• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2294
  • Dodano: 2019-06-27 / 15:12
  • Komentarzy: 0

  Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, jak ją rozpoznać?

  Dziś Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, jak ją rozpoznać?

  (Fot. Dżacheć)

  27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. O to, kto jest narażony na zachorowanie na cukrzycę, czy można się nią zarazić oraz jak ją rozpoznać można dowiedzieć się m.in. w Opolskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.


  Na cukrzycę choruje coraz więcej osób. Bardzo często choroba przychodzi znienacka. Nie można się nią zarazić, ale jest duże prawdopodobieństwo jej wystąpienia, jeśli dotknęła starsze pokolenia w rodzinie.

  - Każdy z nas powinien przynajmniej jeden raz w roku oznaczyć sobie poziom glukozy we krwi, a szczególnie osoby, które mają w rodzinie kogoś, kto choruje na tę chorobę. Również osoby z nadwagą, które są w grupie ryzyka. Takim podstawowym badaniem możemy bardzo wcześnie zdiagnozować cukrzycę typu II - mówi mgr Grażyna Mamzer.

  Pierwsze objawy są często mylone z dolegliwościami nerkowymi. Później dochodzi osłabienie organizmu, senność. Pierwsze objawy są bardzo często bagatelizowane szczególnie wtedy, kiedy w rodzinie nikt na cukrzycę nie chorował. Według ciągle zbieranych danych, problem jest rozwojowy i ciągle narasta. - Niestety w Polsce mamy ponad 3 miliony osób chorych na cukrzycę, a warto zwrócić uwagę, że Opolszczyzna jest na 4 miejscu jeśli chodzi o rozwój cukrzycy. Badaniem, które może przesądzić o tym, czy osoba ma zaburzenie gospodarki węglowodanowej czy cukrzycę to badanie z krwi żylnej. Badanie glukometrem służy do szybkiej weryfikacji, nie jest narzędziem diagnostycznym - słyszymy.

  Pracownicy opolskiego NFZ zachęcają do odwiedzania strony internetowej, gdzie oprócz najświeższych informacji można bezpłatnie skorzystać z generatora diety, lub zaczerpnąć informacji o chorobach.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".