• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 1508
    • Dodano: 2020-04-17 / 16:55
    • Komentarzy: 0

    Tysiące wniosków o pomoc w opolskich placówkach ZUS

    (Fot. Dżacheć)

    Już 15,7 tys. wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej przyjęły opolskie placówki ZUS. Chodzi o zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, odroczenie terminu płatności składek i wypłatę świadczenia postojowego.

    Opolskich przedsiębiorców najbardziej interesuje opcja niepłacenia składek w ZUS przez trzy miesiące. Od początku kwietnia takich wniosków było zdecydowanie najwięcej, bo aż 12,2 tys. W całym kraju z tej formy ulgi ma zamiar skorzystać na razie 676 tys. przedsiębiorców. W tym okresie to państwo przejmie na siebie obowiązek uregulowania należności składek z tytułu ubezpieczeń społecznych za samozatrudnionych bądź pracowników w mikroprzedsiębiorstwach. Co ważne, na czas zwolnienia, prowadzący firmę oraz pracujące dla niego osoby zachowują prawo do świadczeń m.in. z ubezpieczeń społecznych.

    - Oprócz ponad 12 tysięcy formularzy o zwolnienie z płacenia składek, przyjęliśmy prawie 3 tysiące wniosków o wypłatę świadczenia postojowego, z czego w większość wnioskodawców już dostała pieniądze na konto. Druga transza będzie wypłacana od 20 kwietnia. Mamy też 515 wniosków o odroczenie terminu płatności składek i układy ratalne, a złożyły je firmy zatrudniające więcej niż 10 pracowników - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

    Do tej pory w całym kraju wpłynęło prawie 880 tys. wniosków o dostępne formy pomocy w ZUS, które przewiduje tarcza antykryzysowa. Oprócz ponad 676 tys. formularzy o zwolnienie z opłacania składek na ZUS, ponad 179 tys. osób wysłało formularze o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, ponad 16 tys. wniosków dotyczyło świadczenia postojowego dla zleceniobiorców, a 32 tys. to wnioski o ulgi czyli odroczenie składek i rozłożenie zaległości na raty.

    Kiedy opolscy przedsiębiorcy dowiedzą się, że ZUS rozpatrzył ich wnioski o zwolnienie z płacenia składek?

    Pierwsze takie informacje ZUS wyśle pod koniec kwietnia. Jeśli ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z przedsiębiorcą e-mailem lub telefonicznie. Prowadzący firmę dostanie informację o rozstrzygnięciu na PUE ZUS lub za pośrednictwem poczty. W przypadku braku pozytywnego rozstrzygnięcia, wnioskodawca otrzyma decyzję od której będzie się mógł odwołać.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".