• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 9475
  • Dodano: 2019-11-06 / 20:58
  • Komentarzy: 0

Góra cukru w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu. Za nami konkurs patriotycznych wypieków

 
 
Za nami druga edycja Wojewódzkiego Konkursu Cukierniczego pod nazwą "Patriotyczny wypiek - 15 lat Małej Ojczyzny w Unii Europejskiej". Uczniowie przygotowywali słodkie desery według ściśle ustalonych zasad.


"Patriotyczny wypiek - 15 lat Małej Ojczyzny w Unii Europejskiej" to tytuł konkursu kulinarnego, skierowanego do wszystkich uczniów szkół technicznych i branżowych, w którym wystartowało kilkanaście par kucharzy-cukierników. Zaproszenia otrzymało 14 szkół kształcących uczniów w branży gastronomicznej z terenu województwa opolskiego.

Nie tylko wygląd i smak, ale również nawiązanie do 15-lecia przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz do święta niepodległości liczyło się w zadaniu konkursowym.

Wypieki oceniało liczne jury. - Konkurs cukierniczy objął patronatem zarówno prezydent Opola jak i marszałek województwa. Dwuosobowe zespoły przygotowują desery, które muszą nawiązywać do Unii Europejskiej i naszej ojczyzny. Podstawą zakwalifikowania się zespołów do konkursu było wykorzystanie produktów regionalnych, czyli tych, które są wpisane na listę produktów regionalnych jak olej głubczycki, produkty z Olesna, miody stobrawskie. Zgłosiło się 17 zespołów z 8 szkół, które w ciągu 3 godzin miało wykonać deser pasujący do tematyki wyglądem albo nazwą - mówi dyrektor ZSZ numer 4 w Opolu, Bożena Czapska-Czoch.

Uczestnicy konkursu cały deser musieli wykonać na miejscu. Każda z par produkowała do degustacji 3 desery. Ciekawe nazwy jak "Polski jeżyk Unii Europejskiej", "Opolskie maszkiety". Przed jury pojawiły się więc różne wariacje ciast i deserów, torty, galaretki czy bezy a wszystko to podane w bardzo oryginalny sposób.

- Podczas konkursu uczniowie robili wypieki czy desery samodzielnie, ale jak przygotowywali się do niego, to korzystali z doświadczania, uwag czy podpowiedzi danego nauczyciela ze swojej szkoły - dodaje Amadeusz Lipczak, nauczyciel z ZSZ nr 4.

Konkurs wygrała para z ZSZ w Oleśnie, która przygotowała deser o nazwie "Opolskie maszkiety" Anna Roj i Patrycja Roj z ZSZ w Olesnie, nauczyciel przygotowujący Magdalena Piastowska.

2 miejsce Mirela Lubojańska i Julia Stanik ZSZ 4 Opole, nauczyciele przygotowujący Joanna Pater i Alicja Świczewska-Koss deser: Szpajza, szarlotka, sos cynamonowy

3 miejsce Patrycja Żurakowska i Natalia Iżyk ZSR w Prudniku, nauczyciel przygotowujący Joanna Grzegocka deser: Assiette z jabłka

Zdjęcie (1/27)

(Fot. Dżacheć)

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".