• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 932
  • Dodano: 2020-06-21 / 16:12
  • Komentarzy: 0

  Prof. Grzegorz Oszkinis z USK organizatorem pierwszej tego typu konferencji w Polsce i na świecie

  Prof. Grzegorz Oszkinis z USK organizatorem pierwszej tego typu konferencji w Polsce i na świecie

  (USK)

  Ponad 1000 uczestników z 54 krajów wzięło udział w pierwszej w Polsce i na świecie, 9 - godzinnej internetowej konferencji w wirtualnym studio, poświęconej chirurgii endowaskularnej.

  Organizatorami byli prof. dr hab. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu oraz dr Jan Skowroński z University of Birmingham w USA. W konferencji, która była prowadzona symultanicznie w języku angielskim, polskim i rosyjskim wzięło udział ponad 1000 uczestników z 54 krajów.

  Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii udało się zgromadzić grupę 30 specjalistów w zakresie chirurgii naczyniowej, kardiologii i radiologii interwencyjnej z całego świata, zajmujących się leczeniem chorób aorty, tętnic obwodowych i tętnic szyjnych metodami wewnątrznaczyniowymi. Podzielili się oni swoją wiedzą i umiejętnościami w zakresie chirurgii endowaskularnej, dynamicznie rozwijającej się również w Polsce dziedzinie leczenia chorób naczyń.

  - Tematem przewodnim była rewaskularyzacja tętnic obwodowych, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w tętnicach poniżej stawu kolanowego. Omówiono również zagadnienia dotyczące sposobów leczenia endowaskularnego chorób aorty, w tym tętniaków łuku aorty, tętniaków piersiowo - brzusznych i tętniaków rozwarstwiających - wyjaśnia prof. Grzegorz Oszkinis. - Jedną z najważniejszych i najbardziej interesujących była sesja dotycząca leczenia chorób tętnic szyjnych, dzięki udziałowi dr Gary Roubin ze Stanów Zjednoczonych, inicjatora badania CREST (Carotid Revascularization and Arterectomy vs Stenting Trial), które potwierdziło skuteczność i zasadność leczenia endowaskularnego zwężeń tętnic szyjnych.

  Zorganizowano dwa panele dyskusyjne dotyczące; rozwoju zawodowego lekarzy zajmujących się inwazyjnymi metodami leczenia chorób naczyń oraz problemów powikłań naczyniowych i sposobu ich leczeni w przebiegu pandemii COVID-19 z udziałem dr Michael Jaff, dyrektora medycznego firmu Boston Scientific, Creig Walker, założyciela Towarzystwa Naukowego New Cardiovascular Horizons (NCVH) oraz Anana Lumsdena, dyrektora DeBakey Heart&Vascular Center z Houston, USA i Ashley Hepner, dyrektora zarządzającego Internetional Society of EndoVascular Specialist (ISEVS ).

  - Udało się zaprezentować najnowsze sposoby diagnostyki i leczenia chorych, z chorobami tętnic, w tym również chorych z powikłaniami cukrzycy, których liczba w Polsce wciąż wzrasta i staje się problemem społecznym. Ten typ wirtualnych spotkań pozwala zaprosić specjalistów w swoich dziedzinach z całego świata do wspólnej dyskusji i wymiany doświadczeń.

  Być może w przyszłości spotkania łączone, gdzie elementy wirtualne będzie można łączyć ze konwencjonalną konferencją staną się naszą codzienności - podsumowuje profesor Oszkinis.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".