• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1544
  • Dodano: 2020-05-29 / 11:15
  • Komentarzy: 0

Transportowali chorego podłączonego do urządzenia ECMO. To pierwszy taki transport

 
 
Transportowali chorego podłączonego do urządzenia ECMO. To pierwszy taki transport

(Fot. Archiwum)

Po raz pierwszy Regionalne Centrum ECMO w Opolu transportowało karetką pacjenta, którego płuca działały dzięki podłączeniu do aparatu ECMO.


Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu poinformował, że Regionalne Centrum ECMO (RC ECMO) w Opolu przeprowadziło po raz pierwszy procedurę transportu pacjenta poddanego terapii ECMO wykonując podłączenie chorego do aparatu ECMO w ośrodku poza USK w Opolu - Szpitalu Rejonowym w Oławie. Transport ten umożliwiła ścisła współpraca z Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu, które udostępniło nam niezbędną pomoc dwóch ratowników medycznych oraz karetkę przewozową.

W skrajnie ciężkich postaciach ostrej niewydolności oddechowej podłączenie pacjenta do aparatu ECMO w szpitalu dotychczas prowadzącym leczenie i następnie transport chorego z już rozpoczętą procedurą ECMO jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym z możliwych. Nasz chory, którego transportowaliśmy to 29-letni mężczyzna, u którego prowadziliśmy terapię żylno-żylnego ECMO przez kolejne 10 dni, a w 14 dobie pobytu w RC ECMO wypisaliśmy w stanie dobrym do Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala w Oławie.

Personel RC EMCO w Opolu przygotowuje się do wdrożenia rutynowych transportów między-szpitalnych pacjentów, u których terapia ECMO będzie rozpoczynana przez zespół RC ECMO w szpitalu ościennym i bezpośrednio potem kontynuowana w trakcie transportu chorego do Opola. Naszą intencją jest, by transporty takie odbywały się zarówno drogą naziemną jak i lotniczą (z wykorzystaniem śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego). Wdrożenie procedury transportowania pacjentów poddanych terapii ECMO będzie daleko idącym postępem w oferowaniu pacjentom naszego województwa, cierpiącym na skrajnie ciężką ostrą niewydolność oddechową, terapii ECMO - metody leczenia niejednokrotnie będącej jedyną formą ratunku dla tych chorych.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".