• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 8793
  • Dodano: 2020-03-19 / 18:38
  • Komentarzy: 32

  Rodzice nie radzą sobie ze zdalną nauką małych dzieci. Licealiści nie wyrabiają z materiałem!

  Rodzice nie radzą sobie ze zdalną nauką małych dzieci. Licealiści nie wyrabiają z materiałem!

  (Fot. Archiwum)

  Od 16 marca opolscy nauczyciele wysyłają uczniom zestawy zadań do wykonania w domu. Po zaledwie 3 dniach zarówno uczniowie, jak i rodzice sygnalizują, że mogą nie podołać zadaniu samodzielnej edukacji.


  Coraz więcej szkół korzysta ze zdalnych mechanizmów zlecania zajęć. Dostajemy wiele sygnałów od zaniepokojonych rodziców, ale także uczniów o tym, że zwyczajnie nie radzą sobie w obecnej sytuacji.

  - No niestety nie radzimy sobie zadań jest bardzo dużo, ja pracuje w szpitalu wracam i siedzimy nad lekcjami do późnych godzin. Zadania są przesyłane drogą elektroniczną, a my jako rodzice, którzy nie są nauczycielami, nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć im materiał ze wszystkich przedmiotów. Jestem oburzona - pisze mama 7-klasisty. Zaznacza przy tym, że kontakt z nauczycielem odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, a nauczyciele nie proponują pomocy i wsparcia.

  Problemy ze zdalną nauką zgłaszają także uczniowie, którzy nie radzą sobie z nadmiarem materiału oraz dostępnością lektur szkolnych. - Dostajemy na e-mail sto razy więcej zadań i materiałów do zrobienia z dnia na dzień, niż zrobilibyśmy nie przesadzając w miesiąc. O wiele trudniej jest się uczyć samemu, niż z pomocą osób które mają o tym pojęcie. Szczerze mówiąc, wolałabym odrabiać te lekcje w wakacje niż uczyć się samemu. Mam do przeczytania 2 lektury zadane wczoraj - szkoda tylko, że przez obecną sytuacje nie ma nawet gdzie ich wypożyczyć - pisze uczennica liceum.

  Maturzyści piszą o chaosie i braku organizacji. - Jestem tegoroczną maturzystką i faktycznie wypożyczenie lektur to problem, ale dzięki audiobookom i e-bookom można się z nim poradzić. Główny problem jest w tym, że nauczyciele zasypują nas masą materiałów i oczekują odesłania ich w krótkim czasie. Przypomniało im się nagle, że nie mamy ocen. Nie zdają sobie sprawy, że dla nich to jest chwila je przesłać, a dla nas przynajmniej 1.5 godziny roboty. Wystarczy, że dostaniemy po 3 prace z każdego przedmiotu , to już ich jest masa. Miałam zamiar przysiąść sama do nauki, ale nie mam czasu, bo muszę odrabiać zadania przesłane przez nauczycieli, a bądźmy szczerzy większość zadań to śmieszne powtórki. Kolejnym problemem jest to, że większość nauczycieli jest w podeszłym wieku i nie radzi sobie z pracą na komputerze, co da się odczuć. Strasznie denerwuje również brak organizacji, jedni nauczyciele piszą na Facebooku, jedni na e- dzienniku, jedni na classroomie, ale też e-mailu, g- mailu, a my mamy się w tym połapać - pisze Karolina.

  - Dostaje po 4-5 wiadomości na dzień co dziecko ma do zrobienia. Oczywiście języki obce też, także prace plastyczne jak i techniczne oraz zajęcia komputerowe. Oczywiście dostaliśmy informacje, że to wszystko będzie ocenione jak tylko dzieci wrócą do szkoły. kiedy to będzie? Mój syn jest dopiero w drugiej klasie podstawówki, a jeżeli nie odczytuję wiadomości zaraz Pani wychowawczyni do mnie dzwoni. Dzieci nie chcą pracować w domu tak jak to robią w szkole. Moim zdaniem szkoła za dużo materiału zrzuca na rodziców w tym czasie - pisze mama drugoklasisty.

  - Mam 10-latka w krapkowickiej podstawówce. Razem z mężem pracujemy. Przerasta nas codzienna dawka prac jakie otrzymują dzieci do zrobienia w domu. Wczoraj przy matematyce siedzieliśmy z dzieckiem 3 godziny. Dziś tyle samo przy biologii. Oczywiście po pracy. Kolejna dawka zadań zwaliła nas z nóg. W moim odczuciu zadawanych prac jest więcej, niż dzieci przerabiają na co dzień w normalnym trybie nauczania. W Krapkowicach nikt nie prowadzi lekcji online tak jak jest to organizowane w innych szkołach. Wydaje mi się, że nie na tym to polega i nie tak miało to wyglądać - pisze mama czwartoklasisty.

  - Płakać mi się chce nie daje rady sama wychowuję trójkę dzieci. 2, 6 i 7 klasa. Zadań jest masę, nie potrafię tego ogarnąć. Dzisiaj będąc na dyżurze popłakałam się, bo nie jestem w stanie po pracy siedzieć z dziećmi przy zadaniach. Wychodzę z domu o 6:20 wracam o 19:30 to nie tylko ja ale multum innych rodziców którzy pracują w takich ośrodkach jak szpitale i domy pomocy społecznej. My w pracy mamy na głowie dziesiątki ludzi, aby ich nakarmić przebrać itd i nie zarażać się innymi chorobami nie mówiąc o koronawirusie. To jest chore co teraz się dzieje, moje dzieci będą miały same jedynki bo nie jestem w stanie im pomóc - pisze załamana mama trójki dzieci.

  Są i pozytywne odczucia, jednak chodzi najczęściej o uczniów, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę ze szkołą, a rodzice mogą poświęcić im czas do południa. - Z panią nauczycielką mamy kontakt cały czas telefoniczny, powiedziała jak będzie dziecko miało problem lub nie będzie rozumiało zadania można dzwonić pisać wytłumaczy. Nowe zadania wysyła na wiadomość, są tam różne ćwiczenia gry ortograficzne plastyczne - pisze mama ucznia podstawówki.

  - Po 3 dniach stwierdzam, że mój syn, który uczęszcza do pierwszej klasy szkoły podstawowej świetnie sobie radzi. Niestety szkoła nie bierze pod uwagę, że nie wszyscy rodzice mają możliwość spędzenia tego czasu z dziećmi w domu. Dzieci są pod opieką dziadków, którzy wzięli na siebie ciężar edukacji. Mam nadzieję, że nie pojawią się trudności - tłumaczy Barbara.

  - Czytamy codziennie, plus robienie w książkach polski i matematyka. Do tego tabliczka mnożenia na pamięć. Sporo tego, ale dajemy rade. Najważniejsze jest zdrowie - pisze Kamila.

  Wstępnie szkoły mają być zamknięte do 25 marca. Nie wiadomo jednak, czy termin ten nie zostanie przedłużony. Na tę chwilę nie planuje się zmian w terminach egzaminów końcowych i matur.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-03-24 09:15:09 [89.67.13.*] id:1594463  
  DonPedro69: Napisał postów [6110], status [VIP] Reputacja
  Dzisiaj zdalne nauczanie wchodzi do wszystkich szkół, czy komuś się to podoba czy nie. [źródło: Radio Opole]

  Nick:
  Treść:
  2020-03-19 19:13:41 [5.173.32.*] id:1593978  
  Rex: Napisał postów [4445], status [VIP] Reputacja
  Ludzie to jest kretyństwo!!! Jakie zadani domowe?!! Nauczyciel ma nauczyć a nie odwalać fuchę i zwalać nauczanie na Rodziców. Dobrze że PiS zmienił chora reformę szkolnictwa. niestety reformy szkolnictwa muszą iśc dalej. Na początek koniec zadaniami domowymi jak np. w Norwegii. Koniec z odrabianiem lekcji przez Rodziców. Nie ma znaczenia czy dziecko siedzi w szkole czy w domu przed kompem w którym lekcje tłumaczy nauczyciel. znaczenie ma czy nauczyciel potrafi nauczać. niestety dzisiejszym nauczyciel mam problemy aby nauczyć woli myśleć o kolejnej zadymie pod Sejmem

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [6]
  2020-03-20 08:33:43 [188.147.43.*] id:1594063  
  mariossini: Napisał postów [107], status [wyjadacz] Reputacja
  Rodzice powinni pomagać dzieciom w nauce. Jeśli uczeń jest tępy jak rodzice to z lekcji nic nie wyciągnie, a materiał trzeba utrwalić. Koniec odrabiania zadań to jeden z postulatów tejże właśnie ubytkowej mózgowo społeczności. Nie zwalaj czasem winy na to, że rodzice nie mają kiedy pomóc swoim pociechom, bo lenistwo można na wiele sposobów tłumaczyć.
  2020-03-20 10:23:53 [217.173.195.*] id:1594093  
  wojtasoks: Napisał postów [4907], status [VIP] Reputacja
  Rex plączesz się. Pochwalasz reformę, która w niczym nie pomogła i twierdzisz, że trzeba dalej reformować. Może trzeba było po prostu dobrze coś przemyśleć a nie robić coś na rympał, jak to ma w zwyczaju obecna władza, a później marudzić, ze nie działa i trzeba dalej reformować. Właśnie ciągłe zmiany są najgorsze w systemie edukacji, wprowadzają chaos. A to przecież minister edukacji zaleca nauczycielom żeby robili to co robią więc pretensje do rządu. Chociaż ja akurat uważam to za sensowne, bo przerwa w szkole potrwa bardzo długo i coś trzeba robić. Ewentualnie trzeba mieć jaja i powiedzieć, ze rok szkolny będzie wydłużony, no ale to trzeba mieć jaja.
  2020-03-20 18:19:48 [5.173.32.*] id:1594134  
  Rex: Napisał postów [4445], status [VIP] Reputacja
  Szkoła jest aby uczyć dodawania i pisania wszystko Dom jest od wychowywania,, zabawy przekazywania wartości, logicznego myleni generalnie nauki życia Tyle w temacie Zadania domowe to kretyństwo rodem z prlu i lenistwo nauczycieli. Reforma szkolnictwa będzie kontynuowana po kryzysie i reformie sądownictwa. Jest potrzeba bo widać że nauczyciele sobie nie radzą i Społeczeństwo Polskie nie ma od nich wsparcia w tak trudnym czasie. Nauczycielu to nie dodatkowe wakacje Ogarnij się!!!
  2020-03-23 13:14:59 [217.173.195.*] id:1594373  
  wojtasoks: Napisał postów [4907], status [VIP] Reputacja
  No widzisz, też jestem za tym żeby od wychowywania i uczenia wartości był dom, chociaż szkoła może w tym pomagać. Dlatego na pierwszy ogień wycinamy religie ze szkół. Później robimy konkretną reformę edukacji, ale taką poprzedzoną kilkuletnimi pracami fachowców z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. I może wtedy byłby program dostosowany do dzisiejszych realiów i nieprzeładowany co mogło by skutkować brakiem zadań domowych.
  2020-03-23 13:56:42 [5.173.49.*] id:1594384  
  Rex: Napisał postów [4445], status [VIP] Reputacja
  Nie trzeba nic wycinać Gajowy też wycinał historię. Religia powinna być w salkach katechetycznych bo Polska szkoła nie jest przystosowana o tym by mówić o Bogu. Zbyt wąskie tam mają horyzonty i moim zdaniem to miejsce niegodne na sprawy Religi. Szkoła to dodawanie i odejmowanie tabelki trójkąty ż rz, a nie samodzielne myślenie rozwijanie umysłu rozwijanie swoich pasji. Od tego jest dom. Nie ma co tu robić zagadnienia czy ta prostą odkrytą wiedze podaję się w sali lekcyjnej czy przez skypa w domu. bo jakie to ma znaczenie czy ktoś jest profesorem czy elektrykiem ważne żeby był uczciwy i mądry (nie mówię o wykształceniu bo to nie ma nic wspólnego z mądrością)
  2020-03-23 15:30:18 [217.173.195.*] id:1594414  
  wojtasoks: Napisał postów [4907], status [VIP] Reputacja
  Ale to religia zacieśnia umysły, a nie na odwrót. No i szkoła powinna uczyć myślenia. Ale jest jak jest a obecnej władzy jest to na rękę. Wraz z przekazem TVP w domach myślenie będzie jedno. Smutne to.
  2020-03-19 21:27:12 [89.67.13.*] id:1594008  
  DonPedro69: Napisał postów [6110], status [VIP] Reputacja
  Wiele przeżyłem, ale spodziewałem się, że obecna sytuacja przerośnie nie tylko dzieci ale i rodziców. Jeżeli mama nie potrafi wytłumaczyć czegoś 7-klasiście, to przepraszam ile ona klas skończyła? Jeśli mama ma trójkę dzieci (też nas było troje), to dlaczego starsi nie pomagają młodszym? Każdy dba tylko o siebie? Bo nauczyciel ma nauczyć, wychować i prowadzić za rączkę. Nieprawdą jest twierdzenie, że większość nauczycieli jest w podeszłym wieku, to raz i że nie potrafią posługiwać się komputerem to dwa. Dobrze, że mamuśki wiedzą gdzie zrobić pazury, make-up i koafiury.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [5]
  2020-03-19 21:45:11 [89.67.13.*] id:1594015  
  DonPedro69: Napisał postów [6110], status [VIP] Reputacja
  Nie wyobrażam sobie tych dzieciaków na studiach, np. z medycyny. Tak się składa, że są w podobnej sytuacji tylko materiału mają 100x tyle i nie ma zmiłuj.
  2020-03-19 21:50:54 [89.64.57.*] id:1594017  
  Aga_Ko: Napisała postów [85], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
  Dobre :D Ciężko porównać edukację która była ponad 30 lat temu do tej obecnej :) Zadania są tak upraszczane, że aż niezrozumiałe. Kiedy jest trójka dzieci i jeden komputer w domu to robi się problem...
  2020-03-19 22:30:40 [89.67.13.*] id:1594036  
  DonPedro69: Napisał postów [6110], status [VIP] Reputacja
  Trzeba to jakoś rozplanować.
  2020-03-20 10:17:32 [217.173.195.*] id:1594091  
  wojtasoks: Napisał postów [4907], status [VIP] Reputacja
  To jest problem bo nasze Państwo nie było na to przygotowane. Dlatego e-learning nie ma prawa bytu bo sprzętowo, nie tylko rodzice, ale przede wszystkim szkoły i nauczyciele, nie jesteśmy przygotowani. No i nie generalizowałbym, przecież zdecydowana większość ludzi radzi sobie, a narzekają zawsze Ci sami, którzy nie lubią wysiłku i oczekują że ktoś ich we wszystkim wyręczy. Tak samo z przyszłymi studentami medycyny, są tacy co sobie poradzą, o to nie martwiłbym się. A jak do tej pory dziecko spędzało w szkole 6 godzin to teraz nie może 2 godzin w domu poświęcić na naukę?
  2020-03-21 10:11:20 [89.67.13.*] id:1594201  
  DonPedro69: Napisał postów [6110], status [VIP] Reputacja
  dokładnie tak - bo złej baletnicy, przeszkadza rąbek u spódnicy
  2020-03-19 23:25:35 [5.173.56.*] id:1594046  
  [moderacja]: Napisał postów [6090], status [VIP] Reputacja
  [moderacja]
  [-7]

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
  2020-03-20 08:54:28 [46.171.221.*] id:1594064  
  mw46mw: Napisał postów [145], status [wyjadacz] Reputacja
  nie pal tyle trawy albo nie wciągaj bo pir...lisz jak poparzony
  [-4]
  2020-03-20 10:19:51 [5.173.56.*] id:1594092  
  [moderacja]: Napisał postów [6090], status [VIP] Reputacja
  [moderacja]
  [-7]
  2020-03-21 00:14:54 [5.173.56.*] id:1594179  
  tippmann: Napisał postów [6090], status [VIP] Reputacja
  walcie się na ryj za te -7😀😀😀🖕
  [-3]
  2020-03-20 09:00:57 [80.49.203.*] id:1594067  
  chrząszcz: Napisał postów [4913], status [VIP] Reputacja
  w państwie wyznaniowym ludzie inteligentni, a jeszcze gorzej jak są wykształceni są najzwyczajniej tępieni a nawet eliminowani, rządzącym potrzebny jest osobnik nie stawiający pytań i najważniejsze ... posłuszny, którym można dowolnie manipulować, w szkole mogły być trzy może cztery przedmioty, więc po co ten wrzask

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-03-20 10:28:20 [217.173.195.*] id:1594095  
  wojtasoks: Napisał postów [4907], status [VIP] Reputacja
  Niestety masz rację. Dlatego ostatnia reforma tylko utrudniła pracę nauczycielom i rozsądną naukę. Ale władza winę zwali na niekompetentnych nauczycieli no i samorządy na których barki spadły koszta reformy. a najgorsze jest to, że piewcy prawicy twierdzą, że reforma była ok, ale trzeba dalej reformować żeby było lepiej. No to najgorsze co może być, wieczne reformowanie wprwadzające jedynie chaos.
  2020-03-19 19:10:52 [89.64.40.*] id:1593977  
  Aaron Goldberg: Napisał postów [442], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
  Trzeba było pozwalniać tych darmozjadów kiedy strajkowali.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
  2020-03-19 20:18:58 [89.67.3.*] id:1593991  
  kolorowo: Napisał postów [192], status [starszy wyjadacz] Reputacja
  hahahahahahaha
  2020-03-19 21:29:30 [89.67.13.*] id:1594010  
  DonPedro69: Napisał postów [6110], status [VIP] Reputacja
  A ilu ich strajkowało? Masz jakieś dane? Bo tak gadasz jakby oni wszyscy strajkowali. Skoro tak to ja twierdzę, że wszyscy uczniowie to debile.
  2020-03-19 22:00:32 [5.173.32.*] id:1594020  
  Król Forum: Napisał postów [1300], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Lekarzy też byś pozwalnial jak strajkowali? I teraz byśmy wszyscy wyzdychali.
  2020-03-20 10:13:59 [217.173.195.*] id:1594090  
  wojtasoks: Napisał postów [4907], status [VIP] Reputacja
  Zwolnijmy wszystko i wszystkich i ogłośmy upadek RP.
  2020-03-19 20:34:32 [178.252.17.*] id:1593995  
  PauloOp23: Napisał postów [3564], status [VIP] Reputacja
  Bo to co zadają nauczyciele to jakaś masakra. Normalnie na jednej lekcji nauczyciel tego nie przerobi. Ja rozumiem że kiedyś nauczyciel to był nauczyciel i uczył ,pomagał. Dziś to wykładowca i daje jedynie materiał który uczeń musi sam sobie ogarnąć i dla rozrywki dowali zadanie domowe. Ale może by tak lekko zluzować? W domu ciężko się uczy,niema kto wytłumaczyć,objaśnić.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-03-20 10:13:03 [217.173.195.*] id:1594089  
  wojtasoks: Napisał postów [4907], status [VIP] Reputacja
  A skąd Ty wiesz co przerabia nauczyciel na jednej lekcji. Niestety nauczyciele boja się, ze ktoś im obetnie wypłaty dlatego starają się, niektórzy za bardzo, to fakt. Ale nasze Państwo nie było przygotowane na taką sytuację i teraz mamy klops. Jak dzieciak siedział w szkole 6 godzin to teraz nie może poświęcić 2 godzin w domu na naukę?
  2020-03-20 08:57:52 [46.171.221.*] id:1594066  
  mw46mw: Napisał postów [145], status [wyjadacz] Reputacja
  Na tym forum to siedzą albo stare zgredy co się nudzą albo tym co trawy zabrakło bo zamknęli granice. Żadnej pracującej matki tu nie ma bo nie mają czasu nawet przeczytać te wypociny

  Nick:
  Treść:
  2020-03-19 20:43:00 [5.173.32.*] id:1593997  
  Król Forum: Napisał postów [1300], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Lenie i nieroby którym się nie chce uczyć.

  Nick:
  Treść:
  2020-03-19 20:41:30 [188.123.205.*] id:1593996  
  ombre: Napisał postów [18065], status [VIP] Reputacja
  A z czym sobie teraz rodzice radzą?Z dziećmi sobie nie radzą z zadaniami sobie nie radzą nakupowali teraz mąki i kaszy i nie wiedzą co z tego zrobić.A już wiem z srajfonami sobie znakomicie radzą.

  Nick:
  Treść:
  2020-03-19 19:59:12 [178.252.19.*] id:1593986  
  kija: Napisała postów [199], status [starszy wyjadacz] Reputacja
  Te pismaki jak hieny. Nigdy im nie dogodzi. Wszędzie węszą i szczują. Nie lepiej zamilkną bo nie pomagają.

  Nick:
  Treść:
  2020-03-19 19:36:24 [213.127.33.*] id:1593983  
  KubaXY: Napisał postów [2560], status [Szycha] Reputacja
  I teraz wyjdzie, jacy madrzy sa rodzice i czy poza produkowaniem kolejnych pokolen, cos umieja. A nauczyciele powinni siedziec na kwarantannie do listopada wg. mnie. Zdrowie najwazniejsze. Poza smiertelnoscia, widze same plusy tej pandemii👍

  Nick:
  Treść: