• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 999
  • Dodano: 2019-12-18 / 08:13
  • Komentarzy: 0

Budżet Sejmiku Województwa na 2020 rok uchwalony

 
 
Budżet Sejmiku Województwa na 2020 rok uchwalony

(Fot. Dżacheć)

Radni województwa opolskiego przyjęli przyszłoroczny budżet. Dochody budżetu Województwa na 2020 rok zaplanowane zostały na poziomie 530 676 415 zł, a wydatki 551 004 653 zł.


Podczas wtorkowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego radni przyjęli założenia budżetu na przyszły rok. Wydatki bieżące wyniosą ponad 360 mln zł, wydatki majątkowe to 190 mln zł.

Budżet zakłada wydatki inwestycyjne na poziomie 34,6 proc. - To mniej niż do tej pory, ale mimo kończących się funduszy unijnych, udało nam się utrzymać dobrą tendencję - zaznacza marszałek Andrzej Buła i zwraca też uwagę na 43 projekty własne skierowane do mieszkańców województwa.

Planowane inwestycje to 9 projektów na drogach wojewódzkich wartych ponad 122 miliony złotych, ochrona zdrowia na którą przeznaczono 14,8, ochrona środowiska - 10 milionów złotych i niemal 8,7 mln zł dla instytucji kultury.

Marszałek podkreślał, że budżet województwa to także prawdziwe budowanie społeczeństwa obywatelskiego - od coraz większej liczby konkursów dla trzeciego sektora, po realizowany kolejny rok Marszałkowski Budżet Obywatelski, rozpoczynaną właśnie Marszałkowską Inicjatywę Sołecką czy kolejną nową inicjatywę - Europejski Budżet Obywatelski, na który w przyszłym roku przeznaczymy 10 milionów złotych.

Marszałek zwracał także uwagę na fakt, że przyszłoroczny budżet województwa przewiduje zmniejszenie zadłużenia o kwotę 18,85 miliona złotych. Tym samym zadłużenie spadnie z kwoty 98,85 miliona złotych na koniec 2019 r. do kwoty 80 milionów złotych na koniec 2020 r.

Projekt krytykowali radni opozycji. - To nudny i bezpieczny budżet, który nie daje odpowiedzi na pytania, co z budżetem po zakończeniu środków unijnych, że nie daje recepty na to co zrobić, by zatrzymać młodzież w regionie, nie ma w nim pieniędzy na innowacje. - Dlatego klub Prawa i Sprawiedliwości nie może poprzeć tego budżetu - mówi Martyna Nakonieczny z klubu radnych PiS.

Podczas sesji marszałek wręczył także odznakę za Zasługi dla Województwa Opolskiego - otrzymał ją wieloletni działacz społeczny i patriotyczny, przedsiębiorca z Wołczyna Idzi Pilarski. Sam marszałek zaś został uhonorowany przez Opolski Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odznaką honorową związku.

Za przyjęciem budżetu głosowało 19 radnych, opozycja była przeciwko budżetowi.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".