• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 3541
    • Dodano: 2020-06-23 / 08:25
    • Komentarzy: 2

    Już jest. Dodatek solidarnościowy - ile, komu, kiedy i jak

    (Fot. Archiwum)

    Dodatek solidarnościowy dostaną pracujący na etacie, z którymi po 15 marca 2020 r., pracodawca rozwiązał umowę o pracę lub ich umowa o pracę na czas określony po tym terminie została rozwiązana. ZUS będzie miał 7 dni na wypłatę pieniędzy.

    - Od wczoraj do systemu informatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływają wnioski o dodatek solidarnościowy. W zaledwie dobę na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pojawiło się 5056 wniosków o to świadczenie. To dane z całego kraju. W tym gronie jest 101 mieszkańców województwa opolskiego, ale wniosków od zainteresowanych z regionu przybywa - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    1400 zł na czysto

    1400 zł, bo tyle wynosi dodatek solidarnościowy to pomoc dla osób na umowach o pracę, które straciły ją w wyniku COVID-19. Żeby otrzymać pieniądze trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres 60 dni w 2020 r.

    Wniosek tylko elektronicznie

    O dodatek można wnioskować od zaraz, a będzie przysługiwał od 1 czerwca do końca sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za ten miesiąc, w którym uprawniona do niego osoba złożyła wniosek, a przysługuje maksymalnie przez trzy miesiące. Ostatecznym terminem składania wniosku o symbolu EDS jest 31 sierpnia br. ZUS będzie przyjmował je tylko w formie elektronicznej przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Dokument będzie musiał być potwierdzony albo profilem PUE ZUS albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym bądź podpisem osobistym (e-dowód). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne również na portalu PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

    Co z osobą bezrobotną?

    Ze świadczenia będą mogły korzystać zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne.
    Po przyznaniu przez ZUS dodatku solidarnościowego urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji. Co jednak w sytuacji gdy urząd pracy wypłaci zasiłek dla bezrobotnych w miesiącu, od którego przysługuje dodatek solidarnościowy? Dodatek solidarnościowy będzie przekazany w kwocie pomniejszonej o wypłacony już zasiłek
    z urzędu pracy.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2020-06-23 22:48:27 [83.22.182.*] id:1598794  
    pawelxp: Napisał postów [1717], status [Szycha] Reputacja
    Znowu muszę płacic na jakichs szanownych darmozjadów co maja umowe o pracę?Na cudze dzieci...na emerytów...na przedsiebiorców...na tych co ich zwolnili...na rząd ...na policje...na urzedasów...na górników ...na vat....na akcyzę........co wy kurna myslicie ,że kazdy szary obywatel ma kopalnie złota -nieroby?!?!?1

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2020-06-24 08:04:09 [217.173.195.*] id:1598796  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    A Ty jesteś na samozatrudnieniu? Umowie o dzieło? Czy jak?