• 0
0
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 913
  • Dodano: 2019-09-09 / 10:05
  • Komentarzy: 1

Masz firmę i potrzebujesz zaświadczenia z ZUS? Teraz możesz je utworzyć samodzielnie

 
 
Masz firmę i potrzebujesz zaświadczenia z ZUS? Teraz możesz je utworzyć samodzielnie

(Fot. Archiwum)

Od początku września każdy przedsiębiorca sam może utworzyć elektroniczne dokumenty z wybranymi danymi ze swojego konta w ZUS. Dzięki nowej możliwości na Platformie Usług Elektronicznych, wizyta w placówce Zakładu jest zbędna.

Internetowa usługa może przydać się wtedy, gdy jakaś instytucja żąda od przedsiębiorcy potwierdzenia danych z ZUS. Właściciel firmy może samodzielnie utworzyć taki dokument.

- To jest wyjście wobec oczekiwań tysięcy przedsiębiorców. Samoobsługa w tworzeniu dokumentów na Platformie Usług Elektronicznych daje możliwość wygenerowania chociażby informacji o saldzie na koncie płatnika składek w ZUS, dokumentu o liczbie zgłoszonych do ubezpieczeń pracowników czy potwierdzenia, że w ogóle jest się płatnikiem składek - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Dotychczas przedsiębiorcy, którzy musieli przedłożyć tego typu potwierdzenie z danymi z ZUS w innej instytucji administracji publicznej bądź w instytucji finansowej, musieli złożyć w tej sprawie wniosek w najbliższej placówce ZUS. Obecnie, sami mogą już utworzyć potrzebny dokument, który będzie potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Dokument można zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail. Co ważne - wysłanie potwierdzenia na adres e-mail jest odpowiednio zabezpieczone.

Żeby samodzielnie wygenerować zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek wystarczy kilka prostych kroków:

-zaloguj się na swoim profilu PUE ZUS

-przejdź do zakładki "Płatnik" z bocznego Menu wybierz "Moje dane - potwierdzenia" i kliknij przycisk "Utwórz nowy"

-wybierz dane do potwierdzenia i je zatwierdź

Przedstawiciel instytucji, w której przedsiębiorca złoży samodzielnie przygotowane potwierdzenie z danymi z ZUS, będzie mógł je potwierdzić online w udostępnionej przez ZUS specjalnej wyszukiwarce.

W najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników), jak i rocznych rozliczeń składkowych. Dla lekarzy, ZUS wprowadzi nowy, bardziej przyjazny kreator do wystawiania e-zwolnień.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-09-09 15:49:23 [78.10.151.*] id:1581285  
Rex: Napisał postów [4445], status [VIP] Reputacja
Bardzo pomocna informacja.

Nick:
Treść: