• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 8441
  • Dodano: 2020-03-24 / 20:38
  • Komentarzy: 29

Lokale gastronomiczne i puby nie chcą już obiecanek a konkretnych decyzji. Mogą nie przetrwać

 
 
Lokale gastronomiczne i puby nie chcą już obiecanek a konkretnych decyzji. Mogą nie przetrwać
 <i>(Fot. Dżacheć)</i>

(Fot. Dżacheć)

Od 13 marca nieczynne są lokalne gastronomiczne, usługowe. Można powiedzieć, że przez epidemie koronawirusa COVID-19 zamarli mali przedsiębiorcy, którzy nie chcą już obiecanek i planów, ale konkretnej informacji - co robić.


Opolscy przedsiębiorcy są w opłakanej sytuacji. Z dnia na dzień cześć z nich musiała przerwać swoją działalność, niektórzy musieli zwolnić swoich pracowników. Właściciele opolskich pubów i punktów gastronomicznych obawiają się, że ich biznes nie udźwignie tej trudnej próby czasu.

Tomasz Wąsiak, właściciel 3 punktów gastronomicznych w Opolu zaczyna liczyć straty. Najbardziej jednak przedsiębiorcę boli fakt, że nie ma konkretnej informacji, którą może przekazać swoim pracownikom. Dalszy przestój w branży w niedalekiej przyszłości zmusi przedsiębiorców do redukcji etatów.

- Zamknięte mamy od 13 marca w piątek. Na tę chwilę stan pracowników jest ten sam, więc żadne decyzje odnośnie redukcji etatów nie zostały podjęte. Pierwsze komunikaty mówiły o 2 tygodniach postojowego. Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Nie wiemy co będzie w kolejnych miesiącach - mówi Tomasz Wąsiak.

- Niestety nie stworzyliśmy oferty dań na zamówienie, rynek zamówień na dojazd również bardzo wyhamował. Ten asortyment, który mamy będzie trzeba za chwilę zutylizować. Nie osiągamy żadnych przychodów, a koszty są cały czas takie same. Marszałek rzeczywiście dosyć szybko zadziałał i wprowadzono pomoc czyli kredyty dla firm, gdzie można składać już wnioski, kwota 50 tysięcy i karencji rocznej to dla przedsiębiorców jest duży plus, szczególnie, że kredyty są nisko oprocentowane. Drugi punkt, czyli podatki czy kwestia ZUS, to naprawdę nic nie wiemy, ponieważ nie ma żadnej decyzji ze strony państwa, na tę chwile dużo się o niej mówi a nie ma konkretów - słyszymy.

- Ci, którzy mają lokale w jednostkach miejskich będą mogli liczyć na umorzenie czy dużą bonifikatę. Prezydent mówił o zwolnieniach z podatku, w lokalach gastronomicznych w Filharmonii czy Bibliotece te zwolnienia mogą nas dotyczyć. Jest duży strach i lęk przed tym co będzie. Trudno oszacować, kiedy my tak naprawdę wystartujemy, a czas powrotu z pewnością będzie bardzo długi. Na pytanie, kto przetrwa bardzo trudno w tym momencie odpowiedzieć - kończy Wąsiak.

O tym, że jedzenie na dowóz nie jest żadnym ratunkiem dla gastronomii mówi również przedstawiciel Ministerstwa Śledzia i Wódki.

- W tej chwili nie robimy nic. Próbowaliśmy z dowozami, ale zainteresowanie było za małe żeby opłacało się to robić. Jesteśmy w krytycznej sytuacji - oba prowadzone z moją Dianą lokale są jedynymi naszymi źródłami utrzymania i ich zamknięcie całkowicie odcięło nas od przychodów. Ile wytrzymamy? Ciężko powiedzieć, ale ponieważ stało się to po okresie zimowym, czyli kilku bardzo słabych miesiącach, a w chwili kiedy sytuacja z zasady się poprawia bo wiosną gastronomia też odżywa - wytrzymamy niezbyt długo. A na pewno nie bez konkretnej pomocy Państwa - mówi Bartosz Ferenc, właściciel lokalu w Opolu i w Legnicy.

- Pracuje u nas w sumie ponad 20 osób w obu lokalach. Nikogo jeszcze nie zwolniliśmy i choć bardzo nie chcemy tego robić, to bez konkretnej pomocy Rządu będzie nam groziło bankructwo a co za tym idzie - będziemy zmuszeni zredukować nasz Zespół - słyszymy.

O ile część lokali gastronomicznych posiadająca swoją kuchnię próbuje walczyć z trudną sytuacją, tak lokale, gdzie serwowane są tylko napoje i ewentualne przekąski są w wiele trudniejszej sytuacji. - Ja jestem w tej drugiej grupie, gdzie tak naprawdę nie mam nic do roboty. Wszyscy robią jakieś większe lub mniejsze porządki w lokalach i czekają na jakiekolwiek pozytywne decyzje naszego rządu. Próbujemy oczywiście minimalizować wszelakie straty: wykorzystujemy produkty które mogą się zepsuć (owoce - robimy z nich soki, nalewki, etc. lub rozdajemy potrzebującym, znajomym). Planujemy spotkanie z prezydentem miasta Opola w sprawie podjęcia dla nas ważnych decyzji - anulowanie czynszów, anulowanie opłat za wywóz nieczystości, anulowanie opłat za koncesję alkoholową, etc. Póki co zazdrościmy państwom ościennym - Węgry, Niemcy, Wielka Brytania ponieważ tam rządy działają szybko i sprawnie, podejmują decyzje, które dają powód do myślenia o dalszej działalności. U nas - dramat - mówi Jacek Łuczka, właściciel Melon Pub.

Sam czynsz za wynajem lokalu kosztuje miesięcznie Melon Pub 7 tysięcy złotych. - Na dzisiaj mogę powiedzieć, że mam środki na przeżycie miesiąca, później będę na utrzymaniu. Kolejnym problemem są pracownicy - mam z nimi cały czas kontakt. Oni też powoli są bez pieniędzy. Kiedy dawałem im ostatnie wypłaty - 11.03 mówiłem, żeby szanowali te pieniądze bo nie wiadomo kiedy znów będą pracować. Teraz wiem, że oni też rozglądają się za innymi zajęciami bo muszą płacić za wynajmowane mieszkania, żywność - tłumaczy właściciel Melona.

Kubatura nie czekała na rozwój wydarzeń i od razu właściciele rozpoczęli działania, które pomogą utrzymać się na rynku. - Po pierwsze zaczęliśmy od cięcia wszystkich kosztów. Wypowiedzieliśmy umowy, które obciążały nasz budżet albo wstrzymaliśmy płatność takich rzeczy jak np. leasingi. Założyliśmy sobie pewny plan i obrót jaki musimy wygenerować, aby utrzymać się na rynku. Dopiero w okolicy Wielkanocy odpowiemy sobie na pytanie jak sobie dajemy radę. Niestety w ulgi od rządu się nie łapiemy, zatrudniamy 16 osób na umowę o prace. Lokalne działania natomiast nam pomagają, jak zwolnienie z podatku od nieruchomości czy zwolnienie z płatności za wynajem obiektów należących do miasta. Z dnia na dzień zatrudnienie u nas straciło około 50 osób w oparciu o umowy zlecenie. Barmani, kelnerki, pomoce kuchenne, dj, fotograf, ochrona, selekcjonerki - wylicza Kacper Polak, manager Kubatury.

Karol Karpiński współwłaściciel Wintydż obawia się, że będzie tylko gorzej.

- Praktycznie z dnia na dzień zostaliśmy pozbawieni możliwości prowadzania działalności i zarabiania pieniędzy. Jesteśmy lokalem typowo stacjonarnym, wiec nie możemy pracować na dowóz jak inni. Dodatkowo branże w jakich jeszcze działamy czyli weselna i eventowa to wszystko również nie pracuje, przez co ludzie rezygnują ze zleceń. Aktualnie wykorzystujemy środki, które mieliśmy przygotowane na inwestycje, ale nie są one niewyczerpane. Na pewno pierwsze propozycje rządu były nie do przyjęcia, skoro miesiąc w miesiąc wymagają od nas płacenia nie małych składek na ZUS, Vatu i podatków, przystosowywanie się do co raz to nowych zaleceń i obowiązków i my to zawsze robimy to teraz, przynajmniej raz mogliby stanąć na wysokości zadania i odciążyć nas z tych opłat. Tak abyśmy mogli wrócić po tym kryzysie i nadal prowadzić firmy i zatrudniać ludzi - słyszymy.

Na najbliższe decyzje Rządu musimy poczekać do końca tygodnia, decyzje na poziomie miastowym będą podejmowane na najbliższej sesji rady miasta w czwartek.
reklama
.

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-03-24 23:43:05 [31.0.124.*] id:1594561  
opolaninn: Napisał postów [1454], status [zrobił/a karierę] Reputacja
Janusze biznesu chodzą tylko i narzekają mało kasy mało klientów musimy podnieść ceny za piwo za hamburgeraa za zapiekankę za setkę itd itp A co Opolanie robili przez ostatnie lata ? Utrzymywali was a Wy kupujecie sobie mercedesy. AMG audi BMW otwiera taki kolejna knajpę w Innym mieście i narzeka ! Zobacz ile masz majątku !! A Co z małymi firmami którym cały czas Ciężko ???

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
2020-03-25 13:48:52 [217.173.195.*] id:1594612  
wojtasoks: Napisał postów [3494], status [VIP] Reputacja
Na prawdę wszyscy maja takie fury? Na knajpach się dorobili? Zejdź na ziemię. Nie się dezinformacji. Zresztą chodzi też o ich pracowników, to oni stracą pracę i zostaną bez środków do życia. I na pewno szybciej im zabraknie środków do życia niż właścicielom knajp.
2020-03-25 17:47:47 [31.0.123.*] id:1594646  
opolaninn: Napisał postów [1454], status [zrobił/a karierę] Reputacja
Wyjdź i zobacz czym jeżdżą !
2020-03-26 14:02:51 [217.173.195.*] id:1594705  
wojtasoks: Napisał postów [3494], status [VIP] Reputacja
No chodzę chodzę właśnie. I widuję. Pewnie wszystkich nie widziałem i pewnie są tacy jak Ty piszesz. Możesz mnie oświecić którzy to?
2020-03-25 01:40:47 [80.49.155.*] id:1594564  
ms40: Napisał postów [1049], status [stały bywalec] Reputacja
Mają pecha i tyle.Zadne z nich biznesmeny

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
2020-03-25 04:56:53 [31.0.43.*] id:1594567  
mirek1978: Napisał postów [1628], status [Szycha] Reputacja
Cwaniaki na kredyt
2020-03-25 13:53:00 [217.173.195.*] id:1594614  
wojtasoks: Napisał postów [3494], status [VIP] Reputacja
Skąd tyle zawiści, wręcz nienawiści. Zero empatii. Po prostu akurat ta branża dostała pierwsza mocnego strzała do dzisiejszej sytuacji.
2020-03-25 14:23:05 [31.60.49.*] id:1594626  
ms40: Napisał postów [1049], status [stały bywalec] Reputacja
Wojtas-kazdy wie że w razie takich sytuacji trzeba mieć zasoby żeby przetrwać 6 miesięcy
2020-03-26 13:51:03 [217.173.195.*] id:1594701  
wojtasoks: Napisał postów [3494], status [VIP] Reputacja
Ale nikt nie wiedział przecież. Myślę, że niezależnie od branży, jakby jakąkolwiek dotknął taki zastój, to by okazało się, ze nie jest przygotowana na taka sytuację.
2020-03-24 21:15:00 [31.60.19.*] id:1594540  
liberty: Napisał postów [2082], status [Szycha] Reputacja
Tak "dobra zmiana" zarzyna biznes... Co dalej? Wojsko i policja na ulice przeciw ludziom?!

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
2020-03-25 08:32:25 [178.252.19.*] id:1594571  
kija: Napisała postów [134], status [wyjadacz] Reputacja
To nie dobra zmiana zarzyna biznes tylko Pan Korona wirus.
2020-03-25 11:46:11 [194.29.183.*] id:1594582  
mirek1978: Napisał postów [1628], status [Szycha] Reputacja
Liberty też prowadzę biznes, jeżeli firmę zatrudniająca 5 osób mozna tak nazwać. Po 12 marca wiesz kto przestał płacić! Duże firmy cwaniaki! Mali płacą bo wiedzą, że jeżeli ja padnę to i oni padną! Taka jest prawda!
2020-03-25 13:57:49 [217.173.195.*] id:1594616  
wojtasoks: Napisał postów [3494], status [VIP] Reputacja
No to przychód, na papierze, Tobie nie spadnie, więc pomoc naszego rządu nie będzie Tobie przysługiwać.
2020-03-24 22:43:59 [89.67.187.*] id:1594549  
emsi: Napisał postów [1464], status [zrobił/a karierę] Reputacja
Ojoj lokale padną jaka szkoda obroty im spadły ojojoj ale jak w sezonie dowalali ceny że za sete wódy lub piwo trzeba było zapłacić jak w kurorcie na Hawajach to było okej.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
2020-03-25 05:17:22 [31.0.43.*] id:1594568  
mirek1978: Napisał postów [1628], status [Szycha] Reputacja
emsi choć sam jestem na własnym to popieram Twoje słowa. Problem jest w tym, że jeden drugiemu nie płaci, kazdy czeka co będzie dalej. Przykład tego gościa z radiowej tylko pokazuje, że zamiast sprzedać jedzenie po kosztach to woli wyrzucić! Dzisiaj wstałem o 4 bo musiałem sie dostosować do rynku i tym sposobem robię coś aby miec jak najmniejsze straty.
2020-03-25 06:55:40 [89.67.187.*] id:1594569  
emsi: Napisał postów [1464], status [zrobił/a karierę] Reputacja
Też jeszcze jestem "prywaciarzem"zobaczymy co dalej.
2020-03-25 13:56:03 [217.173.195.*] id:1594615  
wojtasoks: Napisał postów [3494], status [VIP] Reputacja
Ale komu on miał sprzedać te jedzenie? Jak do tej pory nie prowadził sprzedaży na wynos to nie wystartuje nagle z taką usługą. Różne branże w różnym stopniu ucierpiały. Skoro tak Was bolą ceny na co dzień w tych lokalach to nie korzystajcie z nich. Wtedy na pewno padną. Ale może duża część społeczeństwa jednak chce z nich korzystać. Cieszcie się, ze Waszą branżę za bardzo ta sytuacja nie dotyka.
2020-03-25 04:56:16 [31.0.43.*] id:1594566  
mirek1978: Napisał postów [1628], status [Szycha] Reputacja
Sam prowadzę firemkę z branży transportowej i też tracę ale bez przesady aby już płakać i widzieć czarne wizje.Trzeba mieć tzw. górkę finansową a nie kupować kolejnego Mercedesa.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2020-03-25 13:51:36 [217.173.195.*] id:1594613  
wojtasoks: Napisał postów [3494], status [VIP] Reputacja
Myślisz, że w polskich warunkach łatwo zrobić sobie górkę finansową? Wiesz, im przychód spadł do zera, nikt raczej takich sytuacji nie przewiduje. Najgorsze jest to że nie wiadomo ile to może potrwać. Więc jedynym rozsądnym dla nich wyjściem jest zwolnienie wszystkich żeby ograniczyć koszty.
2020-03-24 22:57:27 [83.22.179.*] id:1594557  
pawelxp: Napisał postów [1715], status [Szycha] Reputacja
Pomoc biznesmenom???Jedni padną inni ich zastąpią:)Pomagać to można szarym biednym ludziom,którzy robią za grosze u nich...Przedsiębiorcy mieli czas i możliwość się dorobić,jak padną to do Biedry na kasę :)

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2020-03-25 13:46:56 [217.173.195.*] id:1594611  
wojtasoks: Napisał postów [3494], status [VIP] Reputacja
Tak tak, przecież u nas każdy kto prowadzi jakiś biznes to krezus i bogacz. Zejdź na ziemię człowieku. Zresztą tutaj chodzi też o pracowników, gdzie oni niby teraz znajdą robotę? U Ciebie?
2020-03-24 22:49:48 [94.254.184.*] id:1594551  
KubaXY: Napisał postów [2445], status [Szycha] Reputacja
Gdzie te cebulaki beda robili sobie selfie przy kolorowych obiadkach ?

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
2020-03-24 22:55:34 [89.67.187.*] id:1594555  
emsi: Napisał postów [1464], status [zrobił/a karierę] Reputacja
W barze mlecznym sie nawpieprzają a później zamówią w rynku jakiś ozdobiony ochłap i cyk na fejsa.
2020-03-25 13:45:15 [217.173.195.*] id:1594609  
wojtasoks: Napisał postów [3494], status [VIP] Reputacja
Empatia, towar deficytowy w naszym społeczeństwie.
2020-03-24 22:55:45 [5.173.32.*] id:1594556  
Król Forum: Napisał postów [743], status [rozpisany/na] Reputacja
U nas w lokalu roboty sporo 🍕 cały dzień wywozimy zarcie 😁

Nick:
Treść:
2020-03-24 21:52:43 [83.10.86.*] id:1594543  
Gaz: Napisał postów [4348], status [VIP] Reputacja
Złodzieje i szmalcownicy z PO i tej reszcie bandy pedalow,myślą,że coś wskurają na nieszczęściu epidemi ha ha ha .

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
2020-03-24 22:30:43 [89.67.187.*] id:1594547  
emsi: Napisał postów [1464], status [zrobił/a karierę] Reputacja
Złodzieje i szmalcownicy z PO niczym się nie różnią od szmalcownikow z PiSu no może tym że nie wspierają czarnych pedofilów.
2020-03-24 22:47:58 [94.254.184.*] id:1594550  
KubaXY: Napisał postów [2445], status [Szycha] Reputacja
Patrzac na to, jakich ludzi trafia coronavirus, dobrze, ze w piss same stare dziadostwo. Do wyborow polowa zdechnie
2020-03-24 22:07:51 [178.252.24.*] id:1594545  
Nerka: Napisał postów [2500], status [Szycha] Reputacja
Masakra, a u mnie w pracy narzekają że musimy pracować... A co mają powiedzieć ci którzy są już bez pracy albo ich czeka zwolnienie? Dlatego ja się cieszę, że mam pracę choć wypłata spadła mi o połowę, więc mam tylko zasadnicza bez premii.

Nick:
Treść: