• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1576
    • Dodano: 2019-10-23 / 19:00
    • Komentarzy: 2
    • Materiał zewnętrzny

    Jak rozpoznać kaszel mokry? Najlepsze sposoby leczenia kaszlu

    Kaszel mokry czy suchy? Można je odróżnić po obecności odkrztuszanej przez chorego wydzieliny. Dodatkowo ten pierwszy zazwyczaj nie zrywa się gwałtownie, a odkrztuszanie zależy od woli cierpiącej na niego osoby. Kaszel mokry często występuje przy przeziębieniu, jednak może być również objawem innych chorób. Dowiedz się, czego wynikiem może być kaszel mokry i jak go skutecznie wyleczyć!

    Przyczyny kaszlu mokrego - przy jakich schorzeniach występuje?

    Kaszel mokry jest wynikiem zalegania w drogach oddechowych wydzieliny pochodzącej z gardła, nosa bądź oskrzeli. Zazwyczaj jest następstwem kaszlu suchego, podczas którego dochodzi do uszkodzenia nabłonka w drogach oddechowych. Kaszel mokry pojawia się na skutek drażnienia zakończeń nerwowych w przełyku. Normą jest również kaszel mokry w nocy oraz z samego rana, ponieważ podczas snu zbiera się najwięcej wydzieliny.

    Ten typ kaszlu nie musi być jednak objawem związanym z przeziębieniem. Niekiedy może wiązać się z zupełnie innymi, czasem wyjątkowo groźnymi chorobami. Można je rozpoznać między innymi po kolorze i typie wydzieliny. Jeśli jest:

    - biaława, dość gęsta i lepka - może to świadczyć o zapaleniu oskrzeli bądź przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc,
    - ropna, zielonkawa bądź żółtawa - najczęściej jest symptomem zakażeń bakteryjnych, np. zatok, oskrzeli bądź płuc,
    - przezroczysta i lepka - zazwyczaj jest związana z infekcją wirusową, jednak może być również oznaką astmy,
    - z grudkami bądź czopami - to częsty objaw mukowiscydozy bądź zakażenia grzybiczego,
    - z widoczną krwią - może oznaczać gruźlicę, zapalenie oskrzeli, bakteryjne zapalenie płuc czy nawet powstałe w nich zmiany nowotworowe. Pojawia się również po zażyciu niektórych używek oraz na skutek niewydolności lewokomorowej czy urazów płuc,
    - z towarzyszącym jej nieprzyjemnym zapachem - najczęściej oznacza zakażenie wywołane bakteriami beztlenowymi.

    Mokry kaszel bywa również symptomem niektórych chorób autoimmunologicznych. Często pojawia się również po wzmożonym wysiłku fizycznym lub u osób palących papierosy (tzw. kaszel palacza).

    Co na kaszel mokry - sposoby leczenia

    Aby skutecznie wyleczyć kaszel mokry, konieczne jest poznanie jego przyczyny. Dlatego najprawdopodobniej niezbędna będzie wizyta u lekarza, który zdiagnozuje chorobę i zaleci dalsze postępowanie. Z kaszlem mokrym można jednak dodatkowo walczyć objawowo. W tym celu najczęściej stosuje się leki mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie. Najczęstszym zalecanym tego typu preparatem jest syrop na kaszel mokry. Może zawierać substancje pozyskiwane laboratoryjnie, a także naturalne, np. prawoślaz. W leczeniu kaszlu mokrego stosuje się również leki sekretolityczne, czyli inaczej wykrztuśne, mukokinetyczne, a więc pobudzające pracę rzęsek, co ułatwia odrywanie się wydzieliny oraz mukoregulatory, które wpływają na produkcję wydzieliny, znacznie ją zmniejszając. Warto przy tym pamiętać, aby nie stosować leków hamujących odruch kaszlu. Kaszel mokry działa korzystnie na organizm, pomagając pozbyć się zalegającej wydzieliny, dlatego nie należy próbować zatrzymać tej reakcji.

    Domowe sposoby na kaszel mokry

    Poza lekami aptecznymi, dobrym sposobem na kaszel mokry są również domowe środki. Do jednych z najchętniej stosowanych należą ziołowe napary, do picia bądź płukania gardła. Doskonale w tej roli sprawdza się tymianek, który stosuje się również w preparatach farmakologicznych, np. tabletkach do ssania. To zioło wykazuje działanie antybakteryjne oraz mukoaktywne, dzięki czemu znacznie ułatwia odkrztuszanie. Innym ziołem, które doskonale poradzi sobie z kaszlem mokrym, jest czarny bez o działaniu wykrztuśnym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Skutecznym ziołem będzie również dziewanna, zmniejszająca przyleganie wydzieliny do błony śluzowej.

    Doskonałym, naturalnym sposobem walki z kaszlem mokrym będą również inhalacje. Najlepsze są te o intesywnych, orzeźwiajacych zapachach, jak mięta czy eukaliptus. Po inhalacjach warto przeprowadzić również oklepywanie pleców, co ułatwi odrywanie się wydzieliny.

    W przypadku kaszlu mokrego bardzo dobrze sprawdzają się również domowe syropy, np. z cebuli, a także jedzenie czosnku. Wykazują silne działanie antybakteryjne, a przy tym wspomagają usuwanie wydzieliny. Dobrym sposobem będzie również nacieranie klatki piersiowej specjalną maścią z olejkiem eterycznym. Ważne, aby czynność rozpoczynać od żeber i kierować się ku szyi.

    Kaszel mokry może być wyjątkowo uciążliwy, jednak zazwyczaj dość szybko można się go pozbyć. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować leków wykrztuśnych po godzinie 17, ponieważ ich działanie mogłoby zakłócić sen. Nie wolno również zapominać o konsultacji lekarskiej, szczególnie gdy problem jest długotrwały.



    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-10-25 17:51:26 [185.127.22.*] id:1583870  
    Rolnikos: Napisała postów [9255], status [VIP] Reputacja
    Na kaszel najlepsze piwo zawsze działa.

    Nick:
    Treść:
    2019-10-25 13:55:14 [193.56.72.*] id:1583851  
    doughgulfneb: Napisała postów [10], status [nowy] Reputacja
    MooXi.︆︆︆n︆et - świ𝚎tny pr𝚘j𝚎kt dlа d𝚘rosłyсh, którzy сhcą znaleźć pаrtnеrа s𝚎ksualnеgo

    Nick:
    Treść: