• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3279
  • Dodano: 2020-04-09 / 12:45
  • Komentarzy: 3

  Sejm przyjął założenia tarczy antykryzysowej 2.0. Ustawa w Senacie

  Sejm przyjął założenia tarczy antykryzysowej 2.0. Ustawa w Senacie

  (Fot. sejm.gov.pl )

  Założenia dotyczące "tarczy antykryzysowej 2.0" przedstawili we wtorek na konferencji prasowej Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Ostateczny wygląd tarczy antykryzysowej został przegłosowany w Sejmie w nocy ze środy na czwartek.


  Nowa tarcza antykryzysowa zawiera szereg rozwiązań dla przedsiębiorców, ale też dla rolników. Ministerstwo Rozwoju zakłada dalsze prace nad rozszerzaniem tarczy antykryzysowej. Korekta "tarczy" z 1 kwietnia zawiera m.in. częściowe zwolnienie ze składek ZUS dla średnich firm czy fundusz wsparcia płynnościowego.

  - Nie tylko monitorujemy sposób działania ustawy, ale pozostajemy w stałym dialogu z firmami, pracodawcami i stroną społeczną. Większe firmy mają większą paletę innych świadczeń, które proponujemy. Mamy nadzieję, że świadczenia będą udostępniane szybko - mówiła we wtorek Minister Jadwiga Emilewicz.

  - Pakiet tarczy antykryzysowej to pakiet instrumentów o wartości ponad 212 mld złotych. 1 kwietnia uruchomione zostały wszystkie programy, a dziś jest moment na podsumowanie. Ponad 340 tysięcy wniosków zostało złożonych, za każdym wnioskiem stoi człowiek, któremu państwo musi pomóc pokonać kłopoty. Mamy około 250 tys. wniosków o zwolnienie ze składki ZUS. Do tej pory mogli z tego skorzystać tylko mikroprzedsiębiorcy - Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  Sejm przyjął z poprawkami ustawę wprowadzającą zmiany do pakietu antykryzysowego w nocy ze środy na czwartek. Za uchwalaniem ustawy głosowało 233 posłów, przeciw było 183, a 37 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

  Jednym z rozwiązań, które rozszerza nowa ustawa jest wprowadzenie 3-miesięcznych "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób.

  Sejm zgodził się na wprowadzenie siedmiu z 77 poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu, w tym czterech przygotowanych przez PiS. Jedna z poprawek wprowadza nowe uprawnienie dla premiera w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. W takim wypadku w drodze rozporządzenia można ogłosić dzień wolny od pracy. Oprócz tego poprawki wprowadzają również bezpłatny dostęp do stron internetowych należących do jednostek sektora finansów publicznych.

  Wśród poprawek zgłoszonych przez Koalicję Obywatelską, nad którymi pozytywnie pochylił się Sejm jest przedłużenie legitymacji studenckich czy legitymacji służbowych nauczycieli akademickich. Opozycja chciała również rozszerzenia zasiłku opiekuńczego o dalsza rodzinę (babcie i dziadkowie), zwiększenia nakładów na służbę zdrowia o 20 mld czy zniesienia zakazu handlu w niedzielę w okresie epidemii. Te poprawki Sejm odrzucił.

  Dodano przepis zgłoszony przez KO, pozwalający na eksmisję sprawców przemocy domowej, mimo generalnej zasady zakazu eksmisji w czasie epidemii koronawirusa.

  Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy?

  Nowa wersja ustawy mającej na celu pomoc przedsiębiorcom zakłada utworzenie funduszu gwarancji płynnościowej w Banku Gospodarstwa Krajowego. Średnie i duże firmy będą mogły starać się tam o kredyty do wysokości 80 proc. Maksymalna wartość kredytu może wynosić nawet 250 mln zł.

  Założono zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Będą mogły je dostać podmioty, które nie zatrudniają pracowników. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

  Z 3-miesięcznych "wakacji składkowych" będą mogły skorzystać również firmy zatrudniające do 49 osób. Zastrzeżono jednak, że firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

  Ustawa zakłada przedłużenie do 30 września 2020 r. terminu do złożenia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych, w przypadku podmiotów, których rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r., a zakończył przed 31 grudnia 2019 r. Również przedłużenie do 31 grudnia 2020 r. terminu do dołączenia do lokalnej dokumentacji cen transferowych grupowej dokumentacji cen transferowych w przypadku podmiotów, których rok obrotowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r. i zakończył przed 31 grudnia 2019 r.

  Wypłata tzw. postojowego, czyli świadczenia w kwocie 2 tys. zł dla samozatrudnionych oraz osób na umowach cywilnoprawnych, zostaje wydłużona do 3 miesięcy. Dokładna wysokość świadczenia to 2080 zł, co stanowi 80 proc. pensji minimalnej. Co najważniejsze - świadczenie jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane, więc beneficjenci już na rękę dostaną owe 2080 zł.

  Przepisy również dla rolników, zmiany funkcjonowania Poczty Polskiej

  Część rozwiązań dotyczy przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego oraz rolników. Ustawa reguluje przypadki, kiedy w gospodarstwie rolnym konieczna będzie kwarantanna czy nadzór epidemiologiczny w związku z COVID-19. Wtedy rolnikom i pracującym z nimi domownikom ma przysługiwać zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wprowadzono też rozwiązania umożliwiające przedsiębiorcom z sektora rolno-spożywczego elastyczną organizację czasu pracy.

  Ustawa zawiera też regulacje dotyczące funkcjonowania Poczty Polskiej. Wskazano na "wprowadzenie oczekiwanego rozwiązania, aby przesyłka listowa będąca przesyłką rejestrowaną mogła być doręczona do 'skrzynki pocztowej' - bez konieczności składania wniosku na poczcie; świadczenie usług pocztowych w zakresie przesyłek kurierskich z pominięciem obowiązku uzyskania potwierdzenia odbioru". Podczas prac w Sejmie spod reżimu ustawy wyłączono korespondencję z sądów, prokuratury, od komorników oraz organów ścigania.

  Zaproponowano też wydłużenie terminów na realizację obowiązków przez obywateli, w tym m.in. dotyczących posiadaczy pojazdów.

  Rządowa "tarcza 2.0" przewiduje też dodatkowy 14-dniowy zasiłek opiekuńczy związany z zamknięciem szkół i przedszkoli dla służb mundurowych. Zasiłek będzie przysługiwać na opiekę nad dzieckiem do lat ośmiu.

  Teraz "tarcza 2.0" trafi do Senatu.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-04-09 19:08:46 [185.117.84.*] id:1595698  
  jarekzopola: Napisał postów [878], status [rozpisany/na] Reputacja
  dzisiaj w aptece (solaris) na pytanie czy maja rekawiczki jednorazowe ? - odpowiedz maja !!! hura pytam sie ile kosztuja ?? za niecale 100 par wycenila sobie apteka na 200 zeta !!!!! czy to jest ta tarcza nr 2 ??? antyzlodziejska ??? i co pinkio na to ??

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-04-10 09:33:20 [217.173.195.*] id:1595729  
  wojtasoks: Napisał postów [4522], status [VIP] Reputacja
  Państwo twierdzi, że jest w stanie w tydzień dostarczyć 30 milionów pakietów wyborczych. Zastanawiam się, dlaczego to samo Państwo nie jest w stanie dostarczyć zestawów masek i rękawiczek dla obywateli, zwłaszcza, że zaraz wszyscy będziemy musieli chodzić w maskach po ulicach.
  2020-04-10 07:58:04 [5.173.32.*] id:1595723  
  tippmann: Napisał postów [6003], status [VIP] Reputacja
  kryzys to w tym kraju trwa od 45😂😂😂

  Nick:
  Treść: