego przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary więzienia. Funkcjonariusz Służby Więziennej dostarczał także więźniowi suplementy diety, akcesoria do ćwiczeń oraz inne produkty przemysłowe i spożywcze.

W toku śledztwa dotyczącego korupcji prokuratura uzyskała dodatkowe informacje, z których wynikało, że Bogdan G., nakłoniony przez współosadzonego z celi Grzegorza P., podjął się pomocy w zorganizowaniu zamachu na Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego i jego rodzinę. Za pośrednictwem przebywającej na wolności osoby Bogdan G. dostarczył broń z tłumikiem i amunicję wskazanej przez Grzegorza P. osobie.

Jak ustalono głównym motywem planowanego zabójstwa były obawy związane z możliwością wpływu Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego na obecną sytuację procesową Grzegorza P.

Prokurator Święczkowski, pracując w przeszłości w Wydziale ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Katowicach, doprowadził do skazania Grzegorza P. za pomocnictwo do zabójstwa i usiłowanie zabójstwa. Kolejna sprawa przez niego prowadzona o usiłowanie zabójstwa na zlecenie została umorzona, gdy przejął ją inny prokurator.

To jej podjęcia obawiał się Grzegorz P., planując zabicie Prokuratora Krajowego i jego najbliższych. Podjęcie tej sprawy na nowo wiązałoby się z możliwością doprowadzenia do skazania go i za to przestępstwo. To z kolei oznaczałoby, iż w więzieniu spędziłby resztę życia. Grzegorz P. twierdził również, iż Prokurator Krajowy może mieć realny wpływ na decyzje wydawane w toku postępowania wykonawczego dotyczącego jego osoby, w tym m.in. możliwość uzyskania przedterminowego warunkowego zwolnienia z reszty orzeczonych wobec niego kar pozbawienia wolności.

Grzegorzowi P. i Bogdanowi G., którzy odpowiadają w warunkach recydywy, ponieważ byli wcześniej skazywani za zabójstwa, grożą kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Oskarżonemu o udział w korupcyjnym procederze funkcjonariuszowi Straży Więziennej Krzysztofowi N. grozi 10 lat więzienia. Aktem oskarżenia objęto też Roberta B., który dostarczył kartę płatniczą, dzięki której Krzysztof N. robił zakupy dla obu osadzonych. Robertowi B. grozi 8 lat pozbawienia wolności.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-07-31 20:26:53 [83.10.247.*] id:1600405  
Gaz: Napisał postów [4370], status [VIP] Reputacja
Ale jaja ,korupcja Platformy obywatelskiej,sięga nawet do Zakładów Karnych,co na to budka i mjego szmalcownicy.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2020-07-31 22:27:30 [83.30.16.*] id:1600408  
dzony: Napisał postów [5543], status [VIP] Reputacja
znajdą się chętni na PIS