• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2627
  • Dodano: 2020-04-17 / 16:09
  • Komentarzy: 0

  Opolska firma dysponuje mobilnym punktem, który mógłby służyć do poboru próbek na koronawirusa

  Opolska firma dysponuje mobilnym punktem, który mógłby służyć do poboru próbek na koronawirusa
   <i>(Fot. UMWO)</i>

  (Fot. UMWO)

  Opolska firma produkująca m.in. przyczepy samochodowe, ma w swojej ofercie mobilny punkt, w którym można by pobierać próbki do badań na obecność koronawirusa.


  Wykorzystanie takiego pojazdu to szansa na zwiększenie możliwości wykonywania badań.

  Firma Blyss sp. z o.o. z Lasowic Wielkich kilkanaście dni temu zaprezentowała władzom regionu mobilny gabinet lekarski, który mógłby być wykorzystywany m.in. w obecnej sytuacji epidemicznej. Po konsultacjach z wicemarszałkiem Romanem Kolkiem - lekarzem - w firmie zapadła decyzja, żeby w pojeździe stworzyć dodatkowo bezkontaktową kabinę do poboru próbek.

  - To kolejna odsłona mobilnego punktu medycznego, w którym medyk w stuprocentowo bezpieczny, bezkontaktowy sposób może nie tylko przebadać pacjenta, ale i pobrać od niego próbkę - mówi Włodzimierz Kos z firmy Blyss. Kabina ma wiele zalet - szybko może się przemieścić, ma możliwość poruszania się w małej przestrzeni, a jaj waga - 1200 kg - sprawia, że może ją ciągnąć niemal każdy samochód osobowy. - Po konsultacjach z wicemarszałkiem wprowadziliśmy wiele modyfikacji, zastosowane są tu materiały dedykowane pomieszczeniom medycznym, z odpowiednimi atestami. Wszystko spełnia normy medyczne - podkreśla Włodzimierz Kos.

  Wicemarszałek województwa Roman Kolek mówi zaś, że to mobilne pomieszczenie może być bezpiecznie wykorzystywane w dzisiejszej sytuacji przez wszystkie służby medyczne. - Można nim dojechać do miejsca kwarantanny, do izolatoriów, ale i do szpitali. To profesjonalnie przygotowane pomieszczenie, z możliwością dezynfekcji. W wygodnych i bezpiecznych warunkach można tu pobierać próbki do badań, to szansa na zwiększenie liczby takich badań - dodaje wicemarszałek. Informuje jednocześnie, że zainteresował tą ofertą Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny i naszą opolską Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Dziś mobilny punkt zaprezentowano właśnie pracownikom opolskiego sanepidu oraz Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Czy instytucje ochrony zdrowia się nim zainteresują, czas pokaże wkrótce.

  Jak podkreśla wicemarszałek Roman Kolek, w obecnej sytuacji upowszechnienie wykonywania badań w kierunku wykrywania koronawirusa, m.in. dzięki zastosowaniu nowych polskich testów, które powstały w Poznaniu, to większa szansa na poradzenie sobie z epidemią.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".