• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 11499
  • Dodano: 2020-03-21 / 15:59
  • Komentarzy: 0

Ministerstwo Rozwoju wprowadziło nową listę sklepów i punktów, które mogą być otwarte

 
 
Ministerstwo Rozwoju wprowadziło nową listę sklepów i punktów, które mogą być otwarte

(Fot. Dżacheć)

Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju - w odpowiedzi na głos przedsiębiorców - wprowadziło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym handlu w galeriach handlowych.


W Polsce w piątek 20 marca wprowadzono stan epidemii. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju wprowadziło nowe zasady działania galerii handlowych, które obowiązują od soboty 21 marca.

Rozporządzenie jasno wskazuje, które branże mogą prowadzić handel w takich obiektach. Ma to ułatwić przedsiębiorcom interpretację przepisów wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Aktualizacja przepisów zawiera katalog branż dopuszczonych do prowadzenia działalności w obiektach handlowych powyżej 2000 m2.

Obecnie rozporządzenie wprowadzające stan epidemii na terytorium Polski zawiera katalog branż, które mogą prowadzić działalność w galeriach handlowych. Wśród nich, podobnie jak podczas stanu zagrożenia epidemicznego otwarte są sklepy spożywcze, apteki, drogerie, pralnie, banki i bankomaty.

Rozporządzenie podtrzymuje powyższe branże rozszerzając je o sklepy zajmujące się sprzedażą artykułów toaletowych i środków czystości, artykułów remontowo-budowlanych, artykułów dla zwierząt, paliw. Otwarte będą też kioski sprzedające prasę.

Dodatkowo w galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, ubezpieczeniowe, pocztowe. W galerii mogą działać też punkty gastronomiczne, ale tylko w zakresie dowozu, bez usług "na wynos" w samej galerii.

Na terenie galerii z handlu wyłączone będą natomiast tzw. wyspy handlowe. W efekcie w galeriach dopuszczona będzie nadal działalność podmiotów oferujących jedynie niezbędne w bieżącym okresie produkty i usługi.

Zmiany w zakresie handlu w galeriach, które doprecyzowują dotychczasowe przepisy, wychodzą naprzeciw postulatom zgłaszanym zarówno przez organizacje zrzeszające galerie handlowe, jak i organizacje przedsiębiorców z różnych branż, m.in. branży kosmetycznej i jubilerskiej.reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

Najczęściej czytane

Powiązane materiały

Polub nas!

Chmura tagów

Ogłoszenia