• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3590
  • Dodano: 2020-02-26 / 13:34
  • Komentarzy: 3

  MDK na osiedlu AK i Miejska Biblioteka Publiczna przy pl. Kopernika przejdą wielką metamorfozę

  MDK na osiedlu AK i Miejska Biblioteka Publiczna przy pl. Kopernika przejdą wielką metamorfozę

  (Fot. UM Opole/Koncepcja MDK)

   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

   <i>(Nowa odsłona Miejskiej Biblioteki Publicznej )</i>

  (Nowa odsłona Miejskiej Biblioteki Publicznej )

  W Opolu szykują się dwie duże inwestycje. Dotyczą przebudowy Młodzieżowego Domu Kultury na osiedlu Armii Krajowej oraz budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej.


  Władze miasta Opola przedstawiły dwa projekty, które znajdą się w korekcie budżetu na najbliższej sesji. Dotyczą one całkowitej przemiany dwóch instytucji na kulturalnej mapie Opola. Dofinansowanie miasto będzie starało się uzyskać z funduszy norweskich, choć prezydent Arkadiusz Wiśniewski nie ukrywa, że będzie to bardzo ciężka ogólnopolska walka.

  Pierwsza inwestycja dotyczy przebudowy gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Kopernika w Opolu. - To miejsce z racji lat funkcjonowania straciło wizualną i funkcjonalną atrakcyjność. Chcemy dostosować ten obiekt do czasów współczesnych - mówi Arkadiusz Wiśniewski. Jak podkreśla Marcin Duda, kierownik oddziału dziecięco-młodzieżowego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, obiekt potrzebuje również dostosowania do osób niepełnosprawnych.

  - Wewnątrz ma się pojawić sala umożliwiająca wchodzenie w wirtualną rzeczywistość, pojawią się także stoły multimedialne oraz magiczny "interaktywny dywan". Na parterze planujemy przestrzeń dla dzieci, zaś pierwsze piętro ma być przeznaczone dla młodzieży. Chcemy by niepełnosprawni też mogli skorzystać z biblioteki, w środku pojawią się podnośniki - dodaje Marcin Duda.

  Totalną przemianę przejdzie natomiast Młodzieżowy Dom Kultury na osiedlu Armii Krajowej, który zyska totalnie nowy wygląd. Koszt rozbudowy miasto oszacowało na 25 milionów złotych.

  - To bardzo nowoczesny obiekt, który zostanie połączony z budynkiem po dawnym przedszkolu. W obiekcie znajdzie się sala mieszcząca 260 osób i będzie ona dostosowana do imprez artystycznych i koncertów. Razem z rozbudową obiektu zmieni się też przestrzeń wokół niego. Będzie to otwarty plac od strony ulicy Pużaka, gdzie znajdzie się kawiarnia, plac zabaw i tereny rekreacyjne. Wewnątrz powstaną 3 duże sale taneczne, studio nagrań i profesjonalnie wyposażone wnętrza. Na zewnątrz pojawi się amfiteatr, która pozwoli nam na realizację działalności, której wcześniej nie realizowaliśmy - wylicza Elżbieta Marciniszyn, dyrektorka MDK.

  Łączna wartość projektów wynosi ponad 30 milionów złotych, z czego 17,5 miliona miasto planuje pozyskać z dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego EOG. W marcu będzie składany wniosek na realizację tych dwóch zadań do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowany termin realizacji to lata 2021-2023.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-02-27 19:16:26 [5.173.32.*] id:1592286  
  tomecki: Napisał postów [491], status [starszy pismak] Reputacja
  Koncepcje na miarę nowoczesności. Pomysłowe i przestrzenne. A jakie są plany realizacyjne ????

  Nick:
  Treść:
  2020-02-26 21:01:08 [77.252.60.*] id:1592178  
  Piotr_Opole: Napisał postów [69], status [rozkręcił się] Reputacja
  Żądam więcej betonu!

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-02-27 08:02:10 [217.173.195.*] id:1592209  
  wojtasoks: Napisał postów [4904], status [VIP] Reputacja
  Zapraszam do betoniarni.